Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś w Rzeszowie startuje budżet obywatelski

Bartosz Gubernat
- Budżet obywatelski to narzędzie, które pozwoli mieszkańcom realnie wpływać na otoczenie, sami zdecydują, co trzeba najpilniej zmienić w ich okolicy - mówi Jerzy Cypryś, szef klubu radnych PiS (w środku).
- Budżet obywatelski to narzędzie, które pozwoli mieszkańcom realnie wpływać na otoczenie, sami zdecydują, co trzeba najpilniej zmienić w ich okolicy - mówi Jerzy Cypryś, szef klubu radnych PiS (w środku). Krzysztof Kapica
Od dzisiaj w Rzeszowie można zgłaszać propozycje inwestycji do budżetu obywatelskiego.

Tematem budżetu rzeszowscy radni zajmowali się po raz kolejny podczas wtorkowej sesji. Ostatnim krokiem do uruchomienia obywatelskiego projektu był wybór pięciorga przedstawicieli rady, którzy zasiądą w komisji weryfikującej i opiniującej pomysły zgłoszone przez mieszkańców.

Początkowo do pracy w tej grupie zgłosiło się aż dziesięcioro radnych, najwięcej z prezydenckiego Rozwoju Rzeszowa. Ale po przerwie rajcy zdecydowali się wystawić po jednym kandydacie z każdego klubu. Z ramienia PiS wszedł do komisji Waldemar Szumny, PO będzie reprezentować Jolanta Kaźmierczak, SLD desygnowało Wiesława Buża a Rozwój Rzeszowa Bogusława Saka.

Najwięcej kontrowersji wzbudził wybór piątej osoby. Chrapkę na to stanowisko miała niezrzeszona Marta Niewczas, ale jej kandydatury nikt nie zgłosił. Kiedy o obecności na sali dwóch radnych pnie należących do żadnego klubu przypomniał Witold Walawender z Rozwoju Rzeszowa, przewodniczący Andrzej Dec odpowiedział, że nie wie co ma zrobić.

- Szanować - krzyknęła radna Niewczas.

Ale zamiast niej, Jolanta Kaźmierczak zgłosiła do komisji A. Deca.

- Po raz kolejny czuję się zlekceważona. Nie zgadzam się na to. To niesprawiedliwe, nie pracuję w żadnym klubie, ale także jestem wybrana przez mieszkańców i chcę ich reprezentować - złościła się M. Niewczas. Ale nic nie wskórała, piąte miejsce w komisji radni oddali A. Decowi.

Pięcioosobowa reprezentacja radnych uzupełni komisję, w której skład wejdą urzędnicy odpowiedzialni za drogi, zieleń, nieruchomości, inwestycje, kulturę i sport. To ono po 10 grudnia przejrzą wszystkie propozycje inwestycji i imprez zgłoszone przez mieszkańców między 5 a 10 grudnia.

- Weryfikacja potrwa do końca grudnia. Do głosowania, które rozpocznie się 4 stycznia i potrwa 11 dni przejdą tylko te pomysły, które są możliwe do realizacji w ciągu jednego roku, nie przekraczają wartości całego budżetu obywatelskiego i są proponowane na wolnych terenach miejskich - tłumaczy J. Kaźmierczak.

Wniosek będą mogły zgłosić grupy minimum 15 osobowe, przy czym każdy wnioskodawca musi mieć skończone 16 lat. Bez konieczności zbiórki podpisów pomysły mogą przygotować rady osiedli. Wartość proponowanej inwestycji nie może przekraczać 5 mln zł, a imprezy kulturalnej - 50 tys. zł.

Formularz zgłoszenia inwestycji można pobrać ze strony internetowej www.rzeszow.pl. Drogą tradycyjną należy go wysłać na adres Urzędu Miasta Rzeszowa - ul. Rynek 1, 35-064 Rzeszów - z dopiskiem "Rzeszowski Budżet Obywatelski". Za datę złożenia zgłoszenia uważa się datę stempla pocztowego. Wniosek można wysłać także mailowo na adres [email protected]. Wówczas do wiadomości należy dołączyć skan podpisanego formularza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24