Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert: Spodziewamy się konkretnych ataków w sieci, bo o takich atakach słyszymy najczęściej

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Spodziewamy się konkretnych ataków na nasze konto bankowe, sprzęt czy pułapek typu podszywane sklepy internetowe, bo o takich atakach słyszymy najczęściej w mediach.
Spodziewamy się konkretnych ataków na nasze konto bankowe, sprzęt czy pułapek typu podszywane sklepy internetowe, bo o takich atakach słyszymy najczęściej w mediach. 123RF
6 proc. Polaków nigdy nie słyszało o istnieniu zagrożenia w internecie, jednocześnie większość zdaje sobie sprawę z 11 typów zagrożeń w wirtualnym świecie. - Najbardziej świadomi jesteśmy przestępstw polegających na wyłudzaniu pieniędzy poprzez płatne SMS-y i ogłaszane w sieci fałszywe konkursy czy zbiórki- tłumaczy w rozmowie z nami ekspertka.

Cyberbezpieczeństwo jest obecnie jedną z wiodących spraw. Większość z nas w mniejszym lub większym stopniu aktywnie korzysta z internetu. W ostatnich miesiącach kwestia ta stała się jeszcze bardziej istotna: w związku z pandemią większa część aktywności realizowana jest online, a wielu z nas, ze względu na zagrożenie koronawirusem, preferuje kontakt elektroniczny.

Jak wynika z badania „Złapani w sieć – jak Polacy radzą sobie w cyberrzeczywistości”, przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga, najczęściej o zagrożeniach związanych z internetem dowiadujemy się z mediów (68 proc.). Jednak co druga osoba przyznaje, że ktoś z jej z otoczenia lub rodziny zetknął się z niebezpiecznymi sytuacjami w sieci. Dodatkowo zagrożeń tych doświadczyło osobiście 16 proc. ankietowanych.

- Z raportu wynika, że mamy świadomość, że jako użytkownicy internetu jesteśmy narażeni na różne zagrożenia. Prawie wszyscy zetknęliśmy się z tym tematem. Tylko 6 proc. Polaków nigdy nie słyszała o niebezpieczeństwach w sieci- tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Dorota Szostek-Rustecka, Prezes Zarządu Fundacji Citi Handlowy. - Co ważne, wielu z nas bezpośrednio spotkało się z zagrożeniami w internecie – co druga osoba przyznaje, że ona sama lub ktoś z jej z otoczenia doświadczyli niebezpiecznych sytuacji w sieci- dodaje.

Ekspertka wyjaśnia, że najbardziej świadomi jesteśmy przestępstw polegających na wyłudzaniu pieniędzy poprzez płatne SMS-y i ogłaszane w sieci fałszywe konkursy czy zbiórki. Zdecydowana większość zdaje sobie także sprawę z istnienia wirusów i możliwości ściągnięcia ich na swój komputer lub telefon poprzez kliknięcie w fałszywy link czy zainstalowanie zainfekowanego oprogramowania. - Gorzej jest z naszą świadomością oszustw polegających na blokowaniu sprzętu i próbach wyłudzenia pieniędzy na jego odblokowanie, możliwości dokonywania operacji finansowych za pomocą skradzionego telefonu/komputera czy przejęcia środków podczas dokonywania płatności w sieci. O takich zagrożeniach słyszała mniej niż połowa internautów- wylicza ekspertka.

Większość ankietowanych badania deklaruje, że obawia się zawirusowania sprzętu (65 proc.), nieuczciwych sprzedawców w internecie (62 proc.), włamań na konto (62 proc.), czy wzięcia kredytu za pomocą skradzionych danych osobowych (60 proc.). Jednak pomimo świadomości istnienia cyberzagrożeń nadal wiele osób, przez ciekawość lub nieuwagę, ulega niebezpiecznym pokusom i na dodatek nie budzi to w nas większych obaw: aż 43 proc. Polaków zdarza się odwiedzać podejrzane portale, takie jak strony z pirackimi filmami, nielegalnym streamingiem i pornografią. Wielu z nas otwiera tez linki nieznanego pochodzenia.

Oczywiście cena zależy roku produkcji kampera oraz oferowanego wyposażenia. - To samo tyczy się sezonu - w wakacje będzie najdrożej.

Wakacje 2021. Sposób na letni urlop pomimo obostrzeń? Nowy t...

- Spodziewamy się konkretnych ataków na nasze konto bankowe, sprzęt czy ze strony fałszywych sklepów internetowych – bo o takich atakach słyszymy najczęściej w mediach. Natomiast to, co budzi nasze mniejsze obawy, spowodowane jest raczej brakiem naszej świadomości dotyczącej takich rodzajów lub metod ataków. Brak świadomości to mniejsza czujność. Strony wyłudzające dane osobowe oraz dane uwierzytelniające są obecnie zjawiskiem masowym, z którym stykają się różne grupy użytkowników internetu w Polsce. Linki do nich przesyłane są różnymi kanałami: przez SMS-y, maile lub w mediach społecznościowych- tłumaczy nam Andrzej Grabowski, ekspert ds. COB i kontroli bezpieczeństwa informacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekspert: Spodziewamy się konkretnych ataków w sieci, bo o takich atakach słyszymy najczęściej - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24