MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzwon "Głos Nienarodzonych" z Przemyśla w Watykanie. Pobłogosławił go papież Franciszek [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Papież Franciszek pobłogosławił w Watykanie dzwon "Głos Nienarodzonych", który powstał w Przemyślu.
Papież Franciszek pobłogosławił w Watykanie dzwon "Głos Nienarodzonych", który powstał w Przemyślu. Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu
W Watykanie, przy udziale wiernych w tym delegacji z podkarpackiego, papież Franciszek pobłogosławił dzwon "Głos Nienarodzonych". Powstał on w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

Dzwon "Głos Nienarodzonych" powstał w Przemyślu z inicjatywy fundacji "Życiu Tak" im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z Rzeszowa. Będzie to dzwon mobilny, ma towarzyszyć w różnych uroczystościach w obronie życia poczętego. Pod koniec sierpnia odlano go w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

- Ten dzwon ma poruszać sumienia. Pomysł jego odlania powstał na początku tego roku, gdy przeczytałem informację, że rocznie 42 mln dzieci na świecie jest zabijanych w wyniku aborcji. To zmusiło mnie do myślenia i zainspirowało, aby coś w tym temacie zrobić. Przyszedł pomysł, aby wykonać dzwon, który będzie poruszał sumienia Polaków i mieszkańców innych państw

- Bogdan Romaniuk, fundator dzwonu i wiceprezes Fundacji "Życiu Tak" im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z Rzeszowa.

W środę w Watykanie dzwon "Głos Nienarodzonych" pobłogosławił papież Franciszek. Wyraził pragnienie, by głos dzwonu budził sumienia w Polsce i na świecie. Papież wykonał pierwsze, symboliczne uderzenie w dzwon.

- Niech jego głos budzi sumienia stanowiących prawo i wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce i na świecie. Niech Bóg, jedyny i prawdziwy Dawca życia błogosławi Wam i Waszym rodzinom. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus - powiedział papież Franciszek.

W Watykanie dzwon ustawiony był na stojaku firmy Rduch Bells & Clocks, zajmującej się mechaniką dzwonów i od lat współpracującej z przemyskimi ludwisarzami.

Do Watykanu dzwon zawieźli m.in. Bogdan Romaniuk, wiceprezes fundacji Życiu "Tak", Piotr Olszewski z Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego, ks. Lucjan Szumierz, proboszcz Kolegiaty w Kolbuszowej.

- Dzwon pięknie prezentował się w murach watykańskich na stojaku od Rduch Bells & Clocks. Jesteśmy zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi

- relacjonowali na bieżące przedstawiciele Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

W jaki sposób dzwon ma poruszyć sumienia ludzi?

Poprzez pokazywanie go na różnych marszach i akcjach organizowanych w obronie życia poczętego. W tym tkwi nietypowość dzwonu. Nie będzie ona na stałe umieszczony na kościelnej dzwonnicy, lecz będzie "mobilny", przekazywany uczestnikom różnych akcji w kraju i za granicą, organizowanych w obronie życia poczętego.

Głównym miejscem pobytu dzwonu będzie parafia pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Kolbuszowej. Stąd będzie wypożyczany organizatorom różnych imprez, promujących troskę o życie nienarodzone.

Ludwisarze z przemyskiej Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego odlali w hucie w Krakowie największy na świecie kołysany dzwon. Nazwano go "Vox Patris", czyli "Głos Ojca". Ważący 55 ton dzwon jeszcze w tym roku trafi do Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trindade w Brazylii. Zawieszony zostanie na pierwszej kondygnacji wieży, na wysokości 30 m. "Vox Patris" wykonany został ze stopu miedzi i cyny, dzięki czemu uzyskał niepowtarzalny blask i piękny głęboki dźwięk. Na jego wykonanie zużyto ponad 60 ton materiału.Zobacz także: Dzwon Zygmunt pożegnał Tadeusza Mazowieckiego

Ludwisarze z pracowni Jana Felczyńskiego w Przemyślu odlali ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24