NOWINY24
  POLECAMY

  To się czyta i ogląda

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  To się czyta i ogląda

  • Miauuuuu... koty naszych Czytelnikówi
  • Antyki, zabawki i letnie opony. Na giełdzie samochodowej kupisz wszystko
  • Studniówka 2019 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

  Dziś matura 2018 z matematyki - duży stres dla humanistów....

  Dziś matura 2018 z matematyki - duży stres dla humanistów. Do matury przystąpi 22 tys. maturzystów z Podkarpacia

  Beata Terczyńska

  Nowiny

  Nowiny

  Dziś matura 2018 z matematyki - duży stres dla humanistów. Do matury przystąpi 22 tys. maturzystów z Podkarpacia

  ©archiwum/Krzysztof Kapica

  Do obowiązkowego egzaminu z matematyki przystąpi dziś ponad 22 tys. maturzystów z Podkarpacia. Dla klas „mat - fiz” to będzie bułka z masłem. Humaniści tradycyjnie mają nadzieję, że trafią na łatwe pytania.
  Dziś matura 2018 z matematyki - duży stres dla humanistów. Do matury przystąpi 22 tys. maturzystów z Podkarpacia

  ©archiwum/Krzysztof Kapica

  Dziś przed maturzystami drugi dzień obowiązkowych, pisemnych zmagań. Matematyka to przedmiot, którego obawia się najwięcej zdających. Zwłaszcza z klas humanistycznych.

  - Rozszerzenie z języka polskiego to żaden problem, ale matura z matematyki, to co innego - śmieje się Marcin Słysz, absolwent klasy o profilu humanistycznym z I LO w Rzeszowie. - Najtrudniejsza jest trygonometria i gdyby tylko się dało, chętnie bym uniknął tych zadań. No cóż. Małe jest jednak prawdopodobieństwo, że się nie pojawi. Wystarczy spojrzeć na arkusze maturalne z poprzednich lat, żeby zauważyć pewne tendencje.

  Pytany w piątek, czy w weekend zamierza jeszcze poćwiczyć, czy zupełnie odstawi na bok książki i ćwiczenia, Marcin mówił Nowinom, że jednak rozwiąże kilka arkuszy.

  - Radzą nam, żeby się odprężyć. To jednak trudne. Teraz po prostu nic mi nie sprawia przyjemności. Muszę „zmęczyć” poniedziałkową maturę, potem wtorkową z języka angielskiego i dopiero wtedy będę mógł odetchnąć z ulgą.

  Co nie oznacza, że to już koniec jego zmagań. Wybrał jeszcze do zdawania wos, a pod koniec maja - hiszpański. Cel: studia prawnicze. - Myślę nad Warszawą i Krakowem, ale Rzeszów też jest w mojej głowie.

  Aleksandra Kot, także z I LO zamierzała przez weekend powtórzyć te zagadnienia, które według niej na pewno pojawią się na egzaminie, np. funkcje. - Ta matura jest dosyć trudna, ale nie na tyle, żebym się stresowała, że nie zdam. Czego bym nie chciała na egzaminie? Może zadań typu „udowodnij, że”.

  Piątkowy egzamin z języka polskiego zdający podsumowali jako dość łatwy. Do gustu przypadł im zwłaszcza temat wypracowania z fragmentem lektury. „Tęsknota - siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Lalki”, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury” - tak brzmiał temat. Mogli także wybrać drugi: Interpretację wiersza Ernesta Brylla [Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają].

  Egzamin z matematyki rozpocznie się o godz. 9 i potrwa 170 minut. Na ławce można mieć długopisy, zestaw wybranych wzorów matematycznych, cyrkiel, linijkę oraz kalkulator prosty. O 14 - matura z języka łacińskiego i kultury antycznej.


  ZOBACZ TEŻ: Picie alkoholu w miejscach publicznych w Rzeszowie. Tak, czy nie? [SONDA]  WIADOMOŚCI Z RZESZOWA:


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo