Dziś ruszył nabór wniosków w ramach programu "Rodzina 500 plus". Wnioski o świadczenie można już składać drogą elektroniczną

Urszula Sobol
Urszula Sobol
flickr
Za nami konferencja prasowa minister Anny Schmidt i wojewody podkarpackiego Ewy Leniart w sprawie programu „Rodzina 500 plus”. Jeśli chcesz otrzymać pieniądze na kolejny okres świadczeniowy 2021/2022 koniecznie musisz złożyć nowy wniosek. Drogą elektroniczną od 1 lutego, a osobiście od 1 kwietnia.

500 plus to najpopularniejszy program wprowadzony w ostatnich latach przez rząd. To comiesięczna wypłata 500 złotych na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. - 135 miliardów złotych zostało wypłaconych w całym kraju w ramach programu "Rodzina 500 plus" w ciągu ostatnich pięciu lat - mówi Anny Schmidt, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. - To wsparcie popłynęło do ponad 6,5 miliona polskich dzieci. Tu na Podkarpaciu tym świadczeniem zostało objętych ponad 360 tysięcy dzieci, na kwotę blisko 8 miliardów złotych.

I dodaje, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego od roku 2016, kiedy rozpoczęto wypłatę świadczenia do roku 2019, ubóstwo w polskich rodzinach spadło z poziomu 9 - 10 procent do 4.5 procenta.

- Zachęcam do tego, aby skorzystać z możliwości ubiegania się o to świadczenie w nowym okresie rozliczeniowym - mówi Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. - Średnio podkarpacka rodzina w ramach programu "Rodzina 500 plus" otrzymała 10 200 złotych wsparcia do swojego budżetu.

Choć w programie 500 plus nie obowiązuje kryterium dochodowe to, aby dostać świadczenie wniosek jest koniecznością. Nie trzeba go składać co miesiąc. Zwykle świadczenie przyznawane jest na rok. Po tym czasie konieczne jest złożenie ponownie wniosku o wypłatę świadczenia. Obecnie trwający okres świadczeniowy 2019/2021, na który ustalane jest prawo do 500 plus został wydłużony. - Zmieniliśmy decyzję o zmianie okresu rozliczeniowego. Do tej pory okres świadczenia 500 plus rozpoczynał się od 1 października, a w tej chwili podjęliśmy decyzję, aby rozpoczynał się on od 1 czerwca do 31 maja - dodaje minister Anny Schmidt. - I dziś właśnie ruszył nabór wniosków, które można składać drogą elektroniczną.

Wnioski o świadczenie 500 plus drogą elektroniczną można składać za pośrednictwem portalu Emp@tia, systemu bankowości elektronicznej, a także poprzez portal PUE ZUS. Natomiast od 1 kwietnia wnioski o świadczenie 500 plus można składać drogą tradycyjną (osobiście lub przez pocztę).

W 2021 r. świadczenie wychowawcze zostanie zatem przyznane na okres od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 roku. Zainteresowani, którzy do 30 kwietnia 2021 roku złożą prawidłowo wypełniony wniosek na nowy okres, otrzymają świadczenie najpóźniej do 30 czerwca 2021 roku. - Gwarantuje im to ciągłość wypłat - zapewnia minister Anny Schmidt.

Wnioski o przyznanie 500 plus można składać elektronicznie lub osobiście

Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego należy złożyć do gminnego organu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Chodzi tu o urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną gminy (np. centrum świadczeń).

Konkurs "Samorząd Pro Familia 2021"

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej 19 stycznia ogłosiło konkurs "Samorząd Pro Familia 2021", który skierowany jest do samorządów. Ministerstwo zachęca, aby podzielili się swoim doświadczeniem jeśli chodzi o politykę prorodzinną. - Zgłoszenia do konkursu Samorząd Pro Familia można nadsyłać do 31 marca 2021 roku - mówi minister Anny Schmidt.

Lista samorządów nominowanych do otrzymania nagrody zostanie ogłoszona na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej 7 maja 2021 r. Ogłoszenie wyników i wręczenie/przekazanie nagród laureatom nastąpi około 15 maja 2021 r., który jest Międzynarodowym Dniem Rodziny, nie później jednak niż do końca maja 2021. O dokładnej dacie laureaci konkursu zostaną odpowiednio wcześniej poinformowani.

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie