Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Dziupla", czyli jak w opuszczonym budynku w Skopaniu powstało studio nagrań

MO
Grupa przyjaciół kochających muzykę postanowiła tchnąć życie w opuszczony budynek klubu piłkarskiego w Skopaniu. W jednym z pomieszczeń stworzyli studio nagrań.

"Dziupla" to nieformalna nazwa miejsca spotkań grupki przyjaciół z niewielkiej miejscowości Skopanie w gminie Baranów Sandomierski. Spooky, Majk, Lissek, Szogun, Mundial znają się od wielu lat, a łączy ich wielka pasja – muzyka. Ich głównym celem jest tworzenie, kreowanie nowych brzmień, wyrażanie swoich emocji poprzez dźwięki. Przyjaciele wspólnie założyli studio muzyczne w wynajętym im przez gminę pomieszczaniu, które zaadaptowali na własne potrzeby.

Studio mieści się w budynku przy starym boisku w Skopaniu, w którym dawniej działał Klub Sportowy „Wisła” Baranów Sandomierski. Obiekt jednak od lat stał pusty. Nowi najemcy od razu tchnęli w niego nowe życie. Starsi mieszkańcy gminy, którzy dawniej rozgrywali tu mecze, nie kryją zadowolenia, że w końcu w tym miejscu zaczęło się coś dziać. Od razu widać, że pasjonaci znają się na tym co robią. Pomieszczenie w sposób profesjonalny zostało przystosowane pod studio nagrań – jest tu nowoczesny sprzęt i ściany wyłożone warstwą gąbki, a flagi i plakaty ozdabiają wnętrze, tworząc niepowtarzalny klimat. Grupa jest otwarta na współpracę z zaprzyjaźnionymi artystami.

Przyjaciele czują wielką satysfakcję, że udało im się stworzyć coś z niczego.

Symulator Przedsiębiorczości Społecznej – specyficzne „laboratorium”

Grupa ze Skopania założyła "Dziuplę" własnymi siłami - była to zupełnie oddolna inicjatywa. Pasjonaci muzyki postanowili pójść o krok dalej i założyć firmę, która zajmowałaby się realizacją dźwięku (studio nagrań). Brakowało im jednak odpowiedniej wiedzy na temat prowadzenia przedsiębiorstwa. Z pomocą przyszli pracownicy biura terenowego Rzeszowskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. To właśnie pracownicy tej instytucji zachęcili pasjonatów ze Skopania do udziału w międzynarodowym projekcie SENTINEL.

Jest to wspólny projekt 10 instytucji z Polski, Węgier, Niemiec, Słowenii, Czech i Włoch. Wspomaga on powstawanie nowych, oraz wspiera działające już przedsiębiorstwa społeczne, takie jak m. in. spółdzielnie socjalne. W Polsce ten projekt realizują wspólnie Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie oraz Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego. Grupa ze Skopania zgłosiła się do programu pilotażowego Symulator Przedsiębiorczości Społecznej, który ROPS i RARR prowadzą we współpracy z Rzeszowskim Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Symulator to swego rodzaju „laboratorium”, które pomaga przetestować nowe sposoby wspierania przedsiębiorstw społecznych. Korzyści dla obu stron są znaczne: instytucje mogą wypróbować nowe metody wsparcia na żywym organizmie, natomiast uczestnicy programu zyskają szeroką wiedzę z zakresu prowadzenia przedsiębiorstwa społecznego. Dla każdej osoby przygotowano indywidualną ścieżkę wsparcia. Uczestnicy będą mogli skorzystać ze szkoleń o różnej tematyce (m.in. przygotowanie biznesplanu, budowanie zespołu, komunikacja interpersonalna, społeczna odpowiedzialność biznesu, fundraising czy techniki sprzedaży). Ich wiedza zostanie poszerzona dzięki spotkaniom z praktykami, czyli osobami prowadzącymi przedsiębiorstwa społeczne, oraz dzięki wizytom studyjnym w dobrze prosperujących przedsiębiorstwach tego typu.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24