Dziś w Rzeszowie protest ratowników medycznych

Beata Terczyńska
K.Łokaj
- To będzie protest, a nie strajk - zaznacza Piotr Telega, ratownik medyczny z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, związkowiec. - Podkreślamy ze stanowczością, że nie ucierpi na tym żaden pacjent.

Domagają się przede wszystkim wzrostu wynagrodzenia.

- W tej chwili ratownik medyczny, średnio, na rękę, zarabia ok. 2 tys. zł. Trzeba sobie zadać pytanie, czy dla ludzi, którzy na co dzień ratują ludzkie życie i zdrowie, jeżdżą do wypadków, taka pensja jest godziwa? Dla nas jest uwłaczająca. Ratownik, by wiązać koniec z końcem, pracuje często na 1,5 etatu.

Dodaje, że zabiegają o takie same podwyżki, jakie w ostatnich 2 latach wywalczyły sobie pielęgniarki, czyli 1,6 tys. zł brutto, wypłacane 4 razy po 400 zł. - Już mają dwie transze wypłacone, teraz będą kolejne. My także chcielibyśmy w lipcu dostać 800 zł, we wrześniu 400 i kolejne 400 w następnych roku, w lipcu. Dlaczego zestawiamy zarobki z pielęgniarkami? Dlatego, że w popularnych karetkach nie tak dawno rząd zrównał zakres obowiązków pielęgniarek do zakresu obowiązków ratowników. Wykonując tę samą pracę, nie może być takiej rozbieżności płac - tłumaczy Piotr Telega.

Drugi postulat to szybsze wprowadzenie prac nad dużą nowelizacją ustawy o państwowym ratownictwie medycznym.

- Chcemy etatyzacji naszych umów, ponieważ znaczna część ratowników pracuje na umowach cywilnoprawnych, czyli na tzw. kontraktach. Żeby godnie zarabiać, ci ludzie pracują po 200, 300, 400 godzin miesięcznie. Na razie dają radę, pacjenci nie są zagrożeni, lecz należycie zaopiekowani, ale kiedyś nadejdzie kres, wyczerpanie organizmu, wypalenie zawodowe. Taka praca sprawia, że ratowników non stop nie ma w domu, nie widzą swoich dzieci, rodzin.

Protestujący chcą też upaństwowienia ratownictwa medycznego w Polsce. Jak przekonują, w tej chwili państwowe jest ono wyłącznie z nazwy. Wiele karetek należy bowiem do dysponentów prywatnych, którzy licząc się z zyskami, mogą oszczędzać na sprzęcie czy płacach. - Widział ktoś prywatną policję czy straż pożarną?

Wylicza, że w kraju jest ok. 20 tys. ratowników medycznych. Poza pogotowiem pracują też np. na oddziałach szpitalnych, w hospicjach, DPS-ach.

Jak dziś ma wyglądać protest, który jest ogólnopolski?

- W kraju zaczyna się o godz. 16, u nas o 12. Spotykamy się na placu przy pogotowiu. Przyjedzie ok. 150, a może i więcej ratowników. Odczytamy, jakie są nasze oczekiwania i ok. 13 pójdziemy pod Urząd Wojewódzki. Delegacja złoży u wojewody pismo z postulatami.

Żółte karetki w rzeszowskim pogotowiu [ZDJĘCIA, WIDEO]

ZOBACZ TEŻ: W rzeszowskim pogotowiu jeżdżą nowe karetki

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

c
chcą odebrać 500+ Polakom

ratownicy  bogacze chcą odebrać polskim rodzinom 500+ żeby napchać swoje już wypasione portfele 

 

 

 

Niestety oni są przeciwko dobrej zmianie która dała Polakom 500zł na dzieci.

