Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologiczna instalacja w elektrociepłowni Łężańska w Krośnie. Nowoczesny kocioł na biomasę rozpoczął już pracę [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
W miejskiej elektrociepłowni uruchomiono nowy kocioł na biomasę. Dzięki ekologicznej instalacji będzie czystsze powietrze i niższe rachunki dla mieszkańców za ciepło.

W czwartek w elektrociepłowni "Łężańska" przy ul. Sikorskiego w Krośnie odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi i otwarcie nowej instalacji, z udziałem przedstawicieli inwestora, wykonawcy, prezydenta Krosna Piotra Przytockiego i lokalnych mediów.

Uroczystość oddania do użytku nowej instalacji była skromna, zorganizowanie jej było spontanicznym pomysłem, co przyznał Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. - Uznaliśmy, ze w dzisiejszych czasach szczególnie potrzebujemy pozytywnych informacji - wyjaśniał.

Nowy kocioł biomasowy to druga tego typu instalacja w elektrociepłowni "Łężańska", która z paliw odnawialnych produkuje ciepło dla mieszkańców Krosna. Kocioł opalany jest wyłącznie zrębkami drzewnymi. Cała instalacja jest bardzo nowoczesna, spełnia wysokie wymogi ekologiczne.

Budowa trwała ponad rok

Kocioł wybudowała litewska firma EEnergija.

- Inwestycję udało się zrealizować mimo trudności logistycznych, w tym epidemii Covid-19, której efektem było zamknięcie granic w marcu i opóźnienie próbnego rozruchu - mówił prezes Fic.

Uruchomienie nowej instalacji poprzedziły liczne testy, dzięki którym jest ona w pełni gotowa do pracy w tym sezonie grzewczym.

Najbardziej spektakularnym elementem całej inwestycji był montaż samego kotła, który przy pomocy specjalistycznego dźwigu został wstawiony do hali przez zrobiony na wymiar otwór w dachu.

- Jest to kolejna proekologiczna inwestycja naszej spółki, która nie tylko zwiększa wykorzystanie paliw odnawialnych w całym naszym systemie ciepłowniczym, ale też istotnie zmniejsza emisję zanieczyszczeń do otoczenia - mówi Janusz Fic.

Nowy kocioł biomasowy będzie produkował tyle ciepła, że stosowany dotychczas w elektrociepłowni miał węglowy będzie już tylko paliwem wspomagającym system w okresach szczytowych.

- Ponad 90 procent ciepła w naszej elektrociepłowni produkowane będzie z paliwa odnawialnego. To stawia nas pod tym względem w czołówce przedsiębiorstw ciepłowniczych w kraju - zaznacza prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Dodaje, że ceny płacone za ciepło z „Łężańskiej” należą do najniższych w regionie.

Instalacja kosztowała ponad 11,5 mln zł – w tym 3,3 mln zł pochodziło z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

- Bardzo się cieszę, że w przypadku tej inwestycji również udało nam się pozyskać dofinansowanie ze środków UE. Dzięki tej dotacji rachunki płacone przez mieszkańców będą nieco niższe, a spółka może myśleć o kolejnych inwestycjach - powiedział prezes Fic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto