Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologiczny chleb Adama "Lesia" Bały do kupienia w Rzeszowie

Stanisław Siwak fot. Wojciech Zatwarnicki
Piekarz Leś Adam Bała z Grzegorzówki
Piekarz Leś Adam Bała z Grzegorzówki
Owo „Leś” jest dla pana Adama bardzo ważne, gdyż tak mu dali rodzice na chrzcie i tak ma w metryce.

Już kilkakrotnie uczestniczył w Międzynarodowych targach Zdrowej Żywności BIO-FACH w Norymberdze. Przyznaje, że znalazł wielu chętnych na swoje ekologiczne wypieki, zwłaszcza w Anglii i Irlandii. By jednak smakosze w tych krajach mogli zajadać się jego wypiekami nie okazjonalnie a na co dzień, do rozwiązania pozostaje problem profesjonalnego transportu na tak dużą odległość.

Zainteresowanie elokogią

Ekologią zainteresował się pan Adam przed 30 laty, jako jeden z pierwszych rolników w regionie. Posiada ponad 5 ha gruntu. Uprawia ekologiczne zboże na potrzeby piekarni. Gospodarstwo ekologiczne na początku, przez trzy lata, przynosi mniejsze plony. Tyle czasu zabiera usuwanie z gleby związków chemicznych.

Ekologiczny chleb wypieka dwa razy w tygodniu, w tej samej piekarni, co tradycyjne pieczywo. Tyle, że urządzenia do wcześniej są dokładnie wyczyszczone.

Kupuje ekologiczne zboże od rolnika, który posiada odpowiedni certyfikat. Potem jedzie z ziarnem do młyna. Z jednego wyjazdu uzyskuje półtorej tony mąki z pełnego przemiału.

A pełny przemiał polega na tym, że nie ma żadnych odpadków. Wszystko idzie potem do chleba i otręby i błonnik. Dlatego chleb jest bardzo odżywczy, bo z mąki nie są wytrącane najbardziej wartościowe składniki ziarna.

 

Żytni bez drożdży

Wypieka ekologiczne pieczywo jedynie dwa razy w tygodniu, bo jest wytwarzane na czystym zakwasie. A przygotowanie zakwasu zabiera aż trzy dni. Kiedy zakwas jest gotowy przystępuje się do wyrobu ciasta na chleb. - Żytni chleb ekologiczny powstaje bez udziału drożdży. Do pszennego dodaje się drożdże, bo inaczej ciasto nie urośnie - tłumaczy.

Kiedy zakwas jest gotowy, dodajemy mąkę, wodę i sól. Ciasto wkłada się do koszyków i umieszcza w piecu piekarniczym. W domu można go włożyć do piekarnika w kuchence gazowej.

Sprzedaje swój chleb w Grzegorzówce, Błażowej i Chmielniku. Jego ekologiczne pieczywo można kupić w kilku sklepach na terenie Rzeszowa m.in. w sklepie ze zdrową żywnością przy ul. Pułaskiego 3.

Ekologiczny chleb Bały znajduje nabywców w Krakowie, zamawia go rzeszowska Spółdzielnia Rena. Pacjenci gabinetów zabiegowych używają chleba bez chemii w procesie oczyszczania jelit i żołądka.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24