Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej już otwarte. Na grudzień przygotowało specjalną ofertę [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Prawie 20 milionów złotych zainwestowało miasto w remont zabytkowego budynku dawnego dworca PKP. Ruina, która straszyła przez lata, zmieniła się nie do poznania. W gruntowanie zmodernizowanym budynku, działalność rozpoczęło Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

Zaczęło się od decyzji o przejęciu przez miasto budynku, który po utracie funkcji dworca stał pusty i niszczał przez 10 lat.

- PKP nie mogło się zdecydować, czy chce obiekt sprzedać, czy przekazać, a budynek coraz bardziej popadał w ruinę - wspomina prezydent Piotr Przytocki. - Ostatecznie, po latach zabiegów, miasto stało się właścicielem nieruchomości. Otrzymaliśmy ją od PKP pod pewnymi warunkami.

Powstał pomysł, by w budynku urządzić Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej - miejsce gdzie prezentowana będzie kultura ludowa regionu. Miasto postarało się o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (wyniosło ono 13,5 mln zł).

Prezydent przyznaje, że realizacja projektu była wyzwaniem.

- Koncepcja, którą stworzyliśmy, wymagała wielu konsultacji z ekspertami z różnych dziedzin. Zarówno ze znawcami tradycji i folkloru, jak i fachowcami, którzy podpowiedzieli, jak w obiekcie zastosować najnowsze technologie i multimedia, pozwalające na prezentację kulturowego dziedzictwa regionu w atrakcyjnej formie - mówi.

Budynek diametralnie zmienił swoje oblicze. Także wnętrze - choć pomieszczenie na parterze, stylizowane na dawną poczekalnię - nawiązuje do jego poprzedniej funkcji. Nie tylko samym wyglądem. Zainstalowano tam urządzenie z aplikacją, która korzystającym z usług kolei pozwala na zakup biletów online (w ten sposób miasto spełniło warunek postawiony przez PKP przy przekazywaniu obiektu).

Modernizacja - prowadzona w oparciu o wytyczne konserwatora zabytków - pozwoliła na powiększenie przestrzeni obiektu. Sale Etnocentrum znajdują się na czterech kondygnacjach: od piwnicy po strych.

Na kolejnych kondygnacjach urządzono tematyczne pomieszczenia. W piwnicy wirtualny pociąg zabiera zwiedzających w podróż po gminach, dalej mieszczą się sala legend, sala gier, korytarz multimedialny. Na parterze jest izba z piecem, przestrzeń dworca, warsztat tkacki z dużą salą warsztatową. Na wyższych kondygnacjach: izba gościnna, pasternik, izba weselna, wirtualna przymierzalnia, sala podworzec, galeria, Teatr "Na strychu".

Przed budynkiem znajduje się plac, na którym od wiosny do jesieni będą organizowane potańcówki, koncerty i występy.

- Powstało wnętrze, w którym chcemy łączyć teraźniejszość z przeszłością - mówi Ewa Bednarczyk-Strzok, która wygrała ogłoszony przez miasto konkurs na kierownika Etnocentrum. - Mamy nadzieję, że uda nam się połączyć pokolenia, starsze i młodsze i zapełnić istniejącą dziś lukę, jeśli idzie o przekazywanie wiedzy na temat kultury ludowej. W Etnocentrum chcemy odtwarzać to, co dawne, niejako "uczyć się życia po dawnemu".

Etnocentrum, choć ma sale ekspozycyjne, nie będzie typowym muzeum. Eksponatów - zabytków nie jest tu wiele, bo nie one miały narzucać charakter temu miejscu. - Nie chcieliśmy tworzyć skansenu - tłumaczy Ewa Bednarczyk-Strzok. - Zależy nam na przyciągnięciu także młodych ludzi. Stąd bardzo wiele multimediów jak kinekty, stoły do mapingu czy ekrany z etnogrami.

Spacer po salach dostarcza młodym emocji, starszym wspomnień. Wrażenie robi sala legend w piwnicy. Zwiedzający mogą zasiąść na siedziskach w drabiniastym wozie, który - w trakcie gdy słuchają i oglądają opowieści na ekranie, zaczyna trząść się niczym na wyboistej drodze.

Etnocentrum będzie działać jako cześć Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. Dorota Cząstka, dyrektor RCKP mówi, że atutem tego miejsca będzie przede wszystkim możliwość spotykania się ludzi i możliwość wspólnego robienia tego, co wiąże się z kultywowaniem tradycji. - Możemy usiąść przy stole i wspólnie haftować, śpiewać, dziergać czy lepić pierogi.

Etnocentrum będzie czynne codziennie od wtorku do niedzieli. Na najbliższe dni zaplanowano specjalny cykl pod hasłem "Święta w Etnocentrum", który pozwoli mieszkańcom zapoznać się z ofertą. Będą to różnego rodzaju warsztaty (wycinanek, zabawek ludowych, szydełkowania, zielarskie, kulinarne, robótek ręcznych, szopek, taneczne, ozdób świątecznych i prezentów.

Na otwarcie Etnocentrum przygotowano cykl darmowych warsztatów. Grudniowe są już płatne, ale bilety są w promocyjnej cenie - o połowę tańsze. Szczegóły na temat warsztatów na stronie etnocentrum.pl.

ZOBACZ TEŻ: VIP-y gotowały podczas Ekogali w G2A Arena

Świąteczne dekoracje i przysmaki na Boguchwalskim Jarmarku B...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto