Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Euro-Park Mielec w Sanoku

MARIAN STRUŚ
SANOK. Postępują prace zmierzające do utworzenia Specjalnej Strefy Ekonmicznej. Wchodziłaby ona w skład strefy Euro-Park Mielec. Obejmie obszar 33 hektarów, na który złożą się tereny Stomilu, Autosanu oraz miasta (przy ul. Przemyskiej).

- Utworzenie strefy ekonomicznej jest wielką szansą na ożywienie gospodarki i ograniczenie bezrobocia, które sięgnęło już 20 procent - powiedział burmistrz Zbigniew Daszyk, inicjator przedsięwzięcia. - Jest to również szansa na wyzbycie się zbędnych gruntów, a tym samym ograniczenia kosztów z tytułu podatku od nieruchomości. Nie można tego nie wykorzystać.
Podczas ostatniej sesji budżetowej (7 bm.) radni podjęli uchwałę o włączeniu gruntów, o których była mowa, do Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W Ministerstwie Gospodarki złożony został wniosek o powołanie strefy, który w najbliższym czasie ma zostać rozpatrzony. A później pozostaną już tylko działania promocyjno-informacyjne, aby jak największa liczba potencjalnych inwestorów dowiedziała się o istnieniu strefy. Znajdą się w nich m.in. zapewnienia i zobowiązania władz miasta w sprawie przygotowania "szybkiej ścieżki inwestycyjnej", aby tym samym maksymalnie skrócić czas załatwiania wszelkich formalności przez inwestorów.
W kręgach zbliżonych do władz miasta Specjalna Strefa Ekonomiczna ciągle pozostaje tematem numer jeden. Towarzyszy mu duży entuzjazm i optymizm. Przywoływany jest przykład Mielca, który w latach 90. przeżywał dramat wielkiego bezrobocia, sięgającego nawet 35 procent. Dziś, głównie dzięki strefie, jest ono niższe od średniej wojewódzkiej i wynosi ok. 16 procent.
Planuje się, że w ciągu 6 lat od chwili utworzenia strefy, powstanie w niej ok. 1 tysiąc miejsc pracy. Ożywiłoby to gospodarkę miasta, poprawiło sytuację rodzin, a także rachunek ekonomiczny Stomilu i Autosanu.
Ale nie brakuje też sceptyków. Ci powołują się głośno na twarde przepisy Unii Europejskiej, która jest zdecydowanym przeciwnikiem stref ekonomicznych. - Owszem, Unia nie jest ich zwolennikiem, ale nie zmierza do ich likwidacji. Domaga się tylko niezwiększania ich liczby i obszarów, dopuszcza jednak przesunięcia w ramach już istniejących. A sanocka strefa będzie stanowić część strefy Euro-Park Mielec - wyjaśnia Leszek Tomaszkiewicz, naczelnik Biura Promocji Miasta.
Niektórzy radni obawiają się niekorzystnego wpływu powołania strefy na funkcjonowanie już istniejących małych i średnich zakładów, których kondycja finansowa już dziś jest niezwykle trudna. - Skoro podmioty gospodarcze, które znajdą się w strefie, będą zwolnione od podatków, może należałoby tak samo potraktować wszystkie inne firmy tworzące nowe miejsca pracy ... - postulował jeden z radnych.
Inicjatorzy i zwolennicy strefy odpowiadają: każdy zakład pracy, który spełni określone warunki (przedstawi biznesplan, zainwestuje min. 80 tys. EURO, zobowiąże się do prowadzenia firmy przez min. 5 lat) będzie miał prawo przeniesienia się do strefy i skorzystania z przywilejów.
Nadzieje związane z tworzoną Specjalną Strefą Ekonomiczną są duże. Tylko czekać na szybką decyzję o jej powołaniu i liczyć na szturm ze strony inwestorów. Oby tak się stało.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24