Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elewację konserwuj co pięć lat

Materiał Partnera Serwisu
Mariusz Kap
Aby elewacja przez długi czas prezentowała się dobrze, warto ją odpowiednio zabezpieczyć. Producenci chemii budowlanej oferują szeroki wybór łatwych w użyciu środków konserwujących i czyszczących.

Z obserwacji sprzedawców materiałów budowlanych wynika, że na Podkarpaciu najpopularniejszą metodą wykonania elewacji są wciąż tynki cienkowarstwowe. Wykonuj się je szybko, są trwałe i dostępne w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Co istotne, stosując odpowiednią chemię można je w łatwy sposób czyścić i konserwować.

Wygraj z glonami

Jednym z najpoważniejszych problemów, który wpływa na estetykę budynku są glony pojawiające się szczególnie w miejscach o bardzo dużej wilgotności. Efekt? Elewacja szybko pokrywa się warstwą nalotu, który z czasem staje się coraz ciemniejszy. Na szczęście problem można łatwo wyeliminować. – Wystarczy nanieść na ścianę preparat zabijający mikroorganizmy. Wykonujemy to przy pomocy pędzla, wałka, gąbki, lub metodą natryskową. Następnie należy odczekać dobę i umyć ścianę, na przykład przy pomocy myki ciśnieniowej – mówi Wojciech Ślączka z rzeszowskiej firmy BOZ.
Aby osiągnąć dobre efekty preparat najlepiej stosować w dni bezdeszczowe, ale o wysokiej wilgotności powietrza.

Ochrona przed graffiti

Coraz więcej właścicieli budynków narażonych na zniszczenie przez chuliganów stosuje do zabezpieczenia elewacji środki zapobiegające wnikaniu w elewację farby. Dzięki temu ściany są odporne na graffiti.

- Specjalny preparat nanosi się na suchą ścianę przy pomocy pędzla lub wałka. Aby elewację zabezpieczyć w skuteczny sposób, należy czynność powtórzyć przynajmniej dwa razy – mówi Wojciech Ślączka.

Środek jest przeznaczony do większości rodzajów elewacji, m.in. tynków, cementowo-wapiennych, cienkowarstwowych tynków dyspersyjnych, farb elewacyjnych, betonu, okładzin klinkierowych, kamiennych, itp. Nie można natomiast stosować go np. na płytki ceramiczne, laminaty lub blachy, które są materiałami niechłonnymi.
Preparat nałożony w odpowiedni sposób tworzy na ścianie bezbarwną powłokę ochronną, którą wraz z zabrudzeniami można łatwo zmyć przy pomocy ciepłej wody pod ciśnieniem. Należy jednak pamiętać, że po usunięciu zanieczyszczeń i graffiti, powłokę ochronną należy odtworzyć.

Zadbaj o klinkier

Do ochrony i konserwacji elewacji z klinkieru, ceramiki budowlanej i naturalnego kamienia stosuje się inne środki.

- To na przykład olejek produkowany na bazie polimeru akrylowego, zapewniający ochronę i efektowny wygląd. Jego zadaniem jest uszczelnienie porów w strukturze materiału, co zapobiega wnikaniu brudu. Takie środki nie tworzą połyskującej powłoki, dzięki czemu nie trzeba się obawiać, że zabezpieczona w ten sposób elewacja albo dachówka zmieni wygląd – mówi Wojciech Ślączka.

Taki środek także w bardzo łatwy sposób można nanieść samodzielnie, przy użyciu pędzla lub wałka. Powierzchnia, którą chcemy ochronić musi być jednak idealnie czysta i sucha. Najlepiej zabieg wykonywać przy słonecznej pogodzie, kiedy wilgotność powietrza jest niska.

Na rynku dostępne są także preparaty przeznaczone do zabezpieczenia tynku przed zbytnim nasiąkaniem wodą.

- Takie preparaty stosuje się na tynki mineralne, które nie zawierają gipsu, a także na okładziny z kamienia, betonu, mury z cegieł ceramicznych licowych, klinkierowych, silikatowych, dachówek ceramicznych i cementowych. Powłoka, która powstaje po wyschnięciu płynu przepuszcza parę, ale redukuje nasiąkliwość materiału – mówi Wojciech Ślączka.

Dzięki takie ochronie materiał jest bardziej odporny na uszkodzenia spowodowane niskimi temperaturami. Powłoka podnosi także odporność na zabrudzenia i glony. Większość preparatów konserwujących w zależności od lokalizacji budynku, pogody i rodzaju tynku jest skuteczna przez ok. 5 lat. Po takim czasie powłokę ochronną należy wykonać ponownie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24