Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzotyczna współpraca

MAREK DYBAŚ
JASŁO. Przedstawiciele Tajwanu, Chung - Hou Hsieh, dyrektor działu informacji Biura Ekonomicznego i Kulturalnego Tajpej w Warszawie (odpowiednik ambasady) i jego asystentka, Eugenia, Wen - Ting Chiu przebywali w piątek w Jaśle. W tutejszym ratuszu rozmawiali z burmistrzem, Andrzejem Czerneckim i przewodniczącym Rady Miasta, Robertem Radwanem.

Celem spotkania było nawiązanie współpracy kulturalnej. Omawiano również organizację w lutym 2002 roku ,Dni Tajwanu", z prezentacją sztuki, muzyki oraz tajwańskiej kuchni. Być może uda się także zorganizować w Jaśle powitanie chińskiego nowego roku. Dyplomaci nie kryli zadowolenia z tej wizyty.
- Cieszę się tym bardziej, że spotykam się dopiero po raz drugi z burmistrzem polskiego miasta. Mam nadzieję, że dzięki temu spotkaniu stosunki z Tajwanem zaczną się bardziej rozwijać - powiedział Chung -Hou Hsieh. - Chcemy zacząć od spraw kulturalnych, a dokładnie od zorganizowania w lutym wystawy fotograficznej.
Mówiąc o swych doświadczeniach z blisko rocznego pobytu w kraju nad Wisłą dostojny gość podkreślił, że 99 proc. Polaków to wspaniali ludzie. Zawiódł się jedynie na kierowcach, którzy - jego zdaniem - jeżdżą zbyt szybko.
Nie ukrywał, że zależy mu na bliskich kontaktach pomiędzy obydwoma krajami. Przyznał, że zna 10 małżeństw polsko - tajwańskich m.in. jego asystentka jest żoną Polaka, który był tłumaczem podczas tego spotkania. Z polskiej kuchni uwielbia kaczkę z jabłkami, a na naszych stołach mile widziałby przyrządzonego kurczaka po chińsku. Dodał również, że w Polsce najbardziej fascynują go zabytki oraz kultura.
Na owocną współpracę liczy także burmistrz Andrzej Czernecki.
- Zależy nam na poznaniu kultury Tajwanu i nawiązaniu kontaktów z tym egzotycznym dla nas krajem. Jasło może zaoferować strefę gospodarczą i możliwości inwestycyjne - mówił burmistrz.
Tajwan zwany jest nowymi wrotami wiodącymi w rejon Azji i Pacyfiku. Cechy, które wyróżniają go pośród innych krajów tego regionu to: otwarta i dynamiczna gospodarka, solidne podstawy finansowe, wysoko wykwalifikowane kadry i demokratyczne społeczeństwo. Wyroby przemysłu tajwańskiego nie są jeszcze w Polsce zbyt rozpowszechniony. Jedynie w okolicach Kutna znajduje się montownia rowerów oraz podzespołów elektronicznych. Natomiast na wyspie Polacy nie robią jeszcze interesów. Polskie akcenty na Tajwanie to głównie muzyka Chopina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24