Dziś nic się nie zgadzało. Zasłużona porażka Polek w półfinale Ligi Narodów

Łukasz Konstanty
Reprezentacja Polski siatkarek nie zdołała awansować do finału Ligi Narodów. W sobotnim półfinale Biało-Czerwone po słabym meczu zasłużenie przegrały z Włoszkami 0:3 (18:25, 17:25, 12:25) i w niedzielę powalczą o trzecie miejsce, a więc powtórzenie wyniku uzyskanego w ubiegłorocznej edycji turnieju.

Fatalny początek meczu półfinałowego

Początek pierwszego seta nie zwiastował późniejszych kłopotów Biało-Czerwonych. Nasz zespół objął prowadzenie 3:1 i miał szansę nawet uzyskać trzypunktową przewagę, Magdalena Stysiak zaatakowała jednak w aut. Jak się później okazało był to zwiastun późniejszych problemów naszej ekipy. Zupełnie nie radziła sobie bohaterka sobotniej potyczki - Martyna Czyrniańska, która regularnie bywała zatrzymywana blokiem lub wyrzucała piłki poza boisko. Niewiele zmieniło wejście Oliwii Różański. Jakiekolwiek próby kiwek też nie przynosiły powodzenia, za każdym razem przeciwniczki bowiem podbijały piłkę.

Punktów nie dawał nam także blok, w którym znacznie lepiej radziły sobie przeciwniczki (1:5). I choć czasami Włoszki popełniały błędy, podopieczne Stefano Lavariniego zdobyły w tej części gry zaledwie osiemnaście punktów.

Trzysetowa klęska Biało-Czerwonych

Druga partia zmieniła niewiele. Nasze siatkarki wciąż nie kończyły ataku, z nieznanych bliżej przyczyn uparcie, choć chyba nieco rzadziej, próbowały kiwać (z identycznym efektem co w pierwszym secie), popełniały błędy. Starała się od czasu do czasu zrobić coś pozytywnego Martyna Łukasik, zdarzyły się też lepsze ataki w wykonaniu Natalii Mędrzyk, która pojawiła się na parkiecie, było to jednak zdecydowanie za mało na dobrze radzące sobie zarówno w obronie jak i ataku Włoszki.

Trzeci set przebiegał zgodnie ze znanym nam schematem z wcześniejszych partii - znów w ataku nasza drużyna grała niczym ekipa klasyfikowana gdzieś w okolicy 30. lub 40. miejsca w rankingu, a rywalki konsekwentnie realizowały swój plan. Tragiczna końcówka sprawiła, że podopieczne Lavariniego zdobyły ledwie dwanaście punktów.

W niedzielę Biało-Czerwone zagrają o trzecie miejsce w turnieju. Ich rywalkami będą Brazylijki lub Japonki.