Elżbieta Wisz: Przemoc ekonomiczna często jest skutkiem...

  Elżbieta Wisz: Przemoc ekonomiczna często jest skutkiem braku pracy

  Małgorzata Motor

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Elżbieta Wisz: Przemoc ekonomiczna często jest skutkiem braku pracy

  ©Archiwum prywatne

  Rozmowa z Elżbietą Wisz ze Stowarzyszenia Wspierania Zasobów Ludzkich "Nowy Horyzont" prowadzącego ośrodek dla pokrzywdzonych przestępstwem.
  Elżbieta Wisz: Przemoc ekonomiczna często jest skutkiem braku pracy

  ©Archiwum prywatne

  - Na czym polega przemoc ekonomiczna?

  - Jak każda przemoc - jest grą interpersonalną, której celem jest narzucenie władzy, kontroli, a także podporządkowanie sobie drugiej strony. Wykorzystywana jest tutaj słabsza pozycja, a nawet zależność ekonomiczna od partnera, co dzisiaj często jest skutkiem braku pracy lub długich przerw w zatrudnieniu. Przemoc ekonomiczna może polegać na wydzielaniu niepracującej partnerce pieniędzy na codzienne wydatki, zmuszaniu jej do skrupulatnego rozliczania się z nich, odmawianiu udziału w wydatkach i opłatach.
  Na przykład jedna z pań zwróciła się do nas o pomoc materialną ze względu na to, że jej mąż nie daje jej pieniędzy na życie. Obydwoje prowadzą gospodarstwo i ciężko pracują. Ale że mąż otrzymuje dopłaty z Unii, sprzedaje produkty rolne itp., to on posiada konto. Na nim ulokowane są wszystkie środki. Kobieta skarży się, że dostaje od męża bardzo mało pieniędzy, za które niewiele może kupić. Przypadkowo z wyciągu jego konta okazało się, że zgromadził na nim całkiem pokaźną sumę - kilkadziesiąt tysięcy złotych.

  - W jaki sposób pomagacie ofiarom tego rodzaju przemocy?

  - Istnieją prawne możliwości, żeby egzekwować od partnera odpowiednie pieniądze na gospodarstwo domowe czy zmusić go do udziału w opłatach i wydatkach. Niestety, kobiety często z nich rezygnują. Boją się pogorszenia relacji w domu i nasilenia innych form przemocy, szczególnie psychicznej. Rozwód niewiele zmienia w sytuacji, gdy nadal muszą mieszkać razem, co wśród naszych klientek często się zdarza. Praca z ofiarą przemocy ekonomicznej to taka sama praca jak z każdą inną formą przemocy. Szczególnie że często idzie ona w parze z innymi. Trudno uwolnić się od kontrolującego partnera, bo ten często atakuje poczucie własnej wartości swojej ofiary. Zna lęki i słabości partnerki. Często utwierdza ją w przekonaniu o jej niedostatkach, czerpiąc pozorne dowody z życia. Mówi np.: "Widzisz, że inni wiedzą, że do niczego się nie nadajesz. Dlatego nie znajdziesz roboty".


  - W jaki sposób się temu przeciwstawić?

  - To trudne. Czasem dopiero jakieś dramatyczne wydarzenie popycha ofiary do szukania pomocy. Te z nich, które za długo czekały z decyzją, wiedzą, że największą cenę płacą dzieci.

  - Dotychczas o przemocy ekonomicznej niewiele się mówiło. Problem ten coraz częściej pojawia się dopiero teraz. Wcześniej do tej formy przemocy nie dochodziło?

  - W przeszłości nie było lepiej, szczególnie że przemoc była większym tabu i kojarzono ją wówczas z patologią, podobnie jak samotne macierzyństwo. Nie była ona po prostu zgłaszana i nie prowadzono statystyk. Samotni rodzice mogli liczyć na więcej wsparcia ze strony wówczas bardziej opiekuńczego państwa poprzez różne formy zasiłków i świadczeń.

  - Kto najczęściej stosuje przemoc ekonomiczną?

  - Ten, kto posiada lepsze zasoby i może ograniczać dostęp do nich. Osoba, od której uzależniony jest byt rodziny. Ofiarami zwykle są kobiety, bo częściej wypadają z rynku pracy z powodu macierzyństwa. Poza tym zawody tzw. sfeminizowane są gorzej płatne. W związku z tym, że właśnie kobiety posiadają mniej środków, częściej zależne są od partnera.

  - Gdzie ofiary przemocy mogą szukać pomocy w naszym regionie?

  - Takim miejscem jest na pewno nasz ośrodek, ponieważ oferujemy kompleksowy program wsparcia. Łączymy pomoc specjalistyczną z pomocą socjalną. Ważną częścią jest grupa wsparcia. Dlatego najlepiej radzą sobie te osoby, które uczestniczą w możliwie wielu formach naszego programu.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo