Europejskie Forum Rolnicze. Z Jasionki popłynie ważny głos na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku

Stanisław Sowa
Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji EFRWP
Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji EFRWP Fundacja EFRWP
Udostępnij:
Rozmowa z Krzysztofem Podhajskim, prezesem Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która organizuje w dniach 23-24 marca 2018 r. w Jasionce k. Rzeszowa Europejskie Forum Rolnicze.

- Od 2011 roku Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej organizuje w Jasionce k. Rzeszowa międzynarodowe konferencje rolnicze. W tym roku odbędzie się tu pierwsza edycja Europejskiego Forum Rolniczego.
- Konferencja rolnicza w Jasionce to jedna z najważniejszych inicjatyw Fundacji. Co roku biorą w niej udział przedstawiciele polskiej i europejskiej polityki, organizacji branżowych, naukowcy oraz eksperci. Zwiększające się z roku na rok zainteresowanie konferencją, a także potrzeba poszukiwania i wskazywania skutecznych rozwiązań, przyczyniających się do poprawy życia na wsi, w tym zwłaszcza rozwijania przedsiębiorczości, doskonalenia jakości produkcji rolniczej i podnoszenia jej konkurencyjności, sprawia, że konieczne stało się wprowadzenie nowej formuły - ogólnopolskiej debaty, która jeszcze skuteczniej zwróci uwagę na problemy mieszkańców obszarów wiejskich.

- Do kogo adresowane jest to Europejskie Forum Rolnicze?
- Do szerokiego grona osób związanych z rolnictwem: doradców rolnych, producentów i przetwórców, członków branżowych związków rolniczych, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, instytutów naukowych oraz instytucji branżowych z całej Europy. Oczywiście również do rolników. W ramach Forum współpracujemy z polskimi oraz europejskimi agencjami rządowymi działającymi w obszarze rolnictwa oraz branżowymi instytutami naukowo - badawczymi. Do debat i paneli dyskusyjnych zaprosiliśmy przedstawicieli świata polityki, gospodarki i nauki. Wśród zaproszonych gości, obok Komisarza UE, znaleźli się m.in. ministrowie rolnictwa z wielu krajów unijnych, minister Krzysztof Jurgiel oraz przedstawiciele Komisji i Parlamentu Europejskiego. Ta dyskusja będzie ważnym głosem w europejskiej debacie o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r.

- W programie forum zwrócił moją uwagę panel dyskusyjny poświęcony zastosowaniu sztucznej inteligencji w rolnictwie.
- Coraz więcej prac, w szczególności te ciężkie i niebezpieczne, jest automatyzowanych i komputeryzowanych. W polskich gospodarstwach możemy już spotkać m.in. systemy zdalnie monitorujące uprawy z użyciem technologii satelitarnych, czy drony robiące wysokiej jakości zdjęcia trójwymiarowe, które są wykorzystywane do np. analizy gleby. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązania są dostępne przede wszystkim dla wielkopowierzchniowych i rozwiniętych gospodarstw rolnych, które mają środki na wprowadzanie innowacji.

- Jak, pańskim zdaniem, polscy rolnicy radzą sobie w porównaniu z rolnikami rozwiniętych krajów UE. Jakich zmian lub jakiego rodzaju instrumentów potrzebują, by wytwarzane przez nich produkty wygrywały rywalizację na coraz bardziej konkurencyjnych rynkach?
- Polskie rolnictwo już konkuruje z rolnictwem z innych krajów UE, zarówno jeżeli chodzi o wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, jak i jakość produkcji. Pamiętajmy jednak, że rolnictwo w Polsce nadal jest bardzo zróżnicowane. Z jednej strony mamy małe i średnie gospodarstwa, a z drugiej wielkopowierzchniowe, prężenie działające przedsiębiorstwa, będące gospodarstwami rolnymi tylko z nazwy. Musimy też pamiętać, że 10% gospodarstw rolnych w Polsce dostarcza na rynek blisko 80% całej produkcji rolnej.

- Myśli pan, że znakiem rozpoznawczym polskiego rolnictwa mogą być produkty ekologiczne i zdrowe, nieprzenawożone chemią, produkowane w sposób bardziej naturalny. I czy takie produkty da się sprzedać za wyższą cenę?
- Jeżeli chodzi o produkty ekologiczne, jest to pewnego rodzaju nisza, w której polscy rolnicy – zawłaszcza ci mniejsi – mogą się wyspecjalizować. Kluczem jest jednak umiejętne dotarcie do potencjalnych konsumentów. Wykorzystanie marketingu bezpośredniego, czy też krótkich łańcuchów dostaw z pominięciem pośredników, może mieć wpływ na częściowe niwelowanie wysokich cen produktów ekologicznych. Tym niemniej to producent musi zadbać o to, aby dany produkt był wartościowy i bezpieczny, a więc spełniał wymogi konsumenta, który będzie chciał zapłacić za niego wyższą cenę.

WIDEO: Dopłaty bezpośrednie przez internet - "Rolnicy nie powinni się bać"

pomorska.pl/x-news

- Czy innowacyjne rozwiązania mogą pomóc w obniżeniu kosztów produkcji?
- O tym m.in. będziemy rozmawiać podczas drugiego dnia Forum. Środowiska naukowe oraz eksperci podkreślają, że zastosowanie technik z jednej strony zmniejszających negatywny wpływ rolnictwa na środowisko naturalne, a z drugiej zapewniających zrównoważony wzrost produkcji, który będzie generował odpowiedni poziom dochodu rolnika, jest niezwykle istotne dla jego rozwoju i spełnienia wymogów nowoczesnej gospodarki. Wprowadzenie nowych rozwiązań produktowych, procesowych, marketingowych, organizacyjnych, czyli działalności innowacyjnej może być czynnikiem budującym przewagę konkurencyjną polskich rolników na rynku europejskim. W dyskusji tej nie możemy jednak pomijać potencjalnych zagrożeń, poczynając od zmniejszenia ilości dostępnych miejsc pracy w sektorze rolnym po - jakkolwiek nierealnie by to nie brzmiało - utratę kontroli nad urządzeniami wyposażonymi w sztuczną inteligencję.

- W programie forum jest też wręczenie Nagrody im. śp. Józefa Ślisza, działacza NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych z Łąki pod Rzeszowem, wicemarszałka Senatu RP.
- Nasza Fundacja od momentu powstania, a więc przez blisko 30 lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi, które poprzez ciężką pracę swoich pracowników i wolontariuszy realizują inicjatywy codziennie zmieniające nasze społeczeństwo. Marszałek Józef Ślisz był inicjatorem wielu działań i inicjatyw adresowanych do mieszkańców terenów wiejskich, nie tylko na Podkarpaciu. Nagroda im. Józefa Ślisza przyznawana przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej ma na celu uhonorowanie organizacji bądź osób, które wyróżniają się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich.


Europejskie Forum Rolnicze odbędzie się w dniach 23-24 marca 2018 roku w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce. Patronat honorowy nad Forum objął minister rolnictwa i rozwoju wsi, a partnerem regionalnym jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Patronat medialny objęły: Gazeta Codzienna Nowiny, portale nowiny24 i Strefa Agro. Udział w Forum jest bezpłatny. Rejestracja on-line: www.forum-jasionka.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie