NASZE MIASTO
  POLECA

  To warto zobaczyć!

  Rozwiń
  NASZE MIASTO
  Zwiń

  To warto zobaczyć!


  Studniówki 2020. Te maturzystki zrobiły na nas największe wrażenie
  Saturn, Jowisz nad Rzeszowem? Zobacz niezwykły eksperyment
  Jest praca na Podkarpaciu [OGŁOSZENIA]

  Emerytów nie będzie stać na Hawaje

  Emerytów nie będzie stać na Hawaje

  Rozmawiał Jaromir Kwiatkowski

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Emerytów nie będzie stać na Hawaje

  ©FOT. KRZYSZTOF ŁOKAJ

  Rozmowa z Andrzejem Sawickim ze Stowarzyszenia Promocji Przedsiębiorczości w Rzeszowie.
  Emerytów nie będzie stać na Hawaje

  ©FOT. KRZYSZTOF ŁOKAJ

  - Pierwsza emerytka dostała emeryturę z OFE w wysokości… 23,65 zł. Dlaczego tak mało?

  - To bardzo skromna emerytura z II filaru, ale na tej podstawie nie powinniśmy oceniać całego systemu emerytalnego. W grupie 500 osób, które otrzymają w tym roku świadczenie z OFE będą i takie, które otrzymają ponad 200 zł. W drugim filarze nasze pieniądze są inwestowane od 10 lat. Należy pamiętać, że chociaż składka emerytalna wynosi 19,52 proc.
  naszego wynagrodzenia, to do OFE trafia 7,3 proc. a 12,22 proc. zostaje w ZUS-ie. Dodatkowo, zyski OFE mocno stopniały przez światowy kryzys finansowy. Niewątpliwie trzeba z tej sytuacji wyciągnąć wnioski. Należy zdecydowanie ograniczyć ryzyko inwestycyjne OFE dla osób w okresie 5-10 lat przed emeryturą. Po drugie, powinno się zdecydowanie ograniczyć prowizję pobieraną przez powszechne towarzystwa emerytalne od składek. 7 proc. to bardzo dużo. Moim zdaniem, prowizję powinno się w dużej części uzależnić od osiąganych wyników inwestycyjnych.

  - Gdy ruszała reforma emerytalna, kuszono nas wizją dostatniej starości dzięki wprowadzeniu II filara emerytalnego. Obecnie pojawiają się głosy, że Polacy zostali wprowadzeni w błąd.

  - Z pewnością nie wszystkich emerytów z OFE będzie stać na wczasy na Hawajach, ale jest duża szansa, że dzięki OFE będziemy mieli z czego żyć. Wystarczy prosty rachunek. Jeśli ktoś przez 40 lat zarabia miesięcznie 2000 zł brutto i wpłaca 19,52 proc. do ZUS, bez przekazania do OFE, jego "kapitał emerytalny" wyniesie około 188 tys. zł. Zapewni to świadczenie na poziomie około 780 zł miesięcznie. Jeśli OFE zainwestuje 7,3 proc. naszego wynagrodzenia z zyskiem na poziomie 5 proc. ponad inflację, możemy liczyć na około 900 zł miesięcznie z OFE i 490 z ZUS-u, czyli w sumie 1390 zł.
  - Co robić, by cieszyć się zadowalającą emeryturą?

  - Emerytura płacona wyłącznie z ZUS raczej nie przekroczy 50 proc. naszych średnich zarobków z całego okresu ubezpieczenia. OFE daje szansę na wyższe świadczenie, aczkolwiek trudno będzie na emeryturze utrzymać poziom życia z okresu kiedy pracujemy. Jeśli chcemy mieć naprawdę dostatnią starość, pomyślmy o inwestycji w tzw. III filarze.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo