Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci radzą jak skrócić czas remontu

Józef Lonczak
Ważną decyzją przy planowaniu wykonania okładzin ceramicznych jest właściwy dobór koloru spoiny. Zalecałbym fugę kontrastującą z płytkami, a nie idealnie zlewającą się z nimi - mówi Rafał Koniuszewski, dyrektor sprzedaży w Podkarpackim Centrum Materiałów Budowlanych w Rzeszowie.
Ważną decyzją przy planowaniu wykonania okładzin ceramicznych jest właściwy dobór koloru spoiny. Zalecałbym fugę kontrastującą z płytkami, a nie idealnie zlewającą się z nimi - mówi Rafał Koniuszewski, dyrektor sprzedaży w Podkarpackim Centrum Materiałów Budowlanych w Rzeszowie. Fot. Darek Danek
Mieszkam w bloku i chcę jak najszybciej zmienić płytki podłogowe w łazience. Czy jest to możliwe do zrobienia w ciągu jednego dnia?

A jeśli tak, to jakich wyrobów użyć, by maksymalnie skrócić czas potrzebny na te prace? - pyta pan Ryszard z Dębicy.

Położenie nowej podłogi z płytek ceramicznych w ciągu jednego dnia jest możliwe, ale przy założeniu, że podłoże jest równe, łazienka niewielka, a prace zostaną starannie zaplanowane. Jeśli jednak w trakcie pojawią się "niespodziewane okoliczności", to pracę mogą się przedłużyć. Dlatego bezpieczniej jest zostawić tzw. rezerwę czasową choćby na drobne wykończenia jeszcze na drugi dzień - mówią fachowcy.

Można kleić migiem

- Położenie nowych płytek na posadzce w łazience jest możliwe w ciągu jednego dnia. Jeśli jednak chcemy je także zaspoinować "na gotowo", to należy użyć do klejenia i fugowania płytek materiałów szybkowiążących - mówi Rafał Koniuszewski, dyrektor sprzedaży w Podkarpackim Centrum Materiałów Budowlanych w Rzeszowie.

Jakie to mają być kleje i fugi?

- Aby uporać się z pracami w jeden dzień, polecałbym następujący zestaw produktów: szybkoschnącą emulsję gruntującą Atlas Uni-Grunt, szybkowiążący klej Atlas Mig i absolutną nowość - szybkowiążącą Fugę Atlas Artis - odpowiada Piotr Idzikowski, doradca techniczny w Grupie ATLAS.

W normalnych warunkach z użyciem tradycyjnych materiałów wykonanie okładziny podłogowej do niedawna trwało minimum 3 i więcej dni. - Zgodnie z powszechnie znaną technologią, wyschnięcie gruntu zabierało kilka godzin, stwardnienie kleju pod płytkami to już doba i jeszcze druga doba na związanie fugi - wyjaśnia Piotr Idzikowski.

Krok po kroku

Teraz jednak cała technologia, od momentu naniesienia gruntu do momentu normalnego użytkowania okładziny, może zająć sprawnej ekipie fachowców jeden dzień!

Krok 1 godz. 7.

Wykonanie okładziny podłogowej w łazience o powierzchni ok. 6 m kw. rozpoczynamy o 7. rano. Na zerwanie starych płytek i wyrównanie nierówności zaprawą szybkowiążącą i zagruntowanie podłogi Atlasem Uni-Grunt dajemy sprawnej i wyposażonej w odpowiedni sprzęt ekipie około 2 godzin czasu.
Uwaga, tu mogą już pojawić się ww. niespodziewane okoliczności wydłużające remont. Zakładamy jednak, że niespodzianek nie będzie.

Krok 2 - godz. 11

Dodając dwie godziny na wyschnięcie gruntu, mamy godz. 11. W czasie wysychania fachowcy jedzą zasłużone drugie śniadanie. Mogą też przeglądnąć płytki, czy np. niektóre z nich nie są wadliwe.

Krok 3 - konieczna przerwa obiadowa

Na przyklejenie płytek na 6 m kw. powierzchni wprawna ekipa potrzebuje, około 3 godzin. Zakładamy, że powierzchnia jest niezbyt skomplikowana i niewymagająca s przycinania płytek, co z reguły pochłania dużo czasu.

Zatem przyjmując drobne opóźnienie - o 14 - 14,15 możemy ekipę wysłać na obiad. Można przeznaczyć na to kolejne 4 godziny. Nie chodzi tu o ucztę, ale wymogi technologii, które przewidują czas wiązania kleju Atlas Mig właśnie 4 godziny (zamiast jednej doby w przypadku klasycznego kleju).

Krok 4 - spoinowanie

Zatem punktualnie o 18 nasi fachowcy mogą przystąpić do spoinowania fugą Atlas Artis. Ta czynność powinna im zająć godzinę. Teraz musimy przez 3 godziny pilnować wnętrza łazienki przed domownikami, bo tyle trwa utwardzanie spoiny. O godzinie 22, a może nawet o 23 ( licząc drobne opóźnienia) "święty Mikołaj" może uroczyście obwieścić zakończenie prac remontowo-budowlanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24