To już 11 edycja Złotej Setki Firm Podkarpacia. Ranking pokazuje m.in. jak rozwijają się poszczególne branże gospodarcze na Podkarpaciu.

– To taki barometr rozwoju Podkarpacia – ocenia dr Krzysztof Kaszuba, ekonomista, twórca rankingu. – Pokazuje jak rozwijają się poszczególne firmy, która z gałęzi gospodarki radzi sobie w tym roku najlepiej. Ta wiedza jest potrzebna, wszystkim, którzy interesują się ekonomią, bo dzięki niej możemy być lepszymi samorządowcami, szefami firm, gospodarzami regionu – dodaje. Wnioski z rankingu są również cenne dla zarządów innych firm, które mogą obserwować rozwój wyróżnionych podmiotów i czerpać z nich inspiracje.

W tym roku ranking został poszerzony o wybór najciekawszego start-upu. W tej kategorii zaprezentowały się dziś przed członkami kapituły cztery firmy.

Turbina wiatrowa

Marcin Drozd prezentował PTS Investments Sp. z o.o., która zajmuje się projektowaniem, wykonaniem, przebadaniem i wdrożeniem nowego innowacyjnego rozwiązania turbiny wiatrowej. W pierwszym etapie działalności spółka skupia się na wykorzystaniu turbin wiatrowych do rozmrażania i napowietrzania stawów rybnych w okresie zimowym. Drugi etap działalności spółki to wykorzystanie turbin wiatrowych do gromadzenia energii w formie sprężonego powietrza i przekształcanie jej następnie na energię elektryczną lub mechaniczną. Ta część projektu ukierunkowane będzie na akumulowanie energii w małych i średnich gospodarstwach domowych.

Adapter portalowy

Bartosz Zborowski mówił o projekcie IOD Performance Sp. z o.o.

– Naszym celem jest stworzenie innowacyjnego rozwiązania dla układów napędowych pojazdów specjalnych, pracujących w najcięższym terenie –tłumaczył.

O co chodzi? Pomysł zakłada stworzenie adaptera portalowego (zwolnic) do mostów napędowych kilku typów popularnych pojazdów, używanych w służbach mundurowych oraz w sporcie, czyli generalnie w samochodach terenowych. - Proponowane rozwiązanie pozwala w prosty sposób poprawić właściwości terenowe pojazdu poprzez zwiększenie efektywnego prześwitu oraz możliwość regulacji ciśnienia w oponach. Produkt skierowany jest do straży granicznej, pożarnej, policji, wojska, energetyki, drogownictwa oraz off-roadu w wydaniu profesjonalnym oraz amatorskim –dodał Bartosz Zborowski.

Nakładka na klucz

O produkcie LOCKY Sp. z o.o. mówili Marcin Bajor i Andrzej Szłapa.

- Pomysł spółki opiera się na opracowaniu i wprowadzeniu na rynek produktu wykorzystującego bezprzewodową technologię monitoringu stanu zamka drzwiowego w formie uniwersalnej nakładki na klucz – opowiadali.

Nazwa rynkowa tej nakładki to „Locky”. To rozwiązanie współpracującej z urządzeniami mobilnymi, systemami BHMS oraz systemami alarmowymi budynków. Koncepcja technologiczna Locky zakłada możliwość monitorowania stanu zamka drzwiowego bez konieczności zmiany sposobu korzystania z zamka i zmiany przyzwyczajeń i nawyków użytkowników.

Smart rekrutacja

Czwartym ze start-upów, który prezentował swój pomysł, innowacyjną platformą do rekrutacji specjalistów IT, była firma Challengerocket Sp. z o.o. Poprzez sourcing (zdobywanie nowych kandydatów) i screening (ocenę wiedzy) z wykorzystaniem formuły konkursowej (hackathonów) firma prowadzi innowacyjną formą pozyskiwania kandydatów do pracy z właściwymi i sprawdzonymi kompetencjami (a nie deklarowanymi w CV).

Start-up Najciekawszy z najlepszych

Członkowie kapituły mieli bardzo trudne zadanie, bo musieli z tych wszystkich innowacyjnych pomysłów wybrać ten, który w ich opinii jest najciekawszy. I wybrali. Kogo? Dowiecie się 27 września podczas gali wręczenia nagród i wyróżnień Złotej Setki Firm Podkarpacia. Pomysły oceniali m.in. Stanisław Sowa, redaktor naczelny GC Nowiny; dr Krzysztof Kaszuba, twórca rankingu; Mariusz Bednarz, prezes RARR; Artur Chmaj, ekonomista WSIiZ w Rzeszowie; Adam Panek, dyrektor PUP w Rzeszowie; Marek Cierpiał-Wolan, dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie; Mariusz Knutel, dyrektor biura reklamy GC Nowiny. Wspierała ich Renata Tereszkiewicz-Mac, szefowa marketingu GC Nowiny.