Sport
  Polecamy

  Dział sportowy poleca!

  Rozwiń
  Sport
  Zwiń

  Dział sportowy poleca!

  • Co ciekawego dzieje się w sporcie
  • Gdzie w ten weekend można wybrać się na mecz
  • Garść piłkarskich ciekawostek

  Ekspert zapewnia: pasy naprawdę ratują życie

  Ekspert zapewnia: pasy naprawdę ratują życie

  Rozmawiał Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Jerzy Moskwa

  Jerzy Moskwa ©Archiwum

  Rozmowa z Jerzym Moskwą, egzaminatorem nadzorującym w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Rzeszowie.
  Jerzy Moskwa

  Jerzy Moskwa ©Archiwum

  - Wynik badań przeprowadzonych na zlecenie KRBRD nie pozostawiają złudzeń: ponad połowa pasażerów jeżdżących samochodami nie zapina pasów. Dziwi pana taki wynik?

  - Nie bardzo. Zwłaszcza, że problem dotyczy najczęściej tylnej kanapy i osób starszych. Kiedyś, w czasach maluchów, dużych fiatów i polonezów nie było na tylnych fotelach pasów. Dlatego wiele osób nie zapina ich z przyzwyczajenia. Oczywiście to żadne usprawiedliwienie, bo dzisiaj montuje się je w każdym aucie i mamy obowiązek ich używania. A jak pokazują wyniki badań i crash-testów zapięcie pasa z tyłu jest tak samo istotne jak z przodu.

  - Dlaczego?

  - Bo w chwili zderzenia pasażer siedzący z tyłu jest wyrzucany z olbrzymią siłą do przodu. Jego masa wzrasta wówczas nawet do kilku ton. Nietrudno domyśleć się, jakie spustoszenie powoduje po drodze, uderzając m.in. kierowcę.

  - Wyniki badań potwierdzają, że nienajlepiej jest także z zapinaniem pasów z przodu, szczególnie, kiedy mamy do pokonania krótką trasę.

  - A czym ta krótka trasa różni się od długiej? Ryzyko wypadku w obu przypadkach jest takie samo, podobnie jak możliwe skutki. Pamiętajmy, że poduszka powietrzna w chwili zderzenia otwiera się w ułamkach sekund z prędkością dochodzącą do 300 km/h. Jeśli nie zapniemy pasów, uderzy nas w twarz jak bokser wagi ciężkiej.

  A w wielu przypadkach, kiedy mamy nieprawidłowo ustawiony zagłówek, kończy się to złamaniem kręgosłupa i śmiercią. Mówiąc krótko, nawet 10-12 poduszek powietrznych i niezapięte pasy to więcej szkody niż pożytku.

  - Jak prawidłowo używać pasów?

  - Trzeba je wyregulować tak, aby górny pas trzymał nas na wysokości klatki piersiowej, a nie szyi.

  - Jak bezpiecznie przewozić dziecko?

  - W foteliku lub na siedzisku, bo to podstawa bezpieczeństwa jego i naszego. Żeby fotelik spełnił swoje zadanie zawsze trzeba go jednak dokładnie przypiąć do pasów bezpieczeństwa. W innym razie w czasie wypadku dziecko wypadnie razem z nim z samochodu, podobnie jak niezapięty pasażer.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo