Ewangelia na Wigilię. Fragment Pisma Świętego i modlitwa na Wigilię. Jak się modlić?

ak
Ewangelia na Wigilię. Jaki fragment Pisma Świętego czytamy w Wigilię. Jaka modlitwa na Wigilię będzie odpowiednia? StockSnap / pixabay.com
Ewangelia na Wigilię zgodnie z tradycją jest odczytywana zanim zasiądziemy do wigilijnego stołu. Poprzedza też ona dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Jak powinna wyglądać modlitwa i jaki fragment Pisma Świętego na Wigilię powinniśmy przeczytać? Podpowiadamy.

Wigilijne tradycje nieco różnią się w zależności od regionu. Są jednak takie elementy, które są obecne w całej Polsce. Ewangelia na Wigilię i modlitwa przed wieczerzą są jednym z nich, ponieważ Boże Narodzenie to święto religijne. Kiedy na stole znajdzie się już biały obrus (a pod nim sianko), kiedy zastawimy stół tradycyjnymi potrawami i wszyscy będziemy gotowi, by rozpocząć wigilijną kolację, najpierw powinniśmy zacząć od modlitwy i czytania fragmentu Pisma Świętego.

Modlitwa i Ewangelia na Wigilię. Jak powinna wyglądać? Który fragment Pisma Świętego czytamy?

Modlitwę na Wigilię zgodnie ze zwyczajem powinien zacząć ojciec rodziny lub najstarszy jej członek. Modlitwa wigilijna rozpisana w punktach wyglądałaby tak:

  1. znak krzyża (W imię Ojca, i Syna i Ducha Świętego. Amen.)
  2. ojciec lub matka zapala świecę na stole i mówi: Światło Chrystusa, a zgromadzeni odpowiadają: Bogu niech będą dzięki
  3. odczytanie Ewangelii na Wigilię – powinno to robić dziecko (niżej podajemy właściwy fragment Pisma Świętego)
  4. na końcu czytania, czytający mówi: Oto Słowo Boże, a zgromadzeni odpowiadają: Chwała Tobie, Chryste
  5. teraz można zaśpiewać kolędę, np. Bóg się rodzi
  6. pora na modlitwę: można modlić się własnymi słowami, skorzystać z gotowej modlitwy lub zanosić do Boga prośby – niżej podajemy przykłady modlitwy wigilijnej
  7. modlitwa Ojcze nasz
  8. łamanie się opłatkiem
  9. modlitwa po wieczerzy

Ewangelia na Wigilię. Fragment Pisma Świętego na Wigilię

Powinnością chrześcijanina jest codzienne czytanie Pisma Świętego, ale Ewangelia na Wigilię, która jest czytana w setkach domów 24 grudnia to konkretny fragment: Łk 2, 1-14.
Fragment Pisma Świętego na Wigilię brzmi następująco:

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna.
Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Co w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”. l nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania”.

Ewangelia na Wigilię w wersji Łukasza przyjęła się najlepiej, choć narodziny Jezusa opisał także ewangelista Mateusz.

Ewangelia na Wigilię: narodziny Jezusa wg św. Łukasza

Modlitwa na Wigilię. Jak się modlić w Wigilię?

Kiedy Ewangelia na Wigilię zostanie odczytana, przychodzi pora na modlitwę. Jak się modlić? Możemy na przykład zanosić Bogu nasze prośby. Np.:
Panie Jezu Chryste, Twoje narodziny pokazały światu, że dla Boga nie ma nic niemożliwego. Dziękujemy, Boże, za noc, w której posłałeś na świat naszego Pana i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.
Prosimy Cię:
Udziel naszej rodzinie daru miłości, pokoju i błogosław nam.
Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.
Obdarz bliskie nam osoby Swoim pokojem.
Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.
Pociesz i umocnij Swoją Dobrą Nowiną wszystkich, którzy są dziś samotni, opuszczeni, schorowani i biedni.
Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.
Ojcze nasz...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie