Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś z Nowinami trzecia część Atlasu Wojskowego: północno-zachodnia część powiatu mieleckiego

Przemysław Markocki
sxc.hu
W kolejnej części map sztabowych znaleźć możemy tereny Niziny Nadwiślańskiej. Z podkarpackich terenów skupimy się na północno-zachodniej części powiatu mieleckiego.

Trzecia część mapy z kolekcji "Atlasu Wojskowego" w sporej części poświęcona jest terenom Niziny Nadwiślańskiej przebiegającej przez obszary województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolski.

Kościół w Gawłuszowicach

Będąc w okolicach Mielca na pewno warto wybrać się do Gawłuszowic, niewielkiej wsi leżącej kilkanaście kilometrów na północny-wschód od Mielca.

Właśnie tam znajduje się kościół parafialny pw. św. Wojciecha, drugi co do wielkości drewniany kościół w Polsce. Obiekt, przez wielu uważany za jeden z najważniejszych zabytków powiatu mieleckiego, został wybudowany w 1677 roku. Jego fundatorami byli Maksymilian i Sieciech Ossolińscy.

Kościół, który w latach siedemdziesiątych przeszedł generalny remont, należy do budynków szlaku architektury drewnianej i prezentuje się na prawdę okazale. Zbudowany jest z drzewa modrzewiowego i pokryty gontem.

Muzeum Sikorskiego w Tuszowie Narodowym

Innym ciekawym miejscem, położonym zaledwie kilka kilometrów na północ od Mielca, jest Tuszów Narodowy. Urodził się tu Władysław Sikorski, późniejszy generał wojska polskiego i naczelny wódz polskich sił zbrojnych.

W Tuszowie Narodowym obejrzeć można dom rodzinny generała Sikorskiego, w którym obecnie mieści się muzeum. Wśród zbiorów zebranych na terenie jego terenie znaleźć można, m.in. mundury generalskie oraz oryginalne dokumenty i rozkazy podpisane przez gen. Sikorskiego, a także zapiski z ostatnich dni jego życia.
W 1993 roku przed budynkiem wzniesiony został pomnik upamiętniający postać naczelnego wodza RP w czasie II wojny światowej upamiętniając 50-tą rocznicę jego śmierci

Góra św. Anny w Jaślanach

Niespełna dwa kilometry na północ od Tuszowa Narodowego znajduje się wieś Jaślany, na której terenie leży góra św. Anny (dziś nazywana także górą kościelną).

Góra, jak głosi legenda, została usypana przez wziętych do niewoli jeńców tatarskich. Z drugiej strony krążą plotki, że wspólnym wysiłkiem usypali ją mieszkańcy, by rozpalając ogień na wzgórzu ostrzegać okoliczne miejscowości przez zbliżającymi się Tatarami.

Do 1902 roku mieścił się tam zabytkowy barokowy kościół postawiony prawdopodobnie w 1630 roku przez Jana z Osieka. Dziś jest tam tylko kilka głazów - pozostałości z dawnej budowli. W 1988 roku na szczycie umieszczono też drewniany krzyż.

Warto zobaczyć...

Na terenie powiatu mieleckiego, który znajduje się w dzisiejszym wydaniu naszego atlasu jest oczywiście sporo innych miejsc godnych polecenie. Oto niektóre z nich:
* park dworski w Glinach Małych
* kościół pw. św. Barłomieja Apostoła w Padwii Narodowej
* zabytkowy cmentarz przykościelny i parafialny (wraz z częścią ewangelicką) w Padwii Narodowej
* zespół dworski (dwór, stajnia i park) w Sadkowej Górze

Legenda map "Atlasu Wojskowego" zostanie dołączona do Nowin w dniu 9 marca (wtorek)
Więcej informacji o naszym regionie na www.regiopedia.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24