Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologiczne szkolenia

NORBERT ZIĘTAL
Dobra współpraca przyrodników z samorządami, realizowana m.in. poprzez szkolenia, przyniesie efekty w formie poprawy stanu naturalnego środowiska.
Dobra współpraca przyrodników z samorządami, realizowana m.in. poprzez szkolenia, przyniesie efekty w formie poprawy stanu naturalnego środowiska. AUTOR
PRZEMYŚL. Zarząd Zespołu Parków Krajobrazowych szkoli samorządy gminne w zakresie wdrażania programu "Natura 2000" Europejska Sieć Ekologiczna.

- Kierujemy czterema parkami krajobrazowymi, Puszczy Solskiej, Południowo - Roztoczańskim, Pogórza Przemyskiego i Gór Słonnych. Współpracujemy z 17 gminami. Program "Natura 2000" jest na etapie wdrażania. Jest to temat kontrowersyjny wśród samorządów, jednak niepewność wynika głównie z niewiedzy. Dlatego, by przybliżyć tę tematykę samorządowcom, organizujemy szkolenia - mówi Stanisława Bańcarz, dyrektor ZZPK w Przemyślu.

"Natura 2000" składa się z dwóch programów

Unii Europejskiej, Dyrektywy Ptasiej i Dyrektywy Siedliskowej, czyli o ochronie siedlisk naturalnych. - Mija rok od wprowadzenia Dyrektywy Ptasiej w Europie i 23 lata od pierwszych działań i przyjęcia jej przez kraje UE. Proces powstawania i realizacja programu jest obserwowany przez Dyrektoriat Generalny ds. Środowiska. Corocznie opracowywany jest biuletyn i Barometr Natura 2000. W zestawieniach tych Polska pojawi się w 2004 r, gdy wejdzie do UE - tłumaczy Przemysław Kunysz z ZZPK.
Zadaniem DP jest zachowanie i ochrona wszystkich gatunków dzikich ptaków - 182 gatunków. Oczywiście, nie wszystkie występują w naszym regionie. DP wyznacza Obszary Specjalnej Ochrony. W Podkarpackiem są to Bieszczady, Pogórze Przemyskie, Góry Słonne, Beskid Niski, Puszcza Solska, Południowe Roztocze, Stawy w Budzie Stalowskiej i Starorzecze w Hurku.
Celem Dyrektywy Siedliskowej jest zachowanie różnorodności biologicznej w obrębie państw UE. DS składa się z 27 artykułów, podzielonych na te o ochronie siedlisk oraz traktujące o gatunkach zwierząt czy roślin, oraz 6 załączników, które odnoszą się do strony prawnej, finansowej i przyrodniczej sieci "Natura 2000". DS wyznacza Specjalne Obszary Ochronne. Ich tereny prawie w całości pokrywają się z OSO, wyznaczanymi przez Dyrektywę Ptasią. - Podstawowym celem DS jest utworzenie, do końca 2004 r., spójnego systemu obszarów chronionych na całym terytorium UE. Zapewni on warunki do zachowania pełnego dziedzictwa przyrodniczego krajów europejskich. Do zadań DS należy także przywracanie utraconych walorów siedliskom, utrzymanie lub restauracja siedlisk i gatunków w ich naturalnym zasięgu - wyjaśnia Małgorzata Tarczyńska-Góra z ZZPK w Przemyślu.

2004 będzie rokiem, w którym zakończy

się tworzenie sieci "Natura 2000". Nie oznacza to jednak jej definitywnego końca. W zależności od potrzeb będzie ona mogła być poszerzana. We wstępnych założeniach przyjęto, że obszary włączone do sieci ekologicznej powinny obejmować prawie 5 proc. powierzchni kraju.
Niektórzy samorządowcy obawiają się, że "Natura 2000" spowoduje, że na ich terenie będzie przybywać obszarów chronionych. Są to nieuzasadnione obawy, gdyż w większości przypadków obszary te pokrywają się z obecnie obowiązującymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24