Dzisiaj w Rzeszowie sesja Rady Miasta. O buspasach i wielkim...

  Dzisiaj w Rzeszowie sesja Rady Miasta. O buspasach i wielkim mieście

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Rzeszowscy radni dyskutować dziś będą m.in. o nowych buspasach w mieście.

  Rzeszowscy radni dyskutować dziś będą m.in. o nowych buspasach w mieście. ©Bartosz Gubernat

  Prezentacja szczegółów wartego ponad 415 mln zł programu transportowego to najciekawszy punkt dzisiejszych obrad Rady Miasta Rzeszowa. Od decyzji radnych zależy, czy miasto złoży na czas wniosek o jego dofinansowanie z Unii Europejskiej.
  Rzeszowscy radni dyskutować dziś będą m.in. o nowych buspasach w mieście.

  Rzeszowscy radni dyskutować dziś będą m.in. o nowych buspasach w mieście. ©Bartosz Gubernat

  A czasu jest niewiele. Termin na złożenie kompletnej dokumentacji programu w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Rzeszów ma tylko do końca grudnia. Jeśli miasto go przekroczy, straci szansę na niemal pewne 75 mln euro dofinansowania. Wówczas przebudowa głównych dróg, zakup nowych autobusów komunikacji miejskiej i systemu elektronicznego sterowania ruchem staną pod znakiem zapytania.

  Poza transportem radni zajmą się dzisiaj także proponowaną przez Zarząd Transportu Miejskiego propozycją podwyżki cen biletów w MPK, oraz poszerzeniem miasta o gminę Trzebownisko.

  Szczególnie ciekawie zapowiada się dyskusja na ten drugi temat. Bo o ile podczas ostatniej sesji rada nie zgodziła się na poszerzenie miasta o Malawę z gminy Krasne, to część radnych wskazywała na konieczność powiększenia Rzeszowa właśnie o tereny sąsiadujące z nim od strony północno-wschodniej.

  Taką propozycję złożył m.in. Jacek Kiczek z PO. Czy w tej sytuacji można się spodziewać, że jego klub tym razem poprze prezydenta Tadeusza Ferenca?

  - Owszem, kierunek północny jest słuszny, ale to nie wszystko. Trzeba się zastanowić kiedy, na jakich zasadach i o jaką powierzchnie poszerzać Rzeszów. Wreszcie istotne, czy jest w tej kwestii zgoda sąsiedniej gminy. Głosowanie? Nie wiem, czy w ogóle do niego dojdzie. Zobaczymy, jak potoczą się wydarzenia - mówi Kiczek, sugerując, że radni rozważają zdjęcie projektu z porządku obrad.

  Jednak nawet w przypadku zgody radnych szanse na powodzenie przedsięwzięcia wydają się bardzo małe, bo do połączenia gmin trzeba zgody obu zainteresowanych gmin.

  - A my już raz w tej sprawie opinie wydaliśmy i podobnie jak poprzednio, także dzisiaj jest negatywna - przekonuje Józef Fedan, wójt Trzebowniska.

  Na sesję powraca jeszcze zdjęty poprzednio projekt przystąpienia do przygotowania planu zagospodarowania rejonu tzw. "Placu Garncarskiego". To teren w rejonie ul. Szpitalnej i Zemenhofa, na którym prywatny inwestor chce budować hotel oraz parking.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  SAMORZĄDOWIEC PODKARPACIA Wyniki głosowania!

  SAMORZĄDOWIEC PODKARPACIA Wyniki głosowania!

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Spektakl

  Spektakl "Mężczyzna idealny" w październiku w Filharmonii Podkarpackiej