Ewa Piechota: Cudzoziemcy nie będą zagrażać mieszkańcom Podkarpacia

Małgorzata Motor
Archiwum prywatne
Rozmowa z Ewą Piechotą, rzecznikiem prasowym Urzędu do spraw Cudzoziemców w Warszawie

Zgodnie z zapowiedzią wiceministra spraw wewnętrznych Piotra Stachańczyka na nieformalnych obradach szefów resortów wewnętrznych państw unijnych w Luksemburgu, do naszego kraju ma przyjechać w sumie 2 tys. uchodźców. Czy część z nich trafi na Podkarpacie?

Na razie wciąż bardzo niewiele wiadomo na ten temat. Trzeba mieć przede wszystkim na uwadze to, że w tej chwili mówimy wyłącznie o deklaracjach, a nawet liczbach, które nie są jeszcze uzgodnione. Niektóre kwestie mogą więc ulec pewnym zmianom bądź doprecyzowaniu. Tym bardziej trudno mówić, gdzie te osoby mogłyby trafić.

Ale jakiś scenariusz działań na pewno macie opracowany...

Owszem, Urząd do spraw Cudzoziemców w Warszawie w tym przedsięwzięciu pełniłby dość istotną rolę, dlatego przewidział pewne plany i scenariusze. W zależności od tego, jak by wyglądały przyjazdy tych osób, różne scenariusze mogłyby być brane pod uwagę i wdrażane. Przede wszystkim te osoby, które by do nas przyjechały, nie stanowiłyby od razu grupy 2 tys. osób. Taka liczba nie jest brana pod uwagę nie tylko w perspektywie miesiąca, ale nawet roku. Tutaj plan zakłada, że te osoby będą do nas przyjeżdżały przez mniej więcej dwa lata. Ich przyjazdy będą zatem rozłożone w czasie. W zależności od liczby danej grupy, będą realizowane też poszczególne scenariusze.

A co one dokładnie zakładają?

Gdyby przyjeżdżały do nas grupy składające się z kilku rodzin - to wykorzystanie naszych ośrodków dla uchodźców. Gdyby jednak nagle miała przyjechać większa liczba osób, wtedy pewnie bralibyśmy pod uwagę uruchomienie specjalnego ośrodka bądź ośrodków, w których te osoby mogłyby być ulokowane przez jakiś czas. Takie jednak obiekty są z kolei wyłaniane w drodze przetargu. Nie mamy więc w tym momencie możliwości wskazania Podkarpacia czy innego województwa, ponieważ byłoby to uzależnione od oferentów, którzy dysponują odpowiednimi budynkami spełniającymi warunki.

Czy Podkarpacie jest w ogóle przygotowane na przyjęcie uchodźców?

W tym momencie trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Poza oferentem, który miałby odpowiedni obiekt i spełniał odpowiednie warunki, brane są poduwagę też inne czynniki. Zazwyczaj ośrodek dla uchodźców ma około 100-120 mieszkańców. Staramy się jednak tworzyć ośrodki mniejsze, ponieważ w mniejszych grupach takie osoby lepiej się integrują. Nie jest to jednak tak wielka liczba osób, która w jakiś sposób mogłaby zagrażać danemu miastu czy też województwu. Należałoby zwrócić przy okazji uwagę, że w okolicy, w której powstaje ośrodek, pojawiają się nowe miejsca pracy dla osób z regionu. Taki ośrodek potrzebuje ok. 20 pracowników do obsługi. To jest personel medyczny, który udziela opieki cudzoziemcom. To są też firmy ochroniarskie, które dbają o bezpieczeństwo na terenie ośrodka. To także piekarnia, która każdego dnia dostarcza chleb czy bułki, ale i lokalne masarnie, firmy cateringowe. Trudno powiedzieć, czy Podkarpacie jest gotowe na przyjęcie uchodźców. Warto jednak zauważyć, że już w tej chwili jest tutaj dużo cudzoziemców. Na Podkarpacie przyjeżdża przecież wielu Ukraińców, jest wielu studentów. Ze względu na bliskość granicy - jest wielu pracowników sezonowych. Patrząc na samo zaznajomienie się z tematem cudzoziemców, którzy mieszkają i pracują tutaj, to Podkarpacie jest jak najbardziej przygotowane.

Gdzie uchodźcy najszybciej mogliby znaleźć ewentualne zatrudnienie w regionie, gdzie tej pracy jest stosunkowo niewiele?

Jak już wspomniałam, jest wiele scenariuszy, które zależą od liczby cudzoziemców. Nie sądzę, aby zagrażali oni mieszkańcom Podkarpacia, bo zwykle podejmują zatrudnienie, którym nie są zainteresowani sami Polacy. Wielu sąsiadów zza wschodniej granicy, którzy przyjeżdżają tu, doskonale wypełnia właśnie taką lukę.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

w
wsciekly

do lekarza koleji ,pracy nie ma a dla obcych wszystko ma  być.  Nikt nie może zrozumieć że my ich nie chcemy!!!. Politycy niech sobie wezmąpod swoj dach !!!

A
Art
W dniu 15.07.2015 o 14:51, olo napisał:

A ja wolę tuzin chochołów z Ukrainy niż jednego ciapatego. O !

Ani ciapaty ani banderowiec nie jest w Polsce mile widziany. Banderowcy do Donbasu, bo Rosjanie w d*** was kopia.

t
turysta

Wczoraj pisaliście o pościgu policji za pijanym Ukraińcem po ulicach Rzeszowa. To, że się rozbił nie oznacza że ludzie mają czuć się bezpiecznie gdy oni nie respektują nasze prawo tylko robią jak u siebie czując się bezkarnymi. Większość uciekła z Ukrainy tylko dla tego by nie iść do wojska.

s
same Cuda

ciakawe że dla ludzi bezrobotnych nie ma kasy na zasiłki a dla cudzoziemców bedzie kasa i w prezencie domy i gratisowe leczenie bez kolejek

o
olo
W dniu 15.07.2015 o 13:38, UPA gówno napisał:

A chochoły z Ukrainy? To jest problem. Banderowska zaraza czuje sie jak u siebie. Dobrze przynajmniej że Rosjanie im w dupę dają.

 

A ja wolę tuzin chochołów z Ukrainy niż jednego ciapatego. O !

L
Luki
W dniu 15.07.2015 o 13:26, Ząrro napisał:

1.) Nie mów o innych ludziach "brudasy". 2.) Jeśli muzułmanom pozwoli się zasiedlić jakikolwiek obszar, to będą chronieni z punktu widzenia prawa (czyli przez Państwo) oraz z punktu widzenia moralności (czyli przez Kościół). Będziesz mógł sobie najwyżej wyrzucić swoje dresy przez okno. 3.) Będąc pod ochroną polskiego prawa, muzułmanie będą mieć absolutne prawo aby zbudować sobie meczet, finansowaniem czego ZAWSZE są zainteresowane bogate ogranizacje takie jak tzw. "Państwo Islamskie". To im się nie uda, mówicie? Naprawdę? W Warszawie muzułmanie mają właśnie już drugi śliczny, nowiutki meczet, zbudowany na miejscu... Reduty Ordona. Tak, tej Reduty Ordona, z Mickiewicza. I n-i-k-t tego nie był w stanie zatrzymać. Wnioski zostawiam zainteresowanym.

nie bój sie, jesli beda budowac cos w okolicach Rzeszówka zakupie ciezarowke swin i wypuszcze w miejscu budowy!

 

p.s. 

 

brudas to brudas i brudasem zostanie 

Z
Ząrro

1.) Nie mów o innych ludziach "brudasy".

 

2.) Jeśli muzułmanom pozwoli się zasiedlić jakikolwiek obszar, to będą chronieni z punktu widzenia prawa (czyli przez Państwo) oraz z punktu widzenia moralności (czyli przez Kościół). Będziesz mógł sobie najwyżej wyrzucić swoje dresy przez okno.

 

3.) Będąc pod ochroną polskiego prawa, muzułmanie będą mieć absolutne prawo aby zbudować sobie meczet, finansowaniem czego ZAWSZE są zainteresowane bogate ogranizacje takie jak tzw. "Państwo Islamskie". To im się nie uda, mówicie? Naprawdę? W Warszawie muzułmanie mają właśnie już drugi śliczny, nowiutki meczet, zbudowany na miejscu... Reduty Ordona. Tak, tej Reduty Ordona, z Mickiewicza. I n-i-k-t tego nie był w stanie zatrzymać.

 

Wnioski zostawiam zainteresowanym.

e
elerowsty

Moim zdaniem nigdy nie zagrażały.

G
Gość
W dniu 15.07.2015 o 11:35, Czytelnik napisał:

Mamy wolność słowa więc się wypowiem: Unia Europejska wręcz zmusza abyśmy przyjęli uchodźców, emigrantów z Afryki, z Syrii, jak zweryfikujemy to, czy to są chrześcijanie, czy nie a może to jest grupa podstawionych terrorystów z ISIS. Osobiście jestem przeciwny przyjmowaniem tych uchodźców. Po prostu nas na to nie stać jako powiat, województwo. Jeżeli przyjmiemy pierwsza transze 500 osób, rodzin to potem będą kolejne.Ci ludzie nie znają języka polskiego. Pytanie: 1)Czy łatwo jest się nauczyć języka polskiego w stopniu komunikatywnym ? Nie nie jest to  łatwe. zajmuje to lata.2)Czy te osoby mają odpowiednie kwalifikacje, aby podjąć pracę w Polsce skoro wiadomo, że jest bardzo ciężko o pracę nawet dla studentów kończących różne uczelnie. To jakie ma szanse osoba która jest wyrwana z innego kraju, innej kultury o innej mentalności.Z czym to się wiążę? 1) Trzeba będzie ich utrzymywać, zagwarantować i mieszkanie(socjal), wyżywienie dla całej rodziny.Oni natomiast po jakimś czasie będą sprowadzać swoje rodziny, niby w odwiedziny no ale dajmy na to, że im się jakoś zostanie w naszym kraju. Mam pytanie kto che zaszkodzić naszemu krajowi ??? My jako kraj mamy tyle  swoich potrzeb, wydatków, którym sami nie możemy sprostać. Im będziemy musieli zapewnić lekarzy, specjalistów, dentystów, pielęgniarki, prawników, ochroniarzy, łózka w szpitalach, jedzenie, dostosować diety Przyjadą z różnymi chorobami  liczmy się z tym że mogą być zarażeni wirusem HIV, EBOLĄ itd. Kto za to zapłaci my podatnicy co zarabiamy najniższą krajową? biedni emeryci i renciści. Już teraz dostać się do specjalisty graniczy z cudem, 800 zł emerytury nie starcza na podstawowe potrzeby. Na  1 uchodźce  potrzeba zapewne 2 tys zł. czyli licząc tak mniej więcej to 4 polaków będzie musiało pracować na jednego. Nie mam nic do emigrantów, ale oni muszą być też dla nas osobami wartościowymi ze strony rynku pracy..! Te osoby nie będą zadowolone z naszego zaplecza socjalnego, jak wiadomo jest bardzo niskie. Te osoby będą się nudziły w domu, będą oglądać telewizję, z tych nudów zaczną się kradzieże, nie daj Boże gwałty i  ataki terrorystyczne. Muzułmanie nawet jak już dopuszczą się gwałtu to zostaną uniewinnieni, powód  : w UE jak zazwyczaj stwierdzają, ze kobieta ubrana była  zbyt wyzywająco, że ich religia na to pozwala, ta ich kultura zacznie wprowadzać zamęt w naszą kulturę i społeczność polską.Podsumowując;Wszyscy niby jesteśmy oficjalnie tolerancyjni tylko do czasu do puki do póty nas dana rzecz nie dotyczy, z niedowierzaniem  przyglądamy się na to wszystko z boku, na te wybryki muzułmanów. Zaraz zostanę okrzyknięty jako homofob, i takie tam. Czy nasz kraj jest na to przygotowany. Zderzenie ze sobą tak dwóch różnych kultur i to w naszym kraju spowoduje zamęt społeczny. Zobaczmy np. co się dzieje już w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemczech. Jestem zatroskany o nasz kraj. Na kanale YOU TUBE, są umieszczane setki filmów o tematyce islamizacji polski i Europy, o budowaniu meczetów za plecami społeczności polskiej, bez referendów. o narzucaniu, wprowadzaniu prawa szariatu. o wciskanie rdzennej ludności, ze są nietolerancyjni, co umożliwi w łatwy sposób wprowadzenia zmian w konstytucji, zmian w szkołach, zamykaniu kościołów i przeobrażaniu ich w meczety. W Niemczech żyje już  przeszło 4 miliony muzułmanów, kilka tysięcy z nich to ekstremiści. Czy nasz kraj jest gotowy na takie zmiany? Przedstawiam tylko własne zdanie. Jeżeli kogoś moją wypowiedzią uraziłem to przepraszam. 

Ja mam pytanie!!!??? skąd stać biednego Afrykańczyka, aby zapłacić kilka tysięcy dolarów osobie która zabierze ich na ponton i przemyci do Europy ??? Ko ma w tym swój interes, aby zaludnić nimi kraje Europy i ją z czasem zislamizować ? Przyjmując chrześcijan do Europy przyczynimy się do tego, że muzułmanie będą nam jeszcze klaskać ze "odwalamy za nich całą robotę" oni tylko w ten sposób mogą się pozbyć innej religii, która jest im kulą u nogi, a sami będą mieć już wolną rękę aby zajmować coraz to większe tereny. W ten sposób nie załatwimy sprawy. Europa ma nadprodukcję żywności, wysłać wojska bo prędzej czy później jak się wzmocni państwo islamskie to będziemy mieć wojnę u siebie w Europie. Temat rzeka, Nie jesteśmy w stanie ściągnąć całej afryki do Europy. Trzeba działać w ZARODKU.  3 wojna światowa zbliża się powolnymi krokami, oby to nie była wojna RELIGIJNA.   Nie dawajmy przyzwolenia islamistą aby robili w Europie co chcą, jeżeli im jest tak źle w kraju do którego przybyli, nie mogą sie zasymilować, to niech wyjadą, nikt ich tu nie trzyma siłą. 

V
Viva
"Burka nad i" - Max Kolonko Mówi Jak Jest "   youtube

 

 

T
TT

To jest celowe niszczenie struktury społecznej przez eurobolszewię, duraczenie 24 godz na dobę przez media i desant elementu obcego kulturowo. Żeby udała się rewolucja bolszewicka nowymi metodami w Europie musi zostać zniszczona tradycyjna etyka, kultura i zniszczona stara struktura społeczna. Tylko w ten sposób można doprowadzić do ideału niewolnictwa opisanego proroczo przez Orwella w "1984" bo rewolucja na wzór bolszewickiej Rosji się nie udała mimo tylu ofiar i kosztów. Jakieś sowietki na etatach eurokołchozu będą nas pouczać co jest dla nas dobre.

Zasadzić tych afrykańczyków do rodzin członków partii rządzących - niech się teraz nimi opiekują na własny koszt jak załatwili ich przyjazd do Polski. Dawniej jak się jechało na Zachód czy do USA na zaproszenie to zapraszający musiał gwarantować utrzymanie zaproszonego.

G
Gość

Ta pani namówiłaby mnie do wszystkiego ;)

C
Czytelnik

Mamy wolność słowa więc się wypowiem: 

Unia Europejska wręcz zmusza abyśmy przyjęli uchodźców, emigrantów z Afryki, z Syrii, jak zweryfikujemy to, czy to są chrześcijanie, czy nie a może to jest grupa podstawionych terrorystów z ISIS. Osobiście jestem przeciwny przyjmowaniem tych uchodźców. Po prostu nas na to nie stać jako powiat, województwo. Jeżeli przyjmiemy pierwsza transze 500 osób, rodzin to potem będą kolejne.

Ci ludzie nie znają języka polskiego. Pytanie:

1)Czy łatwo jest się nauczyć języka polskiego w stopniu komunikatywnym ? Nie nie jest to  łatwe. zajmuje to lata.

2)Czy te osoby mają odpowiednie kwalifikacje, aby podjąć pracę w Polsce skoro wiadomo, że jest bardzo ciężko o pracę nawet dla studentów kończących różne uczelnie. To jakie ma szanse osoba która jest wyrwana z innego kraju, innej kultury o innej mentalności.

Z czym to się wiążę? 

1) Trzeba będzie ich utrzymywać, zagwarantować i mieszkanie(socjal), wyżywienie dla całej rodziny.Oni natomiast po jakimś czasie będą sprowadzać swoje rodziny, niby w odwiedziny no ale dajmy na to, że im się jakoś zostanie w naszym kraju.

 

Mam pytanie kto che zaszkodzić naszemu krajowi ??? 

My jako kraj mamy tyle  swoich potrzeb, wydatków, którym sami nie możemy sprostać. Im będziemy musieli zapewnić lekarzy, specjalistów, dentystów, pielęgniarki, prawników, ochroniarzy, łózka w szpitalach, jedzenie, dostosować diety Przyjadą z różnymi chorobami  liczmy się z tym że mogą być zarażeni wirusem HIV, EBOLĄ itd. Kto za to zapłaci my podatnicy co zarabiamy najniższą krajową? biedni emeryci i renciści. Już teraz dostać się do specjalisty graniczy z cudem, 800 zł emerytury nie starcza na podstawowe potrzeby. Na  1 uchodźce  potrzeba zapewne 2 tys zł. czyli licząc tak mniej więcej to 4 polaków będzie musiało pracować na jednego. 

Nie mam nic do emigrantów, ale oni muszą być też dla nas osobami wartościowymi ze strony rynku pracy..! Te osoby nie będą zadowolone z naszego zaplecza socjalnego, jak wiadomo jest bardzo niskie. Te osoby będą się nudziły w domu, będą oglądać telewizję, z tych nudów zaczną się kradzieże, nie daj Boże gwałty i  ataki terrorystyczne. Muzułmanie nawet jak już dopuszczą się gwałtu to zostaną uniewinnieni, powód  : w UE jak zazwyczaj stwierdzają, ze kobieta ubrana była  zbyt wyzywająco, że ich religia na to pozwala, ta ich kultura zacznie wprowadzać zamęt w naszą kulturę i społeczność polską.

Podsumowując;

Wszyscy niby jesteśmy oficjalnie tolerancyjni tylko do czasu do puki do póty nas dana rzecz nie dotyczy, z niedowierzaniem  przyglądamy się na to wszystko z boku, na te wybryki muzułmanów. Zaraz zostanę okrzyknięty jako homofob, i takie tam. Czy nasz kraj jest na to przygotowany. Zderzenie ze sobą tak dwóch różnych kultur i to w naszym kraju spowoduje zamęt społeczny.

Zobaczmy np. co się dzieje już w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemczech. Jestem zatroskany o nasz kraj. Na kanale YOU TUBE, są umieszczane setki filmów o tematyce islamizacji polski i Europy, o budowaniu meczetów za plecami społeczności polskiej, bez referendów. o narzucaniu, wprowadzaniu prawa szariatu. o wciskanie rdzennej ludności, ze są nietolerancyjni, co umożliwi w łatwy sposób wprowadzenia zmian w konstytucji, zmian w szkołach, zamykaniu kościołów i przeobrażaniu ich w meczety. W Niemczech żyje już  przeszło 4 miliony muzułmanów, kilka tysięcy z nich to ekstremiści. Czy nasz kraj jest gotowy na takie zmiany? 

Przedstawiam tylko własne zdanie. Jeżeli kogoś moją wypowiedzią uraziłem to przepraszam. 

R
RzeszowskiTroll

Ja nie widzę problemu. Wszystkim automatycznie przyznać obywatelstwo polskie, dać dowód osobisty i paszport. Jako obywatele Polski i Unii Europejskiej, widząc co się u nas dzieje sami po tygodniu wyjadą szukać pracy do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Szwecji i Norwegii :)

m
mmm

Wyglada mi to na zemste za popieranie prawicy. :mellow:

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3