 

 

 

PiS na to nie pozwoli nikomu odebrać 500+ więc trzeba głosować tylko na PiS

 

G
Gość

Powini zarabiac po 1600 za nie robstwo tyle w temacie jak nie to za granice wieksza polowa nie zna jezyka powodzenia nie roby

O
Oj
W dniu 27.05.2017 o 19:16, ll napisał:

Patrząc na priorytety nsdapis w kwestii wydawania kasy to ratownicy, pielęgniarki, nauczyciele i przedstawiciele innych wymagających i ważnych zawodów wykonywanych za ochłapy, a nie pensje są na szarym końcu w kolejności dziobania :) Dla patałachów i socjalistów ważniejszy jest kler, ukry i cała chmara bezwartościowych nierobów, którzy w życiu uczciwą pracą się nie skalali. Biorąc to wszystko pod uwagę, to ratownicy dostaną co najwyżej kilkadziesiąt złotych podwyżki, a co bardziej prawdopodobne otrzymają kolejną obietnicę od (stra)Szydła przy okazji następnych wyborów parlamentarnych :)

znowu to śmierdzące lewackie ścierwo .

l
ll

Patrząc na priorytety nsdapis w kwestii wydawania kasy to ratownicy, pielęgniarki, nauczyciele i przedstawiciele innych wymagających i ważnych zawodów wykonywanych za ochłapy, a nie pensje są na szarym końcu w kolejności dziobania :) Dla patałachów i socjalistów ważniejszy jest kler, ukry i cała chmara bezwartościowych nierobów, którzy w życiu uczciwą pracą się nie skalali. Biorąc to wszystko pod uwagę, to ratownicy dostaną co najwyżej kilkadziesiąt złotych podwyżki, a co bardziej prawdopodobne otrzymają kolejną obietnicę od (stra)Szydła przy okazji następnych wyborów parlamentarnych :)

G
Gość
W dniu 27.05.2017 o 12:15, Gość napisał:

 Nikt nie spał 8 lat. Po prostu PełO miało jedno rozwiązanie dla ratownictwa - prywatyzacja i nie było szans na jakąkolwiek rozmowę o należnych podwyżkach. PiS ma w sowim programie wyborczym upaństwowienie ratownictwa a pani premier w swoim ekspose wspomniała o podwyżkach dal ratowników więc wyborcy upominają się o realizację obietnic to chyba zrozumiałe? 

Dacie radę tylko nie odpuszczajcie !!!!!

s
stary

Całe szczęście, że się wczoraj a nie dziś źle czułem.

G
Gość
W dniu 25.05.2017 o 20:54, JAN napisał:

 --podwyżki owszem ale nie od razu Warszawę zbudowali i dlaczego przespali 8 lat

Nikt nie spał 8 lat. Po prostu PełO miało jedno rozwiązanie dla ratownictwa - prywatyzacja i nie było szans na jakąkolwiek rozmowę o należnych podwyżkach.
 
PiS ma w sowim programie wyborczym upaństwowienie ratownictwa a pani premier w swoim ekspose wspomniała o podwyżkach dal ratowników więc wyborcy upominają się o realizację obietnic to chyba zrozumiałe?
m
makro
W dniu 25.05.2017 o 20:54, JAN napisał:

PODWYŻKI OWSZEM ALE NIE Od Razu 1.600 CO Mają INNI Powiedzieć jak nawet nie maja 1.600 i ciężko pracują ponad 8 godz  --śmieciarze stykają sie nie takimi zarazkami smrodemkierowcy żeby dostać uprawnienia na duże auta nie male muszą wydać pieniądze swoje  a co na to emeryci renciści osoby pracujące za 1300 czy to nie z ich podatków pójdzie--podwyżki owszem ale nie od razu Warszawę zbudowali i dlaczego przespali 8 lat

Czy śmieciarze (dla których mam wielki szacun) i kursanci na prawo jazdy mają w rękach cudze życie? Czy prowadzą akcje ratownicze? Czy oglądają ludzi zmasakrowanych w wypadkach i słuchają jak krzyczą z bólu?

