Kolejna kilkutysięczna grupa emerytów i rencistów z naszego regionu składa pozwy do sądów o zapłatę zaległości z tytułu zaniżonych świadczeń przez ZUS. Tym razem "fala" pojawiła się ona w Sanoku, Krośnie i Jaśle.
Oczekiwali ogromnych kwot
- Wnioski i podania o wypłatę pieniędzy trafiały do nas, albo emeryci składali pozwy do Sądu Okręgowego w Rzeszowie. W sumie mogło ich być kilka tysięcy. Te które złożono do sądu, także trafiły do nas jeszcze w ubiegłym roku. W niektórych emeryci żądali ogromnych kwot sięgających nawet ponad 181 tysięcy złotych - wyjaśnia Lucyna Radziwińska, naczelnik wydziału uprawnień emerytalno-rentowych w rzeszowskim Oddziale ZUS.
Zdecydowana liczba tych pozwów była składana w formie gotowych formularzy, na których wystarczyło wpisać imię nazwisko, datę i się podpisać.
Lucyna Radziwińska, naczelnik w rzeszowskim ZUS: - Na każde podanie pozew w tej sprawie, mimo że są bezzasadne, musimy wydać decyzję. Niestety odmowną. Jednak w każdym przypadku musimy uruchomić procedurę, sięgnąć do dokumentacji składającego wniosek lub pozew. Następnie napisać i wysłać tę decyzję zainteresowanemu, co wiążę się także z kosztami.
Żerowanie na biedzie
Co gorsza rozbudzanie takich emocji to złota żyła dla oszustów. Często sprzedawali oni emerytom wnioski i pozwy od 3 do 10 zł. Bywało, że na bazarach, w szpitalach lub pod… kościołami. Jeśli wziąć pod uwagę masowość zjawiska, to łatwo policzyć, że na biednych emerytach i rencistach można się było nieźle obłowić. Zwłaszcza, że skserowanie kartki papieru z pozwem kosztuje zaledwie 20 - 30 groszy.
Mechanizm oszustwa
Wyłudzanie pieniędzy od starszych ludzi jest proste. Oszust pyta np. potencjalną ofiarę: - Czy jest pan (pani) zadowolona z wysokości swojej renty lub emerytury?
Odpowiedzieć jest prawie oczywista - Nie! - A czy chce pani (pan) otrzymać wyższe świadczenie? I znów odpowiedź jest jednoznaczna - Tak!
- To dam panu/pani za kilka złotych formularz, na którym trzeba się podpisać zanieść do sądu i dzięki temu można otrzymać pieniądze od ZUS.
Okazuje się, że "epidemie" składania takich pozwów i wniosków pojawiły się praktycznie w całym kraju. W małopolskich oddziałach ZUS (m.in. w Krakowie, Nowym Sączu, czy Tarnowie) tylko w ub.r. złożono ich kilkanaście tys. Podobnie jak w Koszalinie, w Pile, Bydgoszczy, czy w Łodzi.
W takiej sytuacji oczekujący na większe świadczenie z ZUS emeryt lub rencista nabywa formularz i składa go np. w sądzie. Mniej niecierpliwi nie mogąc doczekać się pieniędzy przychodzą osobiście do ZUS-u i żądają się o należności od pracowników tracąc czas i nerwy.
Dlaczego te pozwy są bezzasadne?
Każdego jednak interesuje, dlaczego te oczekiwania są nieuzasadnione?
- Niestety te wnioski i pozwy były i są bezzasadne. Ponieważ nie znajdują one żadnego uzasadnienia zarówno w obowiązującym, jak i przeszłym stanie prawnym. Tak samo tłumaczyła to niedawno w prasie Aleksandra Wiktorow, prezes ZUS w Warszawie - odpowiada Małgorzata Bukała, rzecznik prasowy w rzeszowskim ZUS-ie.
Dla większości zainteresowanych niebędących prawnikami wydaje się to nieprawdopodobne. Tym bardziej, że w formularzach wniosków i pozwów przytaczane jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 1993 r. Dotarliśmy do formularza powołującego się na orzeczenie TK z 1994 r., choć sygn. Akt K-1693 - była ta sama.
- To orzeczenie trybunału nigdy nie zaczęło obowiązywać. Ponadto formularze zawierają błędy. "Ktoś" powołuje się w nich na zmianę ustawy w 1995r. Już sama logika wskazuje, że orzeczenie z 1993 roku nie może dotyczyć zmian w ustawie wydanej dwa lata później - wyjaśnia L. Radziwińska.
Biedni emeryci
- Szkoda tylko, że ktoś sprzedaje lub przekazuje takie formularze starszym często schorowanym ludziom rozbudzając w nich zupełnie niepotrzebnie nadzieje na większe pieniądze, których na tej podstawie tych podań nie możemy wypłacić - mówią pracownicy ZUS.
Te słowa powinny być dobrą przestrogą, gdyż trudno pozbyć się obaw, że po pewnym czasie oszuści na nadziei starszych ludzi będą znowu chcieli zarobić.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?