Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś z Nowinami szósta mapa "Atlasu Wojskowego": odwiedź pałac Reyów

Przemysław Markocki
Zamek w Przecławiu we wrześniu 2008 roku wybrany został jednym ze "100 Cudów Podkarpacia”.
Zamek w Przecławiu we wrześniu 2008 roku wybrany został jednym ze "100 Cudów Podkarpacia”. ARCHIWUM
Kolejnym etapem naszej wędrówki po Podkarpaciu są okolice Mielca, Radomyśla Wielkiego i Dębicy, wzdłuż granicy z Małopolską.

O CIEKAWOSTKACH Z REGIONU CZYTAJ W WIRTUALNEJ ENCYKLOPEDII PODKARPACIA

Obowiązkową pozycją na szóstej mapie "Atlasu Wojskowego" Nowin jest na Przecław - niewielkie miasteczko położone kilka kilometrów na południe od Mielca.

Właśnie tam znajduje się zabytkowy pałac należący niegdyś do rodziny Reyów. Pałac, otoczony 10-hektarowym parkiem, stoi na wzgórzu po lewej stronie rzeki Wisłoki.

Wybudowany w latach 1580-1590 obszerny, murowany dwór renesansowy uważany jest za jeden z najcenniejszych zabytków naszego regionu. We wrześniu 2008 roku przez redakcyjną kapitułę i Czytelników Nowin wybrany został jednym ze "100 cudów Podkarpacia".

Od 2004 roku właścicielami zamku jest rodzina Tyszkiewiczów. Zabytkowe sale i komnaty wykorzystywane są dziś do celów komercyjnych, ale właściciele mają w planach przywrócenie walorów XVII-wiecznych założeń parkowych i pałacowo-ogrodowych. Etapami wdrażany ma być projekt odnowienia parku wraz z odtworzeniem zabytkowych ruin zamku.
"Bagno Przecławskie"

Będąc w Przecławiu warto na pewno odwiedzić okoliczny rezerwat przyrody. "Bagno Przecławskie", bo tak nazywa się objęty ochroną teren, jest miejscem na prawdę wyjątkowym. Na powierzchni ponad 25 hektarów znajduje się łącznie ponad 200 gatunków roślin (żurawina błotna, bagnica torfowa czy kilka rodzajów rosiczki).

Znajdują się tu siedliska boru mieszanego (wilgotnego i świeżego), bagiennego czy olsa jesionoweo). Najczęściej spotykanym drzewem jest sosna.
Bogata jest także fauna rezerwatu, na terenie parku spotkać można, m.in. traszki, kumaki czy też większe ssaki: borsuki, jelenie czy też lisy.

Mielecki poczet królów

Warto wybrać się także do Mielca, gdzie obok wielu zabytków i wartych odwiedzenia miejsc znajduje zbiór unikatowych obrazków przedstawiających władców Polski.

"Sala Królewska" mieści się w dawnym budynku Rady Powiatowej w Mielcu przy ulicy Kościuszki. Znajdujące się w niej obrazy namalowane przez Konstantego Niemczykiewicza prezentują kolejnych władców Polski wg Jana Matejki.
To właśnie "Poczet książąt i królów polskich" autorstwa Matejki był inspiracją i wzorem dla Niemczykiewicza, który namalował obrazy w latach 1908-1909.

Mielecki poczet książąt i królów w stanie nietkniętym przetrwał obie wojny i dokładnie od ponad 90 lat znajduje się nieprzerwanie w tym samym miejscu (wyłączając prace konserwatorskie w latach 70-tych).

O innych ciekawych miejscach naszego regionu czytaj na www.regiopedia.pl.

Jutro
Kolbuszowa, Sędziszów i Głogów Małopolski.

W środę
Rzeszów, Sokołów Małopolski, Leżajsk, Łańut i Przeworsk.

W czwartek
Jarosław i Sieniawa.

Znasz ciekawe miejsca z terenów, które pojawią się na mapach w najbliższym czasie? Napisz do nas [email protected]. Najciekawsze opisy zostaną nagrodzone!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24