Europejskie Forum Rolnicze rozpoczyna się dziś w Jasionce. To jedna z najważniejszych konferencji rolniczych

opr. Marlena Bogdan
Krzysztof Łokaj
Udostępnij:
To będzie jedna z najważniejszych konferencji rolniczych w tej części Europy - podkreślają organizatorzy Europejskiego Forum Rolniczego. Zaczyna się już dziś i potrwa do soboty w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa.

Debaty z udziałem przedstawicieli polskiej i europejskiej polityki o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku i roli nowych technologii w podnoszeniu jakości produkcji, panele tematyczne oraz ekspozycja nowoczesnych rozwiązań dla rolnictwa. W ramach Europejskiego Forum Rolniczego, oprócz dyskusji nt. bieżących wydarzeń w rolnictwie, zaplanowano m.in. spotkania z producentami, doradcami rolnymi oraz przedstawicielami organizacji branżowych. To będzie jedna z najważniejszych konferencji rolniczej w tej części Europy.

Europejskie Forum Rolnicze to rozwinięcie formuły międzynarodowej konferencji rolniczej, organizowanej przez Fundację EFRWP od 2011 w Jasionce. Tegoroczna edycja, podobnie jak w latach ubiegłych, odbywa się pod patronem honorowym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W debacie inaugurującej Forum ,,Nowa perspektywa budżetowa WPR - priorytety, założenia, propozycje zmian’’ wezmą udział m.in. Phil Hogan - komisarz ds. rolnictwa UE, Krzysztof Jurgiel - minister rolnictwa i rozwoju wsi, Stephane Travert - minister rolnictwa Francji, Pavel Sekac - wiceminister rolnictwa Czech oraz Zsolt Feldman - zastępca sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa Węgier.

- Pierwszy dzień Forum to doskonała okazja, znana z wcześniejszych edycji konferencji w Jasionce, do dyskusji o bieżących wydarzeniach w europejskim rolnictwie. Podczas debaty zostanie poruszony temat priorytetów, założeń i propozycji zmian, jakie pojawiają się w kontekście nowej perspektywy budżetowej WPR. Będzie to okazja do podsumowania wniosków płynących z przeglądu dotychczasowych działań krajów UE w zakresie realizacji bieżącej WPR oraz dyskusji nad rozwiązaniami pojawiającymi się w odniesieniu do przyszłego budżetu. Wśród zaproszonych gości obok komisarza UE, znaleźli się ministrowie z wielu krajów unijnych, nie tylko z naszego regionu. Ta dyskusja będzie ważnym głosem w europejskiej debacie o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r. - mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Jaką rolę w podnoszeniu jakości i obniżaniu kosztów produkcji w rolnictwie pełnią nowe technologie i innowacyjne? Drugi dzień Forum będzie poświęcony nowoczesnym rozwiązaniom w rolnictwie.

W debacie ,,Nowe technologie i innowacyjne rozwiązania w rolnictwie - rola w podnoszeniu jakości i obniżaniu kosztów produkcji’’, inaugurującej drugi dzień Forum udział wezmą: Jarosław Gowin - wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Ryszard Zarudzki - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesław Siekierski - przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, Jerzy Plewa - dyrektor generalny w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Wolfgang Burtscher - zastępca dyrektora Generalnego w Dyrekcji Generalnej ds. Badań, Naukowych i Innowacji w KE.

- Podczas drugiego dnia Forum duży nacisk kładziemy na prezentację najnowszych rozwiązań technicznych i technologicznych oraz dyskusję o ich roli w podnoszeniu jakości i obniżaniu kosztów produkcji rolnej. Do udziału w panelach dyskusyjnych, dotyczących m.in. zastosowania w rolnictwie sztucznej inteligencji, technik nawożenia i ochrony roślin, wykorzystania biogazu czy w końcu finansowania produkcji oraz ubezpieczeń, zaprosiliśmy przedstawicieli nauki oraz ekspertów. Panele będą cennym źródłem wiedzy dla producentów, doradców rolnych, przedstawicieli organizacji branżowych oraz rolników, którzy chcą wprowadzać w swoich gospodarstwach coraz to efektywniejsze rozwiązania - mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Europejskie Forum Rolnicze organizowane jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion oraz Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu w ramach Forum Inicjatyw Rozwojowych.

My też tam będziemy, wkrótce na naszym portalu rozmowy, wideo i zdjęcia!

Nagroda Józefa Ślisza

W trakcie Forum zostanie wręczona Nagroda im. Józefa Ślisza, przyznawana przez Collegium Nagrody, w którego skład wchodzą: Elżbieta Bieniasz - córka Józefa Ślisza, Jarosław Kaczyński - prezes Prawa i Sprawiedliwości oraz Artur Balazs - przewodniczący Kapituły Fundacji EFRWP. Nagroda ma na celu uhonorowanie organizacji bądź osób, które wyróżniają się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich.

Ekspozycje

Dyskusjom i panelom tematycznym odbywającym się w ramach Forum w Jasionce towarzyszyć będą ekspozycje nowoczesnych rozwiązań dla rolnictwa. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się z najnowszymi technologiami oraz innowacjami m.in. w zakresie jakości produkcji rolnej, finansowania i obniżania kosztów oraz ograniczania jej negatywnego oddziaływania na środowisko.

Swoje produkty i usługi przedstawią m.in. producenci nasion rolniczych, hodowcy bydła i trzody, dostawcy usług i sprzętu dla rolnictwa, firmy z sektora finansów i ubezpieczeń oraz branży nawozowo-chemicznej.

Więcej informacji orazszczegółowy program: www.forum-jasionka.pl

CZYTAJ TEŻ W NASZYM MIEŚCIE:


zobacz też: 60 Sekund Biznesu: Zwierzęta łowcze coraz częściej znajdują inne „zatrudnienie” niż myślistwo

Źródło:Agencja Informacyjna Polska Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie