Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś dziewiąta mapa Atlasu wojskowego: Jarosławska "Anna Kasarnia"

Przemysław Markocki
Klasztor Benedyktynek w Jarosławiu ma bardzo bogatą i burzliwą historię.
Klasztor Benedyktynek w Jarosławiu ma bardzo bogatą i burzliwą historię. ROMAN KIJANKA
Zespół klasztorny Benedyktynek w Jarosławiu, czy jak nazywają to miejsce starsi mieszkańcy "Anna Kasarnia", to kolejne miejsce na Podkarpaciu, które trzeba zobaczyć.

Opactwo Benedyktynek w Jarosławiu - dziś kościół pw. św. Mikołaja Stanisława biskupa mieści się przy ul. Benedyktyńskiej. Burzliwe dzieje tego miejsca sprawiają, że jest one na prawdę wyjątkowe.

Koszary w klasztorze

Zespół klasztorny w Jarosławiu został wybudowany w latach 1612-1624. Ma jednonawową konstrukcję powstałą na planie krzyża. Okrążony jest murami z ośmioma basztami i wieżą bramną. Stoi na wzgórzach poprzecinanych podziemnymi korytarzami - wejścia do nich zostały zamknięte.

Klasztor Benedyktynek posiada bardzo bogatą historię. W czasie zaboru austriackiego, w drugiej poł. XVIII wieku, klasztor został zlikwidowany. Urządzono w nim... koszary.

Sam kościół stał się magazynem wojskowym.
Właśnie dlatego w dalszym ciągu klasztor nazywany jest "Anna Kasiarnia". Anna - od imienia fundatorki Anny Ostrogskiej; Kasarnia - od niemieckiego coserne, czyli koszary.
Czarna Kaplica

W czasie I wojny światowej został znacznie zniszczony. Później odbudowany, by w czasie kolejnej wojny służyć za hitlerowskie więzienie. Był miejscem straceń i egzekucji.

W 1944 roku klasztor został podpalony przez wycofujących się Niemców, którzy wzniecili pożar podpalając zgromadzone w kaplicy paliwo i zalany wodą karbid. Miało to spowodować ogromny wybuch. W wyniku pożaru sklepienie zostało znacznie nadtopione, co dało temu miejscu niespotykany wygląd. Dziś nazywane jest Czarną Kaplicą.

Po wojnie klasztor został odbudowany i przez dłuższy czas pełnij funkcję internatu. W 1991 roku z powrotem wróciły do niego Benedyktynki. Kilka lat później obok kościoła wybudowany został pomnik księdza Jerzego Popiełuszki.
Warto zobaczyć...

Będą w Jarosławiu warto zobaczyć także zabytkową kamienicę Orsettich - jeden z zabytków tutejszej architektury mieszczańskiego. Od 1945 jest siedzibą muzeum, w którym znajdują się ekspozycje związane z historią miasta i regionu.

Także w Jarosławiu znajduje się prawdopodobnie jedyny w Polsce ołtarz relikwii świętych. Jest to niezwykle unikalny, wyjątkowy zbiór blisko 200 relikwii męczenników i świętych. Mieści się w Bazylice Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu.

Na terenach ujętych w dziewiątej części naszych map znajduje się oczywiście mnóstwo innych niezwykle ciekawych miejsc. Warto dokładnie prześledzić mapę i poszukać interesujących miejsc.

Więcej informacji o Podkarpaciu na www.regiopedia.pl

We wtorek z Nowinami
część 10: Lubaczów, Cieszanów.

W środę
część 11: Brzostek, Jasło

W czwartek
część 12: Strzyżów, Krosno.

Znasz ciekawe miejsca z terenów, które pojawią się na mapach w najbliższym czasie? Napisz do nas [email protected]. Najciekawsze opisy zostaną nagrodzone!

Możesz zamówić brakujące mapy

Jeśli dopiero teraz rozpocząłeś kompletowanie naszego atlasu nic straconego. W każdej chwili możesz uzupełnić kolekcję.

Poprzednie numery map można kupić w Biurze Ogłoszeń Nowin w Rzeszowie przy ul. Unii Lubelskiej 3. Więcej szczegółów pod numerami 17 867-23-30 lub 867-23-60.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24