J
JAN

PODWYŻKI OWSZEM ALE NIE Od Razu 1.600 CO Mają INNI Powiedzieć jak nawet nie maja 1.600 i ciężko pracują ponad 8 godz  --śmieciarze stykają sie nie takimi zarazkami smrodem

kierowcy żeby dostać uprawnienia na duże auta nie male muszą wydać pieniądze swoje  a co na to emeryci renciści osoby pracujące za 1300 czy to nie z ich podatków pójdzie

--podwyżki owszem ale nie od razu Warszawę zbudowali i dlaczego przespali 8 lat

r
ratung
W dniu 25.05.2017 o 18:14, Brzeszczot napisał:

A gdzie byłeś, kiedy rządziła pani doktor Ewa Kopacz? Trzeba było się jej wypłakać. Ona jako niepraktykująca lekarka na pewno takich jak ty zrozumiałaby.

Chodził na pielgrzymki i modlił się o lepszą płacę. Teraz dostrzegł,iż jego modlitwy /i kolegów/ nie zostały wysłuchane,więc protestuje na ulicach.

B
Brzeszczot
W dniu 25.05.2017 o 16:38, makro napisał:

(...) Opowiadać można bez końca, ale rządu to nie obchodzi.

A gdzie byłeś, kiedy rządziła pani doktor Ewa Kopacz? Trzeba było się jej wypłakać. Ona jako niepraktykująca lekarka na pewno takich jak ty zrozumiałaby.

m
makro
W dniu 24.05.2017 o 19:23, Janka napisał:

Polski rząd ostro planuje wprowadzić zakaz handlu w niedzielę, bo ludzie mają rodziny, chcą normalnie żyć jak inni,możemy robić zakupy w tygodniu roboczym i tak dalej... Nikt nie pyta o wolne niedziele święta nowy rok sylwester służb medycznych. Żadnych przywilejów, praca niejednokrotnie w skrajnie niebezpiecznych warunkach, deszcz śnieg lód, noc, pośpiech za kierownicą, las, łąka, świry z siekierami, pijani, naćpani, bloki bez windy... Można wymieniać bez końca... Pielęgniarki dostały swoje mimo że ich praca to praca w ciepłym, suchym i bezpiecznym. Ratowników nie docenia nikt, bo pierwsi odjeżdżają z miejsca wypadku a wywiadu do telewizji udziela jakiś dzielny strażak mówiący o tym, jak to sobie świetnie nie poradził z poszkodowanym. W pogotowiu na prawdę pracują ludzie z pasją, odwagą, cierpliwością i stalowymi nerwami. Przeciętny człowiek nie jest w stanie pełnić takich obowiązków. Ile jest osób po studiach ratownictwa, które w ostateczności nie podejmują pracy, bo wiedzą że nie dadzą rady? Mnóstwo! czego na codzien jestem świadkiem. Coroczne szkolenia za grube pieniądze z prywatnej kieszeni to też ich obowiązek. Muszą to robić ponieważ wchodzą nowe metody, zwiększa im się zakres podawania leków. Pielęgniarki nie muszą się doskonalić... Nie muszą bo? Nikt nie neguje ich ciężkiej pracy, ale nie oszukujmy się- praca nie naraża na każdym dyżurze ich życia... Dlaczego więc ratownicy są tak źle opłacani? Chyba dlatego żeby mieli powody do pracy za granicą!

Dopiszę jeszcze że mamy też kontakt z takimi cudami jak: świerzb, wszy, pchły, wirusy zapalenia wątroby, hiv, wszelkie choroby zakaźne, agresywne zwierzęta domowe takie jak psy biegające luzem i gryzące każdego kogo dopadną i ich głupi właściciele wołający: "Pan się nie boi! On nie gryzie!" Ale w końcu okazuje się że domowy pieszczoch jamniczek Pimpek to urodzony morderca i terminator nienawidzący munduru ratownika! Mamy kontakt z roszczeniowymi pacjentami i ich rodzinami które edukują się oglądając seriale "paramedyczne" i lepiej od nas wiedzą co w danej sytuacji trzeba zrobić i jeśli tego nie zrobimy, to na następny dzień idziemy się tłumaczyć do dyrekcji, ale spowiadać do prokuratury! Bo się rodzince wydaje że zarobią trochę grosza na odszkodowaniu! Kiedyś jak się ktoś walną młotkiem w palec, to robił sobie opatrunek i pracował dalej, albo szedł na "pogotowie". Teraz bez żadnych skrupułów dzwoni po karetkę i grozi dyspozytorowi że jak jej nie wyśle to go do sądu poda! I nie ważne czy w końcu dostanie karetkę czy nie, skargę i tak napisze i dyspozytor idzie się tłumaczyć! To samo zrobi jeśli ratownicy nie zabiorą "rannego" do szpitala tylko każą mu się zgłosić samodzielnie na SOR. W takich warunkach pracujemy. Wszystko to za 1700 na sor, +30% dodatku za pracę w terenie w ZRM co daje przeciętnie 2210 zł/m-c. Opowiadać można bez końca, ale rządu to nie obchodzi.

J
Janka

Polski rząd ostro planuje wprowadzić zakaz handlu w niedzielę, bo ludzie mają rodziny, chcą normalnie żyć jak inni,możemy robić zakupy w tygodniu roboczym i tak dalej... Nikt nie pyta o wolne niedziele święta nowy rok sylwester służb medycznych. Żadnych przywilejów, praca niejednokrotnie w skrajnie niebezpiecznych warunkach, deszcz śnieg lód, noc, pośpiech za kierownicą, las, łąka, świry z siekierami, pijani, naćpani, bloki bez windy... Można wymieniać bez końca... Pielęgniarki dostały swoje mimo że ich praca to praca w ciepłym, suchym i bezpiecznym. Ratowników nie docenia nikt, bo pierwsi odjeżdżają z miejsca wypadku a wywiadu do telewizji udziela jakiś dzielny strażak mówiący o tym, jak to sobie świetnie nie poradził z poszkodowanym. W pogotowiu na prawdę pracują ludzie z pasją, odwagą, cierpliwością i stalowymi nerwami. Przeciętny człowiek nie jest w stanie pełnić takich obowiązków. Ile jest osób po studiach ratownictwa, które w ostateczności nie podejmują pracy, bo wiedzą że nie dadzą rady? Mnóstwo! czego na codzien jestem świadkiem. Coroczne szkolenia za grube pieniądze z prywatnej kieszeni to też ich obowiązek. Muszą to robić ponieważ wchodzą nowe metody, zwiększa im się zakres podawania leków. Pielęgniarki nie muszą się doskonalić... Nie muszą bo? Nikt nie neguje ich ciężkiej pracy, ale nie oszukujmy się- praca nie naraża na każdym dyżurze ich życia... Dlaczego więc ratownicy są tak źle opłacani? Chyba dlatego żeby mieli powody do pracy za granicą!

j
jpz

Witam, 
Jestem ratownikiem medycznym i chcę nim pozostać, bo dobry jestem w tym co robię, ale coraz więcej myślę o tym, żeby to ch...ę rzucić
Chcę się zwrócić do kilku osób (potencjalnych pacjentów), którzy porównują nas do KODziarzy, SBeckich popłuczyn, potomków targowiczan i Bóg wie kogo jeszcze...
Drogi czytelniku czy chcesz żeby przyjechał do Ciebie ratownik, który pracuje 24-ą godzinę???? Myślisz, że będzie w stanie wykonać wszystkie czynności ratujące Ci życie na 110%? Niestety żeby "coś" zarobic musimu tak pracować.
Hmmmm.... Mam takie przemyślenia... My w Polsce uwielbiamy bohaterów, którzy giną w beznadziejnej sprawie. Nie potrafimy docenić bohaterów dnia codziennego.... smutne to niestety.

b
brzeg
W dniu 24.05.2017 o 08:33, Brzeszczot napisał:

Kolejna hucpa wymierzona w nasz niepodległościowy rząd. Dlaczego ci ratownicy nie protestowali, gdy rządzili okrągłostołowi styropianowi "bohaterowie" o esbeckim rodowodzie?

Trafne spostrzeżenie. Oni są zapewne KODziarzami,tęskniącymi za utraconymi korytami.

Albo resortowymi dziećmi,potomkami oficerów LWP.
 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3