Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzaminy na uczelni w "czasach zarazy"? Okazuje się, że są możliwe i takowe odbyły się na Politechnice Rzeszowskiej

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Poskarżyła się nam osoba studiująca na pierwszym roku budownictwa Politechniki Rzeszowskiej, że profesor dla sporej grupy studentów urządził egzaminy stacjonarne na uczelni, choć panuje epidemia koronawirusa i zajęcia są zdalne. Rzecznik politechniki tłumaczy, iż w uzasadnionych przypadkach można zarządzić przeprowadzenie dodatkowego terminu egzaminu poprawkowego w tradycyjnej formie.

Osoba kształcąca się na pierwszym roku budownictwa PRz pożaliła się nam, że jest problem z egzaminem z geometrii i grafiki inżynierskiej.

- Na ćwiczeniach z tego przedmiotu nie mieliśmy żadnych kłopotów, rysunki szły dobrze i większość z nas zaliczyła przedmiot na wysokie oceny - zwraca uwagę. - Na egzaminie dostaliśmy jednak profesora, który na pierwszy termin dał nam takie rzeczy do narysowania, których jeszcze nie mieliśmy. Oblali prawie wszyscy. Nadszedł więc drugi termin. Narysowaliśmy i dostaliśmy wyniki. Nie zdali prawie wszyscy. Nie mamy nawet dostępu do naszych prac i wglądu, co zrobiliśmy źle.

Dalej czytamy, iż profesor wysłał e-maila, że trzeci termin odbędzie się stacjonarnie, ponieważ "wywnioskował, że kilka osób prawdopodobnie nie pisało samemu".

- Mamy ryzykować zdrowie i w 200 osób pisać egzamin na uczelni. Przecież politechnika wydała oświadczenie, że sesja zimowa ma się odbyć zdalnie, ale teraz mają to w poważaniu.

Na koniec zaznacza, że z wykładowcą trudno im dojść do porozumienia.

Poprosiliśmy uczelnię o wyjaśnienie sytuacji.

- Geometria i grafika inżynierska jest jednym z podstawowych przedmiotów w cyklu kształcenia, który studenci budownictwa powinni zakończyć zdaniem egzaminu - mówi Damian Gębarowski, dyrektor Centrum Komunikacji i Kultury Akademickiej, rzecznik prasowy PRz. - Do egzaminu z tego przedmiotu w semestrze zimowym było dopuszczonych 167 studentów. Jak zatem widać, dane podane przez osobę, która złożyła skargę są nieprawdziwe. Pozostałe kwestie również są niezgodne z prawdą.

I wyjaśnia, że przede wszystkim w pierwszym wyznaczonym terminie, który został przeprowadzony w formie zdalnej, zdało prawie 50 procent studentów, a termin drugiego również został przeprowadzony zdalnie. Powołując się na regulamin uczelni dodaje, że student ma prawo do dwóch terminów egzaminu, w tym do jednego w zasadniczej sesji egzaminacyjnej i jednego w poprawkowej.

Rzecznik tłumaczy, że mając na uwadze dobro studentów i umożliwienie im podejścia do jeszcze jednej próby (regulamin PRz mówi, że w uzasadnionych przypadkach można zarządzić przeprowadzenie dodatkowego terminu egzaminu), trzecia została wyznaczona na 23 lutego.

- Zaznaczając studentom, że będzie dodatkowa możliwość zdania egzaminu w formie tradycyjnej, czyli stacjonarnej. Wielu zdecydowało się stawić na egzamin, który został przeprowadzony w dwóch największych salach wykładowych w budynku, aby zachować wszystkie przepisy dotyczące reżimu sanitarnego i zachować bezpieczeństwo osób uczestniczących w egzaminie - zapewnia.

A co z wglądem do prac?

- Student ma prawo wglądu do ocenionej pracy w terminach wskazanych przez nauczyciela akademickiego przeprowadzającego egzamin, jednak nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia ogłoszenia wyników - tłumaczy. - W przypadku wątpliwości co do zasadności wyniku, prowadzący egzamin ma obowiązek uzasadnienia wystawionej oceny. Od tej zasady nie ma odstępstw i jeżeli one występują powinny być zgłaszane władzom uczelni lub wydziału, co w tym przypadku nie miało miejsca. Według wiedzy uczelni dostęp do prac z geometrii i grafiki inżynierskiej był zapewniony.

Rzecznik dodaje jeszcze, że sytuacja pandemii tworzy trudną sytuację dla obydwu stron - kształcących się i ich nauczycieli.

- Nie zwalnia obydwu z jakości kształcenia i nabywania wiedzy. Tutaj nie zostały zgłoszone żadne skargi. Politechnika Rzeszowska z pełną otwartością przyjmuje wszelkie sygnały o niedoskonałościach, które w tym systemie mogą występować, niemniej jednak ciężko odnosić się do kwestii, o których nie wiadomo.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24