Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach EEC Katowice NA ŻYWO O miastach, przemyśle i biznesie

Redakcja
Europejski Kongres Gospodarczy 2015 Katowice
Europejski Kongres Gospodarczy 2015 Katowice
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach EEC Katowice RELACJA Z EUROPEJSKIEGO KONGRESU EKONOMICZNEGO KATOWICE 2015: Bronisław Komorowski, prezydent RP

Cała gospodarka europejska potrzebuje wsparcia innowacji. Także w Polsce reindustrializacja musi być oparta na innowacjach, gdyż to jest szansa na przyśpieszenie rozwoju całej Unii. Nie da się konkurować wyłącznie niskimi kosztami pracy. To jest wymóg nowoczesności. Wciąż jednak istnieje zbyt wiele barier do jej rozwoju, brak mechanizmów do jej wspierania. Nie pojawiły się ulgi w systemie podatkowym wpływające na tempo innowacji.

Nie zaczynamy od zera. Europejski ranking innowacji wskazuje, że w Polsce niektóre czynniki wspierające innowacyjność są powyżej średniej, ale z rankingu wynika, że ma wielu polach mamy jeszcze wiele do zrobienia.

Złożyłem w sejmie projekt o wspieraniu innowacji. Zawiera on propozycję wprowadzenia 150 procent ulgi dla małych i średnich przedsiębiorstw na badania rozwój, w dużych firmach ta ulga ma wynieść 120 procent.

Dzięki tej ustawie spółki podwyższonego ryzyka wspierającego rozwój będą zwolnione z CIT. To będzie atut polski w wyścigu o wsparcie innowacji. Ułatwi współpracę nauki z biznesem. Ułatwi też karierę naukową osobom z tytułem doktora i doświadczeniem praktycznym. Polskie uczelnie muszą stać się międzynarodowy centrami kreatywności i odwagi myślenia w zupełnie nowych perspektywach.
Tą ustawę złożyłem przede wszystkim z myślą o młodych. Naszą ambicją jest eksport technologii, a nie technologów. Droga do zatrzymania młodych utalentowanych w Polsce wiedzie przez innowacyjność.
Dlatego też stawiam deklarację : O ile ustawa wejdzie w życie Polska ma szansę być w pierwszej dziesiątce najbardziej innowacyjnych gospodarek świata.

Antyterroryści usuwają anarchistów w czasie EEC 2015 Katowice

Elżbieta Bieńkowska, komisarz KE:

Musimy przejrzeć różne regulacje europejskie. Jestem w dialogu z przedsiębiorcami. Chcę żeby pokazali blokady, które utrudniają im działalność. Nie mamy wspólnego rynku usług, nie mamy wspólnego rynku cyfrowego. Zdajemy sobie sprawę, że czasy się zmieniają i realna gospodarka to gospodarka cyfrowa i innej nie będzie. Mam w portfolio przemysł i reindustrializację. Europo jeśli nie zrozumiecie, że macie jeden, wielki wspólny rynek to zaczniemy przegrywać na różnych etapach i w różnych dziedzinach. Administracja nie tworzy miejsc pracy. Tworzą je przedsiębiorcy, trzeba im to umożliwić.

Janusz Piechociński, wicepremier rządu:

Dziękuję przedsiębiorcom za dobre wyniki w gospodarce, z rekordową nadwyżką, wzrostem produkcji. To pokazuje siłę gospodarki. Po pierwsze nie przeszkadzać małej i średniej przedsiębiorczości. Muszą być czytelne role. Trzeba koncentrować uwagę na styku biznesu, samorządu. Nie mamy jednolitego rynku w Europie, ujawniły się niekorzystne tendencje, by nie powiedzieć wręcz nacjonalistyczne. Trzeba ponownie spojrzeć na definicję gospodarki rynkowej. To powinna być też obywatelska gospodarka rynkowa. Kluczowe na dziś są zamówienia publiczne, określenie priorytetów, czyli uwalnianie swobody i przedsiębiorczości Europejczyków: młodego pokolenia, kobiet i osób starszych. Zmienianie mentalności, zmienianie postaw z oczekujących na aktywne. Mniej regulacji, więcej swobodnego rynku. Fundament to zdecydowanie eksport i inwestycje.  Kapitał w przemyśle woli inwestować w USA, a nie w Europie. Nowoczesna, konkurencyjna Unia musi dać najlepszej jakości kadry. Będzie mam brakować inżynierów i techników, to problem. Powrót do korzeni integracji, wygrywanie przez współdziałanie i współpracę.

Wojciech Kuśpik, pomysłodawca EKG, prezes PTWP
Europejski Kongres Gospodarczy stal się jedną z najważniejszych debat gospodarczych w Europie Centralnej. W trakcie EKG staramy się poruszać te tematy, które będą stanowić o przyszłości Europy. W tym roku o tym roku będziemy rozmawiać o tym, cz plan Komisji Europejskiej uchroni Europę przed widmem stagnacji, co powinniśmy zrobić by innowacje przestały być hasłem, a stały się codzienną praktyką, jak pogodzić kwestie ochrony klimatu z konkurencyjną gospodarką i jak sytuacja polityczna na wschodzie Europy wpłynie na kierunki rozwoju firm w Europie Centralnej

Marcin Krupa, prezydent Katowic przypomniał daną przed rokiem obietnicę o tym, że kolejna edycja Kongresu odbędzie się już w nowej lokalizacji. Z kolei Wojciech Saługa, marszałek województwa mówił o konieczności reindustrializacji. Podkreślal także, że by w toku zmian zwracać nie tylko na gospodarkę i czynniki makroekonomiczne, lecz również na człowieka.

Prof. Jerzy Buzek
W Polce mamy doświadczenia jak przekształcać gospodarkę i życie publiczne. Gdy zaczynaliśmy w roku 2009 to czuć było, że coś się dzieje z gospodarką. Kryzys pukał nam do drzwi. Nie myśleliśmy, że będzie tak głęboki.
Wszystkie tematy, poruszane podczas dotychczasowych edycji Kongresu, nie straciły niczego ze swojej aktualności. Pojawił się jednak jeden nowy temat – jeśli chcemy ruszyć do przodu z europejską gospodarką, to musimy zwiększyć inwestycje. To może być klucz do sukcesu. I jeszcze jedno - po raz pierwszy młodzi tak licznie będą brali udział w Kongresie. Chcemy, by nie opuszczali naszych miast. Żeby zostali tutaj, bo tutaj mogą być dla nich atrakcyjne miejsca pracy.

Przed Europą, Unią, Polską i naszym regionem stoi szereg wyzwań. Mamy nadzieję, że w ciągu tych trzech kongresowych dni  poznamy chociaż część odpowiedzi na dręczące nas pytania o przyszłość.

Tu, w województwie śląskim chcemy się dowiedzieć, jaka przyszłość czeka górnictwo, które nadal stanowi dużą część naszego przemysłu, jest żywicielką dla setek tysięcy mieszkańców. Obecnie jego kondycja jest fatalna. Spółki węglowe czeka restrukturyzacja, być może bardzo bolesna, związana z redukcją miejsc pracy i zamykaniem zakładów. Dlatego pytamy, czy nasz węgiel ma przyszłość, czy kopalnie mogą być rentowne? I mamy nadzieję usłyszeć odpowiedź.

Pytamy też o rewitalizację naszych miast, takich jak Bytom i Świętochłowice, ale też miast  w innych regionach kraju. Takich, które po likwidacji przed laty przemysłu nie mogą się pozbierać, zamieniają się w ruiny, wyludniają. Czy znajdą się dla nich środki unijne, a jeśli tak, to na co zostaną wydane. Chcemy wiedzieć, jak powstrzymać ucieczkę ludzi z miast, zwłaszcza osób młodych i świetnie wykształconych, na przedmieścia.

Na kongresie dyskutować się będzie o polityce senioralnej. To niezwykle ważny temat, bo Europa starzeje się w zastraszającym tempie. Musimy się na to dobrze przygotować, ale również zmienić stereotypy dotyczące najbardziej produktywnego wieku pracowników. Za kilka, kilkanaście lat to grupa wiekowa 40+ i 50+ będzie siłą napędową gopodarki.
Drugim biegunem będą dyskusje na kongresie o młodych ludziach, o tym, jak widzą swoją przyszłość. Studenci śląskich uczelni będą mogli się spotkać z gośćmi kongresu, porozmawiać z nimi, wymienić poglądy.
Jerzy Buzek, b. premier i b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego, wyjaśnia, że debaty kongresu jak co roku koncentrują się wokół kilku najważniejszych tematów.

- Energetyka, dekarbonizacja, innowacje weszły już na stałe do programu kongresu. Także rynki globalne, czyli Chiny i Afryka. Hitem kongresu są wielkie inwestycje unijne do 2030 roku, które właśnie w czasie jego trwania będą głosowane w komisjach, zaś osoby, które o nich decydowały, będą tu z nami w Katowicach - podkreśla Buzek.

Przez trzy dni Katowice będą jednym z najważniejszych miejsc na świecie. Tutaj będzie się dyskutować o ważnych dla świata sprawach. Być może owoce tych dyskusji w przyszłości przełożą się na konkretne decyzje mające wpływ na nasze życie, naszą przyszłość.

Aldona Minorczyk-Cichy, Michał Wroński

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach EEC Katowice NA ŻYWO O miastach, przemyśle i biznesie - Dziennik Zachodni

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24