Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś siódma mapa podkarpackiego Atlasu Wojskowego: zobacz skansen w Kolbuszowej

Przemysław Markocki
Skansen w Kolbuszowej to miejsce, w które warto wybrać się z całą rodziną.
Skansen w Kolbuszowej to miejsce, w które warto wybrać się z całą rodziną. KRZYSZTOF ZIELIŃSKI
Muzeum Kultury Ludowej - skansen w Kolbuszowej to kolejne miejsce na mapie, które warto odwiedzić. Dziś z Nowinami tereny Płaskowyżu Kolbuszowskiego i Pradoliny Podkarpackiej.

W siódmej już mapie "Atlasu Wojskowego" przenosimy się coraz bliżej centralnych rejonów województwa. Położony na obrzeżach Kolbuszowej park etnograficzny to miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć.

Lasowiacy i Rzeszowiacy

Skansen w Kolbuszowej to liczący blisko 30 ha park etnograficzny. Znajduje się tam łącznie ponad 60 zabytkowych obiektów oraz eksponatów z terenów dawnej Puszczy Sandomierskiej.

Ekspozycja została podzielona na dwa sektory: lasowiacki i rzeszowiacki. Każdy z sektorów odtwarza tradycyjną zabudowę wsi z charakterystycznymi dla danej grupy etnograficznej elementami.

Całości dopełnia przyroda: ogródki przydomowe, pola uprawne i zieleń rozdzielająca poszczególne zagrody. Zabudowę skansenu wkomponowano w urozmaicony teren porośnięty lasem i zagajnikami, dzięki czemu udało się oddać naturalny krajobraz dawnej wsi puszczańskiej.
Od momentu utworzenia Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej na jego terenie organizuje się sporo szereg imprez cieszących się dużym zainteresowaniem m. in. konkursy i kiermasze sztuki ludowej, występy ukazujące obrzędy ludowe, pokazy pracy tradycyjnych rzemieślników wiejskich, czy wystawy czasowe o różnorodnej tematyce.

Pałac Tyszkiewiczów

Będąc w Kolbuszowej warto odwiedzić także Werynię, niewielką miejscowość mieszczącą się niespełna kilometr na wschód.

Oprócz tego, że jest to jedna z niewielu wsi, w której można zdobyć wyższe wykształcenie (mieści się tam wydział biotechnologii Uniwerystetu Rzeszowskiego), znajduje się tam niezwykły, secesyjny pałacyk z 1900 roku należący do rodziny Tyszkiewiczów.

Pałac należy do najokazalszych i najlepiej utrzymanych zespołów dworskich w regionie. W 2006 roku został zmodernizowany w ramach programu "Przebudowa Pałacu w Weryni na cele naukowo-dydaktyczne".

Obecnie w pałacu prowadzone są zajęcia dla studentów dziennych i zaocznych. Na wydziale zatrudnionych jest kilkudziesięciu nauczycieli akademickich.

O innych ciekawych miejscach naszego regionu czytaj na www.regiopedia.pl.

Jutro z Nowinami ósma mapa
Rzeszów, Sokołów Małopolski, Leżajsk, Łańut i Przeworsk.

W czwartek
Jarosław i Sieniawa

Znasz ciekawe miejsca z terenów, które pojawią się na mapach w najbliższym czasie? Napisz do nas [email protected]. Najciekawsze opisy zostaną nagrodzone!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24