Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś w Lipie jest wrzosowisko, jutro będzie uzdrowisko

Zdzisław Surowaniec
Dziś w Lipie jest wrzosowisko, jutro będzie uzdrowiskoPrzy wrzosowisku zaczopowane ujęcie wody mineralnej z odwiertu Lipa Zdrój-1.
Dziś w Lipie jest wrzosowisko, jutro będzie uzdrowiskoPrzy wrzosowisku zaczopowane ujęcie wody mineralnej z odwiertu Lipa Zdrój-1. Zdzisław Surowaniec
Jedno stanowisko pracy w przemyśle tworzy jedno miejsce pracy w otoczeniu. Jedno stanowisko pracy w uzdrowisku tworzy 6 miejsc w otoczeniu.

Burmistrz Wójcik ma powody, aby sparafrazować przebój Golców i zaśpiewać: - Tu gdzie dziś jest wrzosowisko, jutro będzie uzdrowisko. Jednak tak szybko uruchomienie uzdrowiska nie nastąpi.

- Jedno stanowisko pracy w przemyśle tworzy jedno stanowisko pracy w otoczeniu. Jedno stanowisko pracy w kurorcie uzdrowiskowym tworzy sześć stanowisk w otoczeniu - powiedział na konferencji w Lipie dr Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

Burmistrz gminy Zaklików w pow. stalowowolskim Zdzisław Wójcik zorganizował w czwartek w remizie w Lipie konferencję pod wszystko mówiącym tytułem „Uzdrowisko szansą rozwoju Gminy Zaklików”. Szansę na uzdrowisko daje siarczanowa mineralna woda, której bogate złoże znajdują się w Lipie.

Lecznicza solanka
O tym, że pod powierzchnią ziemi w tej miejscowości jest lecznicza solanka wiadomo od lat 70., kiedy przy szukaniu „normalnej” wody, dowiercono się do cuchnącej siarkowodorem. Jednak dopiero teraz jest szansa na rozpoczęcie jej eksploatacji i budowę zakładu przyrodoleczniczego. O tym, że może tu powstać uzdrowisko świadczy także świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze klimatu.

Lipa, otoczona sosnowymi lasami, ma bardzo dobre warunki klimatyczne. Zaliczana jest do najcieplejszych obszarów Polski. Okres letni trwa tu około 110 dni, maksymalne nasłonecznienie w czerwcu do 8 godzin dziennie. Jesień jest tu ciepła i stosunkowo długa, trwa do 60 dni ze średnią temperaturą dobową od plus 15 do plus 5 st. C, z niewielkimi opadami.

Duży wypływ
Solanka o silnym zapachu zgniłych jaj, świadczącym o dużej ilości siarkowodoru, wypłynęła, kiedy geolodzy z Zakładu Wiertniczo-Geologicznego „Hydroel” dowiercili się wiosną tego roku na głębokość 254 metrów na działce w Lipie, w poszukiwaniu wody leczniczej.
Po tym jak z otworu samoistnie wypłynęła woda o wydajności 12 metrów sześc. na godzinę, w powietrzu rozniósł się mocny zapach siarkowodoru. Zdołano nawet przebadać jej skład w Ośrodku Badania i Kontroli Środowiska w Katowicach. Woda może być surowcem leczniczym bo zawiera w swoim składzie 0,33 procent siarczanu, wapnia, sodu oraz siarczku - postawili diagnozę specjaliści. Związków siarki jest w wodzie tak dużo, że z uwagi na swój skład, woda może być stosowana jedynie pod postacią kąpieli leczniczych w dobrze wietrzonych pomieszczeniach, w czasie pobytu pacjenta w uzdrowisku lub w SPA (łac. „sanus per aqua” - zdrowie przez wodę). Na leczenie w tej wodzie zgodę musi wyrazić lekarz.

Leczenie chorób
Z opinii katowickiego ośrodka wynika, że woda z ujęcia w Lipie może być wykorzystywany do leczenia chorób skóry, układu ruchu, nerwowego, krążenia chorób cywilizacyjnych. A konkretnie zapalnych zmian skóry, łuszczycy, marmurkowatości, stanów po odmrożeniach, gośćca, zapaleniach stawów kręgosłupa, twardziny układowej, stanów pourazowych, stanów pooperacyjnych i zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego, po udarach mózgowych, porażeniach, nerwicy, chorobie Parkinsona, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, stanie po przebytym zawale mięśnia sercowego w tym po wykonaniu bay-passów i stentowania, zespołów wypalenia zawodowego, pra-coholizmie oraz stanów obniżenia poczucia wartości.
Podczas konferencji dr Golba zastrzegł, że uzdrowisko tworzy się krok po kroku. Zwrócił uwagę na zalety Lipy, która ma w sąsiedztwie duże miasta, ma dobre połączenia komunikacyjne, a teren gminy pokryty jest lasami w 70 procentach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24