Dziś matura z języka polskiego. Odpowiedzi wkrótce w serwisie maturalnym na nowiny24.pl

Beata Terczyńska
Matura z języka polskiego rozpocznie się o godz. 9.
Matura z języka polskiego rozpocznie się o godz. 9. Krzysztof Łokaj
Udostępnij:
7 maja 2013 to egzamin maturalny z języka polskiego. Ponad 23 tysiące podkarpackich maturzystów rozpocznie obowiązkową, pisemną maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym.

- Matura z języka polskiego rozpoczyna się o godzinie 9, ale prosimy, by uczniowie przyszli do szkoły co najmniej pół godziny wcześniej. Zwłaszcza, że mamy wielu dojeżdżających - podkreśla Marek Plizga, dyrektor III LO w Rzeszowie.

Lepiej przyjechać wcześniej i poczekać, bo spóźnienie na maturę nie wchodzi w grę.

- Ja natomiast oraz jeden z moich pracowników będziemy na posterunku już od godz. 5 i poczekamy na kuriera z paczkami arkuszy dla zdających - zapowiadał dyrektor. - Godzina jego przybycia jest utrzymywana w tajemnicy. Najczęściej zjawia się w szkole przed godz. 6.

Zafoliowane arkusze maturalne z języka polskiego będą zabezpieczone dodatkowo plombami.

- Po przeliczeniu zestawów, także rezerwowych, zamknę je w szafie pancernej, gdzie poleżą do czasu, gdy przyjdą nauczyciele z komisji i zabiorą je do sal na egzamin - mówi M. Plizga.

W tym roku w "trzecim" maturę zdaje 289 uczniów. Polski będą pisali w 14 salach, także w gimnastycznej.

Pisemny egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym potrwa 170 minut.

Dyrektor prosił, by maturzyści nie przynosili do szkoły telefonów komórkowych i innych mobilnych urządzeń. Jeśli ktoś weźmie telefon, na czas egzaminu dojrzałości będzie musiał zostawić go w gabinecie dyrektora lub w zamkniętej szatni.

Nie wszystko można wnieść na maturę

Co zatem wolno mieć przy sobie na sali w trakcie matury?

- Poza dowodem tożsamości jedynie czarny długopis lub pióro z czarnym atramentem - uczula Plizga. - Żadnych maskotek ani kanapek.

W salach dostępne będą słowniki ortograficzne i poprawnej polszczyzny. Po jednym na 25 osób.

"Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall, "Potop" Henryka Sienkiewicza, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Dziady" Adama Mickiewicza. "Opowiadania" Tadeusza Borowskiego, "Inny świat" Gustawa Herlinga - Grudzińskiego - te lektury maturzyści najczęściej typują na tegoroczna maturę z języka polskiego.

Inne "obstawiane" tytuły to m.in. "Lalka", "Chłopi", "Wesele", "Dżuma", "Zbrodnia i kara", "Gloria victis", "Granica|, "Pan Tadeusz". Spodziewają się też zagadnień z twórczości Krasickiego, Tetmajera, Miłosza.

- Uczulam przede wszystkim na to, by dokładnie czytać i analizować temat wypracowania - radzi Syliwa Szuba - Cyran, polonistka z I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. - Trzeba zwracać uwagę na czasowniki, typu: scharakteryzuj, porównaj. Nie należy pisać od razu wypracowania na czysto, lecz w trakcie czytania fragmentów lektur robić notatki na brudno.

Po pisemnym polskim, na godz. 14 do szkół wrócą jedynie ci, którzy wybrali jako przedmiot dodatkowy wiedzę o tańcu. Takich uczniów jest w regionie zaledwie pięciu. Wybrali poziom podstawowy.

Matura z języka polskiego 2013. Pytania i odpowiedzi

Arkuszy z pytaniami i odpowiedziami z matur szukaj w serwisie maturalnym. Codziennie, po godz. 13.

We wtorek zamieścimy odpowiedzi z matury z języka polskiego 2019 na poziomie podstawowym, w środę z matematyki na poziomie podstawowym, a w czwartek z angielskiego, także na poziomie podstawowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd przyjął kolejne rozwiązania dla uchodźców z Ukrainy

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie