Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eurowybory 2019. To należy wiedzieć o wyborach do Parlamentu Europejskiego [LISTY KANDYDATÓW]

Norbert Ziętal
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. Pixabay
W niedzielę 26 maja Polacy wybiorą swoich 51 przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego i jednego „rezerwowego”. W zależności od frekwencji w Podkarpackiem nasz region dostanie dwa lub trzy mandaty.

Część osób uważa wybory do Parlamentu Europejskiego za najmniej znaczące. Twierdzą, że mają one niewielki wpływ na ich życie, Polska ma zbyt małą siłę przebicia, europoseł i tak nic nie załatwia dla regionu, z którego został wybrany a lukratywną posadę w Brukseli, traktuje bardziej, jako nagrodę za dotychczasową pracę w polskiej polityce. Inni są wprost przeciwnego zdania i twierdzą, że eurowybory są o wiele ważniejsze od tych do parlamentu krajowego i samorządowych.

Dlaczego warto głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

- Jako Europejczycy zmagamy się z wieloma wyzwaniami. Migracją, zmianą klimatu, bezrobociem młodzieży czy problemami związanymi z prywatnością danych. Żyjemy w coraz bardziej zglobalizowanym i konkurencyjnym świecie. Jednocześnie referendum w sprawie Brexitu pokazało, że Unia Europejska nie jest projektem danym raz na zawsze. Chociaż większość z nas uważa demokrację za coś oczywistego, to jednak wydaje się ona coraz bardziej zagrożona - zarówno w teorii, jak i w praktyce. Dlatego właśnie budujemy społeczność poparcia, żeby zachęcić do większego udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego — twierdzą autorzy unijnego portalu

tymrazemglosuje.eu

.

Tak będzie wyglądać głosowanie

Pod koniec maja 751 przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego wybiorą mieszkańcy 28 krajów unijnych. Także jeszcze Wielkiej Brytanii, kraju który chce opuścić struktury europejskie. W Polsce, jak w większości krajów unijnych wybory odbywają się w niedzielę, 26 maja. Lokale wyborcze będą czynne w godz. 7 do 21. W piątek 24 maja, o godz. 24 kończy się kampania i zaczyna cisza wyborcza. Głosować mogą osoby pełnoletnie, czyli takie, które najpóźniej 26 maja ukończyły 18 lat.

Wyborcy w Polsce głosują w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu ich stałego zameldowania. Do rejestru wyborców każdy z nas jest wpisywany z urzędu na podstawie miejsca zameldowania na pobyt stały. Jeżeli w ostatnim czasie ktoś zmienił miejsce zamieszkania, należy sprawdzić w odpowiednim urzędzie gminy, czy został dopisany do rejestru wyborców. Na podstawie rejestru wyborców sporządza się spis wyborców, czyli listę osób, które mają prawo oddania głosu w danej obwodowej komisji wyborczej.
Można głosować poza miejscem swojego zameldowania. Są dwie możliwości. Pierwsza to pobranie zaświadczenie o prawie do głosowania. Taki wniosek składa się w urzędzie gminy, w której jest się ujętym w spisie wyborców. Wniosek można złożyć pisemnie, faksem lub elektronicznie. Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju lub za granicą.
Można również złożyć pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców w gminie, w której będzie się przebywać w dniu wyborów. Wniosek musi być wniesiony do urzędu gminy najpóźniej do 21 maja.

Obecnie w Parlamencie Europejskim zasiada 51 parlamentarzystów z Polski. Z Podkarpackiego troje. Elżbieta Łukacijewska (Platforma Obywatelska) oraz Tomasz Poręba i Stanisław Ożóg (obaj Prawo i Sprawiedliwość). O reelekcję z naszego regionu ubiegają się Łukacijewska (jako kandydatka Koalicji Europejskiej) i Poręba (PiS). W zależności od frekwencji wyborczej w naszym regionie, Podkarpackiemu przypadną dwa lub trzy mandaty.

Wybierzemy o jednego posła więcej

Jest ciekawostka wyborcza związana z Brexitem, czyli wyjściem Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej. Wiadomo, że nie stanie się to przed majowymi wyborami. Dlatego obecne wybory odbędą się normalnym trybem i mandaty we wszystkich krajach UE uzyska 751 osób.

Jednak w Polsce wybierzemy 52, a nie 51 europosłów. Z tej grupy poseł z najniższym poparciem będzie „zawieszonym”. Obejmie mandat dopiero w momencie, gdy Wielka Brytania wyjdzie ze struktur unijnych. Dlaczego?

Europosłowie zdecydowali, że po odejściu Brytyjczyków liczba deputowanych zmniejszy się z 751 do 705. Mandaty przypadające na Wielką Brytanię zostaną w części „zamrożone” na wypadek przyjęcia nowych członków do wspólnoty. 27 pozostałych zostanie rozdzielonych, po jednym, dla wszystkich krajów członkowskich, w tym także dla Polski.

ZOBACZ TEŻ: Czy znasz kandydatów do Europarlamentu? O to pytaliśmy mieszkańców Rzeszowa [SONDA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24