MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egipt pod Sędziszowem

GRZEGORZ KRÓL
Chce polecieć w kosmos, sprowadzić pod Sędziszów stado wielbłądów i doprowadzić się do stanu uśpienia, który pozwoli mu przetrwać dwa tygodnie pod ziemią w stanie hibernacji. Na razie na ściernisku obok Sędziszowa Małopolskiego wybudował replikę piramidy Cheopsa. W pobliskim barze mówią na niego: Król Faraonów.

Piramida stoi kilkadziesiąt metrów od międzynarodowej trasy E-4. Przejeżdżające samochody zwalniają, kierowcy przecierają oczy ze zdumienia. Z wszystkich stron ciągną tu tłumy ciekawskich. W poprzedni weekend przyjechali nawet z Krakowa.
- Traktuję tę budowlę jako symbol, drogowskaz - tłumaczy Marian Kapusta, pomysłodawca, projektant i wykonawca piramidy - Chcę, by była ona spichlerzem prawdy, myślenia i pracy - przymiotów tak bardzo potrzebnych w obecnych czasach.
Wykonana ze słomianych bali replika jest tylko 11 razy mniejsza od gigantycznej piramidy Cheopsa. Podstawa ma 62 łokcie piramidialne, wysokość 41 i dwie dłonie, a kąt nachylenia ścian - 51°50'. Tak jak pierwowzór, jest ustawiona dokładnie na osi północ-południe. Prace przy jej budowie trwały jeden tydzień egipski.
- Pod każdym względem daleko jej do pierwowzoru. Nie może mu dorównać wielkością, ani wewnętrznym urządzeniem - przyznaje Kapusta. - O mojej piramidzie krąży już wiele plotek - ciągnie dalej. - Nie jest prawdą stwierdzenie, że kąty piramidy dzielą nasz rejon na Ropczyce i Sędziszów. Mieszkam w Ropczycach, ale Sędziszów Młp. jest mi bardzo bliski. Tam pracowałem, grałem w zespole big beatowym i spędziłem dużo czasu w młodości. Obecnie nabyłem w okolicy znaczne tereny rolne. Dlatego właśnie tu wybudowałem moją Małą Wielką Piramidę Cheopsa.

Wykorzystać podświadomość

Kapusta: Dopiero kilka dni temu ktoś mi powiedział, że proporcje komnaty są idealne
Kapusta: Dopiero kilka dni temu ktoś mi powiedział, że proporcje komnaty są idealne TADEUSZ POŹNIAK

Podczas budowy musiałem być naprowadzany przez jakieś siły (fot. TADEUSZ POŹNIAK)Tajnym wejściem wchodzimy do środka. Pogrążony w egipskich ciemnościach korytarz rozdziela się na dwie odnogi, które prowadzą do głównej komnaty. Jest ogromna. Dziwne uczucie, ale wydaje się większa od piramidy widzianej z zewnątrz. Jej konstruktor mówi, że to jeszcze nie koniec. Wznoszącym się stromo labiryntem dostajemy się na drugi, znajdujący się na 2/3 wysokości poziom, do wewnętrznej piramidy.
[obrazek3] Kapusta: Dopiero kilka dni temu ktoś mi powiedział, że proporcje komnaty są idealne (fot. TADEUSZ POŹNIAK)- To pomieszczenie, tak jak w prawdziwych piramidach, zachowuje proporcje trójkąta pitagorejskiego: 3 do 4 i do 5. Nie wiem jak to się stało. Podczas budowy musiałem być naprowadzany przez jakieś siły. Dopiero kilka dni temu ktoś mi powiedział, że proporcje są idealne - mówi Kapusta.
- Próbował pan tu ostrzyć żyletki? - pytamy konstruktora, powołując się na niespotykane właściwości prawdziwych piramid.
- Jeszcze nie, ale spróbuję naostrzyć siekierę.
Patrząc na Mariana Kapustę, trudno wątpić w powodzenie eksperymentu.
- Wszystko się udaje, trzeba tylko wykorzystać potęgę podświadomości - przekonuje, po czym wyciąga z kieszeni monety i... przykleja je do czoła. Później robi to samo z popielniczką i szklanym spodkiem.
- Chyba odziedziczyłem pewne zdolności po wuju. On siłą woli potrafi przewrócić człowieka. Przez ostatnie trzy miesiące tak ciężko pracowałem, że nie miałem czasu na posiłki. Czerpałem energię ze słońca.
Marzy o podróży w kosmos. Ale wcześniej planuje dokonać innej rzeczy.
- Każdy organizm ma w sobie nagromadzoną energię. Pragnę to wykorzystać i poprzez głodówkę doprowadzić się do stanu uśpienia. Nakażę, by włożono mnie do lnianego worka, zakopano i posiano w tym miejscu owies. Po dwóch tygodniach, kiedy on wykiełkuje, syn, studiujący medycynę w Wiedniu, przywróci mnie do normalnego stanu.

Sfinksy, dinozaury, wielbłądy...

Głowa Mariana Kapusty pełna jest wizji i planów. Ogarniając wzrokiem okolice piramidy mówi, że jeszcze coś tu stworzy - może będą to kamienne sfinksy, dzikie konie, dinozaury, a może po prostu... egipskie wielbłądy.
- Ważne, by nie brakowało terenów przemysłowych, rekreacyjnych ani budowlanych - mówi. - Tym można ściągnąć inwestorów, uzdrowić gospodarczo rejon. Każda inwestycja, nawet ze sprasowanych bali słomy, nakręca koniunkturę na rynku lokalnym, daje dużo pracy i zadowolenia.

Piramida

(z języka greckiego pyramis - "ostrosłup"). W starożytnym Egipcie monumentalny grobowiec w kształcie ostrosłupa. Najpierw potężne piramidy budowali egipscy królowie, później małe piramidy były prywatnymi grobami niższych warstw społecznych.

Piramida Cheopsa, zwana Wielką Piramidą

Jedna z trzech największych piramid egipskich w Gizie. Zbudowana ok. 2575 p.n.e. na rozkaz Cheopsa, władcy starożytnego Egiptu (XXVI w.p.n.e.). Pierwotnie miała wysokość 146 m (dziś 137 m), długość boków u podstawy wynosiła 230 m (dziś 227 m), zaś kąt nachylenia ścian - 51°50'.

Tajemnice piramidy

Źródłem teorii o niezwykłej mocy piramid były obserwacje Francuza Antoine'a Bovisa w latach 30. XX w. Kiedy zwiedzał on Wielką Piramidę, zauważył, że zwłoki małych zwierząt, które dostały się do jej wnętrza, nie ulegają rozkładowi, lecz są dobrze zachowane mimo wilgoci. Powróciwszy do kraju, przeprowadził eksperymenty za pomocą kartonowego modelu piramidy. Stwierdził, że warzywa umieszczone w jego wnętrzu dłużej zachowują świeżość. Dalej poszedł czeski radiotechnik, Karel Drbal, który - jak potwierdzają to świadkowie - umieścił wewnątrz modelu piramidy tępe żyletki i po jakimś czasie same się one naostrzyły."

Według: "Zjawiska nie wyjaśnione", Karl Shuker

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24