MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne rośliny posadzą w kieleckim Ogrodzie Botanicznym

Agata KOWALCZYK
W urządzanym Ogrodzie Botanicznym przy ulicy Karczówkowskiej można już zobaczyć układ alejek.
W urządzanym Ogrodzie Botanicznym przy ulicy Karczówkowskiej można już zobaczyć układ alejek. Zdjęcie Aleksander Piekarski
Ogród Botaniczny w Kielcach nabiera kształtu. Można już zobaczyć jak wiją się pierwsze alejki, a do końca roku sieć głównych dróg będzie gotowa. Jeszcze w kwietniu pojawią się kolejne rośliny, a jesienią następne.

Alejki można zobaczyć przez ogrodzenie ogrodu. Przecinają one teren od strony wzgórza Karczówki i ulicy Karczówkowskiej. Ścieżki są wysypane grysem, ale to tymczasowe rozwiązanie.

- Teren został podzielony na kwatery, alejki wyznaczają ich granice. Można chodzić po ścieżkach i jeździć maszynami bez ryzyka zapadnięcia się. Po urządzeniu danej kwatery, zaopatrzeniu jej w media alejki wyłożymy betonową kostką, a wysypane teraz kruszywo zostanie wykorzystane jako podbudowa - informuje Tomasz Pierzak z Geoparku.

Lada dzień Geopark ogłosi przetarg na wytyczenie i utwardzenie kolejnych alejek. - Mam nadzieje, że starczy pieniędzy na pokrycie ścieżkami całego terenu ogrodu między Jagiellońską, Kołłątaja i Karczówkowską - informuje. - Chcemy także poprowadzić w części ogrodu wodociąg do natryskowego podlewania roślin. Już pierwsze jego fragmenty leżą w ziemi.

W tegorocznych planach jest wyznaczenie miejsc pod cztery oczka wodne i zrobienie skarpy o wysokości 4 metrów pod alpinarium. To z niej będzie spływał sztuczny wodospad, który na razie możemy podziwiać na tablicy z wizualizacją ogrodu botanicznego, ustawionej przy ulicy Karczówkowskiej.

Do ogrodu botanicznego przychodzimy przede wszystkim poznawać i podziwiać rośliny. Pierwsze zostały posadzone później, kolejne pojawią się 15 kwietnia. - Tego dnia pracownicy Nadleśnictwa Kielce przywiozą sadzonki drzew iglastych. leśnicy obejmą patronatem tę część ogrodu - opowiada profesor Janusz Łuszczyński, kierownik Zakładu Botaniki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. - W tym roku planujemy sporo nasadzeń. Będą to kolekcje roślin charakterystycznych dla Gór Świętokrzyskich. Pojawią się lipy, dęby, klony, graby, czereśnie plamiste, jabłonie dzikie, buki, jodły.

Na terenie ogrodu znajduje się naturalna kolekcja traw zarośnięta krzewami. - Chcemy ją oczyścić i wyeksponować. Jest w niej wiele cennych gatunków, objętych ochroną. Także z innych miejsc ogrodu chcemy usunąć krzewy i posadzić rośliny okrywowe, które poprawią estetykę - informuje profesor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie