MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce 2023. Od środy debaty o przyszłości polskiego i europejskiego rolnictwa

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Europejskie Forum Rolnicze potrwa od 22 do 23 marca 2023
Europejskie Forum Rolnicze potrwa od 22 do 23 marca 2023 Agata Wodzień-Nowak
Politycy i eksperci w trakcie V Europejskiego Forum Rolniczego, które rozpocznie się w środę 22 marca w Jasionce na Podkarpaciu, będą rozmawiali o przyszłości polskiego i europejskiego rolnictwa. W dwudniowej imprezie udział mają wziąć m.in. wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk i komisarz ds. rolnictwa UE Janusz Wojciechowski.

Spis treści

Europejskie Forum Rolnicze 2023 z debatami o wyzwaniach

Forum w Jasionce koło Rzeszowa organizowane jest przez fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP), we współpracy z Agro Promotion. Prezes EFRWP Krzysztof Podhajski podkreślił, że wieś staje dziś przed wieloma wyzwaniami.

– Tego wszystkiego nie ułatwia konflikt zbrojny na Ukrainie, który sprawia, że na potrzeby żywnościowe trzeba spojrzeć z zupełniej nowej perspektywy. Europejskie Forum Rolnicze będzie doskonałą okazją, by poruszyć te kwestie i znaleźć odpowiedź na różne nurtujące pytania, nie tylko polskich, ale i europejskich rolników – dodał.

Wśród debat, które zaplanowano w środę, jedna ma dotyczyć przyszłości polskiego i europejskiego rolnictwa. Udział w debacie mają wziąć m.in. minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, zastępca ministra rolnictwa Republiki Czeskiej Miroslav Skřivánek, Egidijus Giedraitis – wiceminister rolnictwa Republiki Litewskiej.

Głos w tej dyskusji mają też zabrać komisarz ds. rolnictwa UE Janusz Wojciechowski i Wolfgang Burtscher – dyrektor generalny w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (DG AGRI) w Komisji Europejskiej.

Jak zaznaczyli organizatorzy, uczestnicy debaty postarają się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy grozi nam podważenie bezpieczeństwa żywnościowego w Unii Europejskiej; poruszone zostaną także kwestie dotyczące wpływu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a także europejskich instrumentów ochrony rynku.

Jaki ma być optymalny model gospodarstwa rolnego?

Z kolei w czwartek jeden z paneli poświęcony będzie oczekiwaniom mieszkańców obszarów wiejskich. W tej dyskusji uczestniczyć mają:

  • prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego – Władysław Kosiniak-Kamysz,
  • prezes Agrounii – Michał Kołodziejczak;
  • Zjednoczoną Prawicę reprezentować ma poseł na Sejm, były minister rolnictwa, przewodniczący Rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Kancelarii Prezydenta – Jan Krzysztof Ardanowski.

W debacie uczestniczyć mają również: prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz oraz Artur Balazs – były minister rolnictwa i Prezes Kapituły Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Dyskusja dotyczyć będzie w szczególności koncepcji optymalnego modelu gospodarstwa rolnego, która toczy się w Polsce od wielu lat.

– Aktualnie nie ma konsensusu co do pożądanej wielkości, formuły i produkcji gospodarstwa rolnego, zwłaszcza w kontekście przyjętej ostatnio reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Debata o tych problemach powinna wskazać optymalne rozwiązania służące polskiemu i europejskiemu rolnictwu – zaznaczyli organizatorzy.

Wręczenie nagrody im. Józefa Ślisza

W trakcie forum przyznana zostanie też nagroda im. Józefa Ślisza. Przyznawana przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej od 2017 r. nagroda ma na celu uhonorowanie organizacji bądź osób, które wyróżniają się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich.

Patron nagrody Józef Ślisz urodził się 20 marca 1934 r. w Łukawcu koło Rzeszowa. Po ukończeniu szkoły średniej przez całe życie prowadził kilkunastohektarowe gospodarstwo rolne w Łące, niedaleko Jasionki.

W 1981 r. był współorganizatorem strajków chłopskich w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych. Strajkujący domagali się wówczas m.in. rejestracji związku zawodowego rolników, zrównania w prawach rolników indywidualnych z sektorem spółdzielczym i państwowym. W lutym 1981 r. był jednym z sygnatariuszy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, które były efektem ponad półtoramiesięcznych strajków rolników w południowo-wschodniej Polsce.

W okresie stanu wojennego Ślisz jako przywódca chłopski był wielokrotnie zatrzymywany. Od 1987 r. kierował podziemnymi strukturami NSZZ „S” Rolników Indywidualnych. W grudniu 1988 r. został członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Jako reprezentant rolników brał udział w obradach Okrągłego Stołu.

W grudniu 1989 r. przegrał wybory z Gabrielem Janowskim o przewodnictwo w NSZZ „S” RI. Na przełomie 1989/90 tworzył Polskie Stronnictwo Ludowe „Solidarność”, które w 1992 r. przekształcił w Stronnictwo Ludowo-Chrześcijańskie. Kierowane przez niego SChL w 1997 r. weszło w skład Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Po 1989 r. przez dwie kadencje pełnił funkcję wicemarszałka Senatu. Zmarł 6 marca 2001 r.

Pośmiertnie (w 2011 r.) odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian politycznych w Polsce”.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce 2023. Od środy debaty o przyszłości polskiego i europejskiego rolnictwa - Strefa Agro

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24