Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie Forum Rolnicze – międzynarodowa konferencja z niezwykłą historią w tle

Strefa Agro
Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce
Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce materiały prasowe
W dniach 23-24 marca 2018 roku w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa odbędzie się Europejskie Forum Rolnicze. Miejsce, w którym odbywa Forum, nie jest przypadkowe. To rodzinne strony Józefa Ślisza, działacza NSZZ RI „Solidarności", lidera chłopskiego, autora licznych inicjatyw służących rozwojowi polskiej wsi.

Idea Forum wywodzi się ze spotkań przyjaciół i współpracowników Józefa Ślisza w rocznicę jego śmieci, organizowanych od 2002 roku, których celem było upamiętnienie działalności Wicemarszałka Senatu I i II kadencji, współtwórcy rolniczej Solidarności.

Józef Ślisz urodził się 20 marca 1934 roku w Łukawcu k. Rzeszowa. Po ukończeniu szkoły średniej przez całe życie prowadził kilkunastohektarowe gospodarstwo rolne w Łące. W 1981 roku był współorganizatorem strajków chłopskich w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych, w trakcie których strajkujący domagali się m.in. rejestracji związku zawodowego rolników oraz zrównania w prawach rolników indywidualnych z sektorami spółdzielczymi i państwowymi.

W lutym 1981 roku był jednym z sygnatariuszy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, podpisanych przez protestujących rolników ze stroną rządową po okresie ponad półtoramiesięcznych strajków prowadzonych w południowo-wschodniej Polsce. W okresie stanu wojennego Józef Ślisz był wielokrotnie zatrzymywany przez władze PRL, a od 1987 roku kierował podziemnymi strukturami NSZZ Rolników Indywidualnych ,,Solidarność’’.

W grudniu 1988 roku został członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie i jako reprezentant rolników brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Na przełomie lat 1989-1990 tworzył Polskie Stronnictwo Ludowe ,,Solidarność’’. W 1992 r. przekształcił je w Stronnictwo Ludowo-Chrześcijańskie, które następnie w 1997 r. weszło w skład Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Po 1989 roku przez dwie kadencje pełnił funkcję Wicemarszałka Senatu RP.

W ostatnich latach życia bardzo mocno zaangażował się w organizowanie współpracy między rolnikami polskimi i ukraińskimi. Zmarł 6 marca 2001 r. Pośmiertnie został odznaczony przez Prezydenta PR Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian politycznych w Polsce’’.

Od 2017 roku, aby upamiętnić działalność J. Ślisza, Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej przyznaje nagrodę jego imienia. Ma ona na celu uhonorowanie organizacji bądź osób, które wyróżniają się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24