Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspozycja imponująca i interesująca

JAN JAROSZ
Urszula Olbromska autorka części ekspozycji poświęconej Piotrowi Michałowskiemu
Urszula Olbromska autorka części ekspozycji poświęconej Piotrowi Michałowskiemu AUTOR
PRZEMYŚL. Rekonstrukcja witraży Jana Matejki z przemyskiej katedry i oryginalny dyplom nadania honorowego obywatelstwa Przemyśla mistrzowi Janowi, prace Kossaka, Grottgera i Michałowskiego. Unikalne zdjęcia, rzeźby i medale z XIX wieku. Dzieje Bolestraszyc, Zarzecza i Medyki jako ważnych ośrodków mecenatu sztuki. Te wszystkie rarytasy muzealne obejrzeć już można w salach przemyskiego muzeum narodowego.

Inwestycje, remont kamienicy przy Rynku oraz rozstrzygnięcie konkursu na nową siedzibę nie zakłóciły działalności i codziennej pracy w przemyskim Muzeum Narodowym. Mariusz Olbromski, dyrektor tej placówki mówiąc o planach wystawienniczych powiedział m.in. - Otwarta 15 maja ekspozycja o artystach związanych z miastem i regionem oraz mecenatach sztuki otwiera cykl wystaw, sesji naukowych i wykładów poświęconych dziejom kultury Ziemi Przemyskiej i najwybitniejszym postaciom.

Artyści i mecenasi

"Dzieła prowincjonalne, artyści i mecenasi XIX i początków XX wieku w Ziemi Przemyskiej", pod takim wspólnym tytułem przygotowana została imponująca ekspozycja, która prezentuje unikalne eksponaty muzealne związane z historią miasta i ziemi przemyskiej.
Po raz pierwszy w Przemyślu zaprezentowane zostały dzieła Piotra Michałowskiego, powstałe w Bolestraszycach, gdzie mieszkał i pracował w okresie, gdy powstawały jego najwybitniejsze prace w latach 1840 - 1848. Jan Matejko to kolejna wybitna postać prezentowana na wystawie, był częstym gościem w Przemyślu i w Krasiczynie, gdzie gościł u rodziny Sapiehów. Wśród wielu eksponatów związanych z Matejką i jego związkami z Przemyślem znalazł się m.in. po raz pierwszy eksponowany oryginalny dyplom przyznający Janowi Matejce honorowe obywatelstwo Przemyśla. Dyplom odnalazł Jacek Błoński, pracownik muzeum, w archiwaliach Domu Jana Matejki w Krakowie.
Dzięki pracy pedagogów i uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu odtworzono zniszczony w 1941 roku witraż autorstwa Matejki z przemyskiej katedry.
Z ciekawszych prac znalazł się również obraz "Rzeczpospolita babińska, do którego pozowało 15 osób z Przemyśla, podobnie jak do obrazu Bitwa pod Grunwaldem, gdzie m.in. postaci wielkiego księcia Witolda swojej twarzy użyczył Leon Sapieha.

Dzieła ciekawe i mało znane

Imponujących rozmiarów ekspozycja prezentuje również sztukę rzeźbiarską i medalierską. Józefa Kostek, historyk sztuki, autorka tej części ekspozycji powiedziała m.in. - Pokazujemy prace nie tylko wykonane w Przemyślu, ale też dokumentujące dzieje miasta i wybitne postaci. Znalazł się wśród nich m.in. medal autorstwa Juliusza Kossaka wybity w Wiedniu, poświęcony Jędrzejowi Zamojskiemu założycielowi żeglugi parowej na Wiśle i Sanie. Wśród wielu dzieł rzeźbiarskich przedstawiono zapomniany już pomnik autorstwa Józefa Wilka z przemyskiego Rynku ustawiony w 1916 roku. Pomnik przedstawiający postać rycerza na koniu, upamiętniać miał odbicie Twierdzy Przemyśl z rąk rosyjskich.
W osobnej część ekspozycji przygotowanej m.in. przez Martę Trojanowską pokazane zostały okoliczne dwory ziemiańskie w Medyce i Zarzeczu, które w niesprzyjających i trudnych warunkach zaborów były ośrodkami kultury polskiej. Ekspozycja ukazuje, jak grono światłych obywateli potrafiło organizować niezwykły ruch umysłowy i kulturalny i tworzyć dzieła o nieprzemijającej wartości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24