Okazuje się, że lejący się żar z nieba to niebezpieczeństwo niewłaściwego utwardzania zapraw mineralnych.
Zgodnie z technologiami budowlanymi nie powinno się prowadzić prac tynkarskich na elewacjach wystawionych na intensywne działanie słońca. Bowiem na przyczepność zapraw tynkarskich do podłoża wpływ ma m.in. wilgotność i składniki zaprawy, temperatura otoczenia, w jakiej prowadzone są prace tynkarskie.
Do + 25 stopni C
Jakie są, zatem dopuszczalne temperatury prowadzenia tego rodzaju prac?
- Dyskusja o dopuszczalnych temperaturach pracy wraca każdego roku podczas letnich upałów. Większość producentów zaleca wykonywanie prac w zakresie temperaturowym +5 stopni do +25 stopni C. Niestety ze względu na tempo prac i krótkie cykle inwestycyjne, wiele prac wykonywanych jest bez respektowania zaleceń producenta. Wiadomo czas to pieniądz i na prowadzenie w takich warunkach prac naciskają niestety zarówno inwestorzy, jak i wykonawcy - przyznaje zastrzegający sobie anonimowość jeden z właścicieli firmy budowlanej w naszym regionie.
To wina producenta
Okazuje się, że jakość wykonanych podczas upału prac możę być daleka od oczekiwań. Potem pozostaje tylko poszukać winnych takiej fuszerki. Inwestor zarzuci niedbałość wykonawcy. A ten komu?
Otóż karta techniczna produktu, wraz z opisem na worku, to prawie instrukcja obsługi czy wykonania. Zatem w przypadku produktu użytego do wykonania elewacji niektórzy próbują winą obarczyć producenta.
Jednak wytwórca, jeśli potrafi udowodnić, że materiał opuszczający jego zakład produkcyjny jest sprawdzany i pewny jakościowo, to nic mu nie grozi. Natomiast dla specjalistów nie ma większych problemów z ustaleniem, że głównym powodem późniejszych problemów z jakością elewacji jest np. jej wykańczanie podczas wysokich temperatur.
Paradoksalnie mniej problemów wynika z niskich temperatur, ale nie tych minusowych.
- Wiadomo, że zimą podczas przymrozków woda zmieniająca stan z ciekłego na stały zwiększa swoja objętość powodując mechaniczne niszczenie materiałów budowlanych. Jednak wilgoć jest cały czas obecna i wystarczająca do wiązania - wyjaśnia Maciej Iwaniec z firmy Baumit. Latem przy wysokich temperaturach po prostu jej nie ma i materiał wysycha a nie wiąże.
Zaprawa odpada
Materiały zwłaszcza mineralne, które zarabiane są wodą, potrzebują wilgoci podczas całego procesu wiązania i utwardzania. Podczas prac w wysokich temperaturach część wody zbyt szybko odparowuje, a część zostaje pochłonięta przez rozgrzane podłoże.
W przypadku braku wody podczas procesów wiązania i utwardzania, zaprawy nie uzyskają zakładanych przez producenta parametrów, głównie wytrzymałości i mogą się potem sypać i pękać nie osiągnąwszy nigdy wymaganej jakości.
Co na upały?
Dlatego podczas prac budowlanych w wysokich temperaturach konieczne jest stosowanie siatki na rusztowaniu, dobre namoczenie wodą ściany przed wykonaniem tynków oraz ich okresowa pielęgnacja poprzez zwilżanie mgiełką wodna podczas pierwszych kilkunastu dni wiązania i utwardzania.
Wprawdzie te dodatkowe zabiegi oznaczają dodatkowe koszty i wydłużenie czasu prac. Jednak konieczność zwilżania materiałów mineralnych i pielęgnacji tynków elewacyjnych to standard podczas prac budowlanych w upałach i jedyna możliwość uniknięcia pęknięć i kruszenia się tynków.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Coś złego dzieje się w rodzinie Kożuchowskiej?! Jej mąż w końcu powiedział "dość"
- Tak mieszkał i żył Gabriel Seweryn. "Kanapa się sypie..." [ZDJĘCIA]
- Afera w Polsacie: Dowbor SKANDALICZNIE potraktował Romanowską! Szefostwo reaguje!
- Gabriel Seweryn brał narkotyki przed śmiercią?! Prokuratura już wie, co z tym zrobi