Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksponaty do pomacania

Jerzy Mielniczuk
- Ja świat kiedyś widziałam, ale inni nie potrafią go sobie nawet wyobrazić - mówi Małgorzata Szarleja.
- Ja świat kiedyś widziałam, ale inni nie potrafią go sobie nawet wyobrazić - mówi Małgorzata Szarleja. Fot. Jerzy Mielniczuk
W połowie roku, w Muzeum Regionalnym przestanie obowiązywać zakaz dotykania eksponatów. Na razie tylko w jednej galerii, ale to i tak będzie przełom.

Latem, w przyzamkowym ogrodzie powstanie sezonowa "Galeria przez Dotyk". Jej zwiedzanie polegać będzie na dotykaniu eksponatów i jak można się domyśleć, będzie to galeria głównie dla osób niewidomych i niedowidzących.

Oni też kochają sztukę

- W naszym regionie żyje kilka tysięcy osób z dysfunkcją wzroku, dla których muzea są, niestety, zamknięte - mówi Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. - Tymczasem te osoby są wyjątkowymi odbiorcami sztuki, gdyż potrafią wnikliwie analizować, każdy detal, każde pociągnięcie dłuta rzeźbiarza.

Pomysł nowatorskiej galerii powstaje wspólnie z oddziałem Polskiego Związku Niewidomych, Lwowską Narodową Akademią sztuk Pięknych, centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i warszawską Akademią Pedagogiki Specjalnej. Pieniądze na jego realizację daje Unia Europejska.

Tu zaczną widzieć

W czerwcu dziesięciu artystów z Polski i Ukrainy przyjedzie na plener do Zamku Lubomirskich. Pozostałe po nich dziesięć rzeźb stanowić będzie zaczątek galerii. Każda z nich będzie opisana pismem Braille'a, tym też pismem zostanie napisany przewodnik. Kto zechce, dostanie odtwarzacz MP3, z opisem każdego dzieła. W zimie galeria zostanie przeniesiona pod dach.

- To wyjątkowo dobry pomysł, zwłaszcza dla osób, które nigdy nie widziały - mówi Małgorzata Szarleja, szefowa oddziału PZN w Stalowej Woli. - One nie potrafią sobie wyobrazić świata, kształtów, kolorów. Tu zaczną na swój sposób widzieć.

Szkolenia dla pracowników

Dla niepełnosprawnych ruchowo, muzeum buduje windy w starym zamku. Część pracowników, z myślą o głuchoniemych, już uczy się języka migowego. Muzeum wespół ze stołeczną APS, opracowuje program "Sztuka przez dotyk". Wkrótce rozpoczną się szkolenia dla przewodników muzealnych, którzy będą oprowadzać osoby z dysfunkcją wzroku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24