Egzamin ósmoklasisty 2019, język polski: odpowiedzi, arkusze CKE, pytania [15.04.2019]

redZaktualizowano 
Egzaminy ósmoklasisty rozpoczęły się w poniedziałek egzaminem z języka polskiego. Dariusz Bloch/Polska Press
Egzamin ósmoklasisty 2019 rozpoczął się w poniedziałek sprawdzianem z języka polskiego. Odpowiedzi z testu, pytania i arkusze egzaminacyjne znajdziesz na naszym portalu tuż po zakończeniu egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

Egzamin ósmoklasisty 2019. Język polski, zobacz arkusz zadań CKE:

Egzamin ósmoklasisty 2019. Język polski, arkusz egzaminacyjny CKE

Sugerowane odpowiedzi z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego:

Zadanie 1.
Odpowiedź: A

Zadanie 2.
Odpowiedź: D

Zadanie 3.
Odpowiedzi: F, F

Zadanie 4.
Odpowiedzi: P, P

Zadanie 5.1
Serce kojarzy się z uczuciami i emocjami. Nie warto kierować się tym, co się widzi, czyli powierzchownością. Ludzi należy oceniać kierując się uczuciami (sercem).

Zadanie 5.2
Odpowiedź:
Quo Vadis - Henryk Sienkiewicz
Bohater: Winicjusz
Uzasadnienie: Pokochał Ligię, chrześcijankę, wbrew zwyczajom starożytnego Rzymu i prześladowaniom chrześcijan.

Zadanie 6.
Przykładowa odpowiedź:
Król cenił władzę, chciał tylko rządzić. Nie rozumiał zwykłych ludzi.
Bankier gromadził dobra, choć z nich nie korzystał, nie miała na nic czasu

Zadanie 7.
Odpowiedzi: BD

Zadanie 8.
Odpowiedź 8.1:
B
Przykładowa odpowiedź 8.2: Dla Małego Księcia ważne jest życie wewnętrzne. Zewnętrzne piękno róż nie czyni ich wyjątkowymi, o czym mówi różom.

Zadanie 9.
Odpowiedź: A

Zadanie 10.
Odpowiedź: B

Zadanie 11.
Klasa 7C serdecznie zaprasza wszystkich uczniów szkoły na spektakl "Tajemnice oswajania", oparty na motywach "Małego Księcia".
Przedstawienie odbędzie się 20 kwietnia 2019 roku, o godzinie 15 w sali teatralnej.
Widzowie otrzymają pamiątkowe zakładki, a także poznają reżysera spektaklu, pana XX, znanego kieleckiego aktora.

Samorząd szkolny klasy 7.

Zadanie 12.
Odpowiedzi:

2 - C
4 - A
6 - D

Zadanie 13.
Odpowiedzi: B/D

Zadanie 14.
Odpowiedzi:
FP

Zadania 15.
Przykładowa odpowiedź:
Tak, opinia ta może stanowić taki komentarz, ponieważ wynalazek kinematografu zyskał na popularności dzięki oczekiwaniom publiczności objazdowych teatrów. Chciała ona, żeby na scenie wszystko było „jak żywe”, co film znacząco ułatwiał.

Zadanie 16.
Odpowiedź 16.1:
Kamienie na szaniec
Przykładowa odpowiedź 16.2: W ramach Małego Sabotażu, Rudy pisał na murach hasło „Tylko świnie siedzą w kinie” - wymagało to wiele odwagi i pracy, ponieważ napis musiał być czytelny i duży. Pewnego dnia Rudy napisał slogan na ścianie koszar lotniczych przy ulicy Rakowieckiej, a następnie narysował obok niego dwie świnie siedzące na krzesłach.
Mały Sabotaż rozpoczął więc gazowanie sal kinowych, lecz okazało się, że to jedynie zachęcało publiczkę do chodzenia na seanse filmowe przede wszystkim po to, aby przeżyć „sensację gazowania”.

Zadanie 17.
Odpowiedź:
B

Zadanie 18.
Odpowiedź:
PF

Zadanie 19.
Odpowiedź 19.1:
widzących
Odpowiedź 19.2: pracując

Zadanie 20.
Odpowiedź:
D

Zadanie 21.
Przykładowa odpowiedź:
Dominującym elementem plakatu są skrzydła – białe i czerwone. Symbolizują one związek głównego bohatera z ojczyzną, której los go uskrzydla. Fakt, że trzyma je w rękach przytulająca go kobieta może oznaczać, że miłość go pęta i przesłania sprawy ojczyzny.

Zadanie 22.
Przykładowe omówienie rozprawki (temat 1):

Teza: Lepiej kierować się sercem.

1. Mały Książę udowadnia, ze serce pozwala nam najlepiej ocenić wartość drugiego człowieka. Spośród wielu róż nie znalazł żadnej wyjątkowej. Wiedział, że ta „jedyna” jest na jego asteroidzie. Zdawał sobie sprawę z tego, że ziemskie róże są próżne i nie reprezentują niczego poza wyglądem, a jego ukochana jest dla niego wyjątkowa. „Mały Książę” udowadnia, że nie powierzchowność, wygląd czy pierwsze wrażenie są ważne, ale to, jaki człowiek jest. Najistotniejsze dla tego bohatera staje się budowanie relacji, co wymaga zaangażowania i uruchomienia emocji.

2. Dzięki kierowaniu się w życiu sercem możemy poznać ważnych dla nas ludzi, a nawet znaleźć miłość. Przykładem tego może być podstępowanie Oskara, tytułowego bohatera „Oskara i Pani Róży”. Nie zważa on na „dziwny” kolor swojej koleżanki ze szpitala, Peggy Blue, ale zakochuje się w niej, buduje z nią więź emocjonalną. Inną ważną dla niego bohaterką jest Pani Róża. Z początku mogłoby się wydawać, że ich przyjaźń nie powinna mieć racji bytu, ale dzięki budowaniu relacji, poznawaniu się, stali się sobie bliscy, a Pani Róża pomogła Oskarowi przetrwać bardzo trudny dla niego czas przed śmiercią.

Kolejne odpowiedzi z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego już za chwilę.

Egzamin ósmoklasisty po raz pierwszy

Egzamin ósmoklasisty w 2019 roku odbywa się po raz pierwszy. Wszystko przez reformę edukacji, która zlikwidowała gimnazja i wprowadziła ośmioklasową szkołę podstawową. W 2019 roku ostatni rocznik gimnazjalistów pisał po raz ostatni egzamin gimnazjalny, a pierwszy rocznik ósmoklasistów – w poniedziałek rozpoczął maraton z egzaminami ósmoklasistów.

Kiedy egzaminy ósmoklasisty 2019? Najpierw język polski, odpowiedzi poznamy po egzaminie

Egzamin ósmoklasisty 2019 potrwa trzy dni. Każdy dzień to sprawdzian z innego przedmiotu: ósmoklasiści zdają język polski, matematykę oraz język obcy.

Termin egzaminu ósmoklasisty CKE ogłosiła już w ubiegłym roku. Z powodu strajku nauczycieli do końca nie było pewne czy egzamin ósmoklasisty 2019 odbędzie się zgodnie z planem, jednak wszystko wskazuje na to, że na Podkarpaciu, wszyscy uczniowie bez większych problemów napiszą testy.

W poniedziałek egzamin ósmoklasisty z języka polskiego powinno w województwie podkarpackim napisać 20 799 uczniów ostatnich klas szkół podstawowych.

- Egzamin ósmoklasisty trwa trzy dni i przez ten czas będziemy monitorować sytuację - zapewniła Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty.

Choć na oficjalne wyniki egzaminu trzeba będzie trochę poczekać, pytania i odpowiedzi z języka polskiego dostępne będą tego samego dnia.

WIĘCEJ: Egzaminy ósmoklasisty na Podkarpaciu niezagrożone. Ale matury już tak

W poniedziałek egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Sprawdź odpowiedzi i arkusze egzaminacyjne. Dariusz Bloch/Polska Press

Harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2019 wygląda tak:

  • 15 kwietnia 2019 (poniedziałek) – egzamin ósmoklasisty: język polski – godz. 9:00
  • 16 kwietnia 2019 (wtorek) – egzamin ósmoklasisty: matematyka – godz. 9:00
  • 17 kwietnia 2019 (środa) – egzamin ósmoklasisty: język obcy nowożytny – godz. 9:00

Egzamin ósmoklasisty - harmonogram testów dodatkowych

CKE dopuszcza możliwość, że niektórzy uczniowie z różnych, uzasadnionych powodów mogą nie mieć możliwości podejścia do egzaminu ósmoklasisty w kwietniu. Ustalono więc dodatkowy termin egzaminu ósmoklasisty, który wypada w czerwcu.

