Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego dla emerytów i dzieci będzie ważna dłużej niż dotychczas

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne, a wniosek można złożyć na pięć sposobów: osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ.
Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne, a wniosek można złożyć na pięć sposobów: osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Od początku maja wydłużono termin ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Osoby pobierające emeryturę otrzymają ją na 20 lat, a dzieci - do 18 roku życia. To ważny dokument, który w razie nagłego wypadku lub choroby, umożliwia bezpłatne leczenie w krajach europejskich, ale nie tylko.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wystawiana dla każdej osoby oddzielnie. Nie ma jednej wspólnej karty dla całej rodziny.

- EKUZ, to dokument unijny, który potwierdza prawo do bezpłatnego leczenia w każdym innym niż Polska państwie UE lub EFTA – wyjaśnia Rafał Śliż, rzecznik podkarpacki NFZ. – Zakres leczenia z EKUZ jest ograniczony, a dzięki niej mamy prawo do leczenia niezbędnego i nieplanowanego, w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa oraz na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i my za nią zapłacimy.

I dodaje, że EKUZ możemy otrzymać wtedy, kiedy jesteśmy osobą uprawnioną do świadczeń zdrowotnych w Polsce.

- Uprawnione do świadczeń są osoby ubezpieczone (np. pracujące, na emeryturze) oraz osoby nieubezpieczone, które jednak mają prawo do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień (np. dzieci do lat 18, które nie mogą być zgłoszone do ubezpieczenia przez rodzica lub dziadka) – dopowiada rzecznik podkarpacki NFZ.

Warto dodać, że wyrobienie EKUZ jest bezpłatne, a wniosek można złożyć na pięć sposobów: osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ.

- Ze względu jednak na aktualne ograniczenia epidemiczne polecamy pocztę elektroniczną, elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP, pocztę tradycyjną lub formę najbezpieczniejszą, czyli Internetowe Konto Pacjenta – podpowiada Rafał Śliż.

Od początku maja wydłużono termin ważności nowych kart.

- Osoby pobierające emeryturę otrzymają ją na 20 lat, a członkowie rodzin m.in. dzieci małoletnie – do 18 roku życia – podkreśla rzecznik NFZ.

Ważność kart EKUZ dla pozostałych osób pozostaje bez zmian, czyli osoby zatrudnione na umowę o pracę i osoby prowadzące pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą otrzymają kartę na 3 lata. Z kolei osoby pobierające rentę, studenci zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię czy dzieci powyżej 18 roku życia, po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego fakt kontynuacji kształcenia dostaną kartę na 18 miesięcy. Osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy odbiorą kartę na 2 miesiące.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24