Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2022 z j. angielskiego. "Był on w tym roku łatwy" (Arkusz CKE, Odpowiedzi z egzaminu ósmoklasisty)

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W czwartek ósmoklasiści w całej Polsce zmierzyli się z testem z języka obcego. Ponad 99 procent małopolskich uczniów wybrało do zdawania w ramach egzaminu ósmoklasisty język angielski. Na dalszych - odległych - pozycjach są: język niemiecki, który wybrało około 0,5 procent zdających, a także język rosyjski, który wybrało 0,25 proc. małopolskich ósmoklasistów. Na pozostałe języki, spośród których można było wybrać, zdecydowało się zaledwie po kilku zdających: na hiszpański - dziewięć osób, francuski - pięć, włoski - czterech uczniów. Jeszcze dziś o godz. 13 opublikujemy arkusz CKE oraz przykładowe odpowiedzi.

Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego: "był on w tym roku łatwy"

Egzamin ósmoklasisty z języka obcego trwa 90 minut. Maciek Górecki i Igor Lipiński ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Krakowie skończyli pisać test i wyszli z sali już po 45 minutach. Zdawali angielski. Jak ocenili na gorąco po wyjściu z egzaminu, był on w tym roku łatwy.

Zobacz odpowiedzi na dalszych slajdach >>>

Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka angielskiego zakończony. ...

- Słownictwo wystarczyło mieć opanowane w sumie tak na poziomie szóstej-siódmej klasy, więc problemów nie sprawiło. Zadania były dość proste - stwierdził Maciej.

Nastolatek spośród 14 zadań z egzaminu najlepiej zapamiętał to z pisaniem e-maila. W tym roku należało napisać mail do kolegi, o tym, jak piszącemu zepsuł się telefon i co chce zrobić, żeby go naprawić.

- Napisałem, że telefon zalał mi się przez deszcz i że poszedłem do serwisu, ale nie mogli z nim nic zrobić. Dlatego jestem trochę zakłopotany, bo nie mam telefonu, a za niedługo jadę na wycieczkę, więc muszę szybko myśleć, co zrobić, żeby kupić telefon - zrelacjonował nam Maciek.

Generalnie najczęściej w swoich mailach zdający opisywali właśnie zalanie smartfona i związane z tym komplikacje. Igor Lipiński z SP nr 8 napisał, że był nad jeziorem i telefon wpadł mu do wody. - Napisałem, że straciłem jakieś zdjęcia, które miałem w telefonie, że nikt się nie może teraz do mnie zadzwonić i muszę się postarać, żeby zdobyć pieniądze na nowy.

Z kolei Zuzia Trzeciecka z tej samej szkoły wymyśliła historię o tym, że telefon wpadł do kałuży. - W mailu napisałam, że przez to nie mogłam do nikogo napisać i się dowiedzieć, co było na zadanie domowe. I że postanowiłam wyprowadzać psy sąsiadów, żeby uzbierać pieniądze na nowy telefon - opowiedziała nam ósmoklasistka.

Zdający egzamin uważają, że to właśnie napisanie e-maila było najtrudniejszym zadaniem.

Na teście z języka angielskiego również słucha się tekstów i odpowiada na pytania dotyczące treści. Tym razem pojawił się m.in. tekst mówiący o pociągach i wycieczkach pociągiem, o czym wypowiadały się cztery osoby. Uczniowie słuchali też o zwierzętach domowych.

Zuzia Trzeciecka jeszcze nie wybrała szkoły, w której będzie kontynuować naukę, na razie w piątek idzie na Dni Otwarte do krakowskiego XX LO. - Stres był, ale nawet nie było trudno – tak oceniła cały, trzydniowy egzamin ósmoklasisty, który w czwartek się już kończy.

Dla Szymona Maloty ze Szkoły Podstawowej nr 153 w krakowskich Bronowicach najłatwiejszy w ciągu tych trzech dni był test z angielskiego. Zadania rozwiązał i jeszcze raz sprawdził w godzinę i 15 minut - jak dodaje, wszyscy kończyli ten egzamin przed czasem.

W mailu o telefonie Szymon napisał, że wypadł mu on, gdy biegał. Po tym upadku telefon w ogóle nie działał. - Opisałem, że teraz nie mogę do nikogo dzwonić, do najbliższych przyjaciół, i będę musiał kupić nowy, lecz nie mam wystarczająco pieniędzy, dlatego w przyszłym tygodniu będę pracował jako kasjer w supermarkecie - tak streścił nam ósmoklasista.

Szymon zapamiętał jeszcze np. pytanie, w którym były trzy fiszki z wiadomościami. Na pierwszej z nich była prośba mamy, żeby syn zapłacił kurierowi, który przyniesie paczkę. - I trzeba było wybrać właściwą odpowiedź, o co mama prosi syna - tłumaczy nastolatek. Kolejna fiszka była z opisem, jak się przygotować na wyjście w góry. W tym wypadku również należało odpowiedzieć, co osoba, która to napisała, chce przekazać.

Pośród tekstów, które zdający słuchali z nagrań, był np. wywiad z najmłodszą na świecie panią pilot samolotu pasażerskiego, pochodzącą ze Szkocji. Jak opowiada Szymon, trzeba było następnie odpowiedzieć na pytania do wysłuchanego dialogu, m.in. gdzie pilotka zaczęła się uczyć latać (tym miejscem były Włochy) czy ile zwiedziła krajów.

Krakowski uczeń wspomina też o zadaniu, w którym jest podane zdanie do przekształcenia. Wskazane jest także jedno słówko kluczowe, którego należy użyć (oprócz niego przy przekształcaniu można dodać jeszcze maksymalnie trzy słowa). - Trzeba to zdanie tak przekształcić, żeby wypowiedź miała taki sam sens, ale inną budowę. Tym razem było zdanie: „Pająki nie przerażają mnie już”, a po przekształceniu i z użyciem słówka kluczowego „bać się” brzmiało: „Nie boję się już pająków” - opisywał.

Egzamin ósmoklasisty 2022: ponad 99 procent małopolskich uczniów wybrało język angielski

Przypomnijmy, że w Małopolsce zdaje w tym tygodni egzamin ósmoklasisty 45 026 uczniów, w tym w samym Krakowie 8 412 osób. W czwartek, 26 maja, o godz. 9 rozpoczną swój egzamin z języka obcego nowożytnego. Na jego napisanie będą mieli 90 minut.

- Powtórka przed angielskim na pewno będzie. Powtórzę najtrudniejsze słówka, mowę zależną i niezależną, to, jak napisać maila po angielsku, bo zawsze jest na egzaminie - wymieniał we środę po zakończonym egzaminie z matematyki jeden z krakowskich ósmoklasistów, Szymon Malota ze Szkoły Podstawowej nr 153 w Bronowicach.

Test z języka obcego jest już ostatnim, z jakim mierzą się zdający egzamin ósmoklasisty. Wyniki tego egzaminu, zamykającego naukę w szkole podstawowej, uczniowie poznają 1 lipca, a tydzień później, 8 lipca, otrzymają zaświadczenia - dokument potwierdzający ich wynik.

Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem lub atramentem. ‎Nie wolno natomiast przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych
FLESZ - Jest projekt zmian w kodeksie pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24