Harmonogram egzaminu ósmoklasisty (dodatkowego):

  • 3 czerwca 2019 (poniedziałek) – egzamin ósmoklasisty: język polski – godz. 11:00
  • 4 czerwca 2019 (wtorek) – egzamin ósmoklasisty: matematyka – godz. 11:00
  • 5 czerwca 2019 (środa) – egzamin ósmoklasisty: język obcy nowożytny – godz. 11:00

Bez względu na to, czy uczeń napisze egzamin ósmoklasisty 2019 w kwietniu, czy podejdzie do niego w czerwcu, wyniki egzaminu ósmoklasisty będą dla wszystkich dostępne w tym samym terminie.

WIDEO: Ruszyły próbne egzaminy ósmoklasisty. Na początek język polski

Źródło:
TVN 24

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2019: kiedy będą dostępne?

CKE ogłosiła terminy egzaminu ósmoklasisty oraz podania wyników już w zeszłym roku i nic się w tej kwestii nie zmieniło. Pomimo tego, że egzamin ósmoklasisty odbędzie się w tym roku po raz pierwszy, można było przewidzieć jego datę. Zastępuje on bowiem egzamin gimnazjalny, zatem nic dziwnego, że wypada w podobnym terminie. Od 15 do 17 kwietnia uczniowie ósmych klas będą pisali testy końcowe, jednak wyniki egzaminu ósmoklasisty poznają dopiero po dwóch miesiącach, w tym samym czasie, co gimnazjaliści:

  • 14 czerwca – wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną przekazane do szkół
  • 21 czerwca – wydane zostaną zaświadczenia i informacje zdającym

WIĘCEJ: Jak sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasisty 2019 w internecie?

Egzamin ósmoklasisty 2019. Język polski: odpowiedzi, rozwiązania, arkusze CKE (15.04.2019)

Poniedziałek, 15 kwietnia 2019, jest pierwszym dniem egzaminów ósmoklasisty. Uczniowie ósmych klas szkół podstawowych rozpoczęli sprawdzian z języka polskiego o godz. 9.

Odpowiedzi, arkusze zadań CKE i rozwiązania egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego dostępne będą w internecie, na stronie CKE, niedługo po zakończeniu egzaminów. Znajdziecie je także na naszej stronie internetowej zaraz po oficjalnym opublikowaniu.

A w maju matury

Po egzaminach ósmoklasistów i rozpoczynającym się tuż po nich ostatnim egzaminie gimnazjalnym do maratonu sprawdzającego poziom wiedzy przystąpią maturzyści. Terminy matur 2019 już znamy. Jeśli nie przeszkodzi im strajk nauczycieli to prawidłowo rozpoczną się 6 maja 2019 pisemnym egzaminem z polskiego.

W naszym serwisie tuż po kolejnych, następujących po sobie egzaminach, publikować będziemy pytania i odpowiedzi z matur 2019.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 11

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
r
rodzic

ZWOLNIĆ STRAJKUJĄCYCH NAUCZYCIELI !!!!!

D
Do rodzica

.... w dupach.

R
Rodzic

Nauczycielom ze szkół średnich przewraca się w......

Akcja: zwolnić nauczycieli

G
Gość

@marcin u mnie tak samo

M
Marcin

W moim arkuszu również inna kolejność zdań

G
Gość

@Adam - dziękuję za odpowiedź

A
Adam

@Gość - Na każdym arkuszu była inna kolejność odpowiedzi. Oni podali je do arkusza z cke.gov.pl

G
Gość

Wie ktoś dlaczego w moim arkuszu były inne kolejności zdań? Np. W zadaniu pierwszym w moim arkuszu odpowiedź D była : Kiedy kończy się przyjaźń? A we wszystko które widzę w Internecie jest to odpowiedź A?

G
Gość

dupa nie odpowiedzi.

G
Gość

Pytania wyciekły! Można pobrać z storny:

http://instrukcjapdf.pl/pdf/egzamin-osmoklasisty-2019-matematyka-przeciek/

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3