Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-wyszukiwarka też na rzeszowskim cmentarzu Pobitno

Beata Terczyńska
Cmentarz Pobitno w Rzeszowie.
Cmentarz Pobitno w Rzeszowie. Krzysztof Kapica
Miasto szuka firmy, która zaktualizuje system elektronicznego wyszukiwania grobów w Rzeszowie. Tak, by poza Wilkowyją objął też nekropolię Pobitno.

Na początku roku pisaliśmy, że ponad 19 tys. grobów z cmentarza komunalnego Wilkowyja w Rzeszowie zostało wpisanych do nowej, elektronicznej wyszukiwarki „Grobonet”. Już wtedy w mieście zapowiadano, że chcą rozbudować aplikację o pozostałe cmentarze w Rzeszowie. Zarząd Zieleni Miejskiej szuka firmy, która zajmie się inwentaryzacją grobów i stworzeniem mapy cmentarza Pobitno, zajmującego ok. 7 hektarów.

- 5 sierpnia minął termin składania ofert - mówi Katarzyna Pawlak z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie. - Wpłynęły trzy. Wszystkie mieszczą się w zakładanej przez nas kwocie. Trwa analizowanie ofert. Do końca tygodnia będziemy chcieli wybrać wykonawcę.

Nekropolia Pobitno podzielona jest na 36 kwater. Cmentarz otwarto 1 stycznia 1910 r. Pierwszą pochowaną tu osobą (5 stycznia) była 20-letnia Helena Rajterówna. Jej grób nie zachował się. Pochowanych tu zostało ok. 40 tys. osób. Cmentarz wpisany jest do rejestru zabytków. Spoczywają tu m.in. o. Cherubin Pająk (1940 - 2006) z zakonu Bernardynów, wieloletni wykładowca muzykologii, opiekun chórów, poeta, duszpasterz, kaznodzieja i spowiednik, Roman Krogulski (1868 - 1936), pierwszy prezydent Rzeszowa, czy ks. Józef Jałowy (1885 - 1971) - wychowawca młodzieży i katecheta, budowniczy kościoła pw. Chrystusa Króla.

Groby będzie można wyszukać nie tylko przez komputer, ale też pobierając aplikację na telefon. Pomoże GPS.

Jak działa obecny system na cmentarzu Wilkowyja? Aby wyszukać grób trzeba wpisać: www.grobonet.erzeszow.pl., potem podać imię i nazwisko osoby zmarłej. Dostaniemy dokładne informacje o lokalizacji mogiły na mapie cmentarza. Ze zdjęciami, numerami sektora, rzędu oraz grobu. Wilkowyja to największy cmentarz w Rzeszowie. Od 1972 r. pochowano tu już ok. 25 tys. osób. W 2014 r. w starej części brakło miejsc. Miasto przygotowało grunty pod rozbudowę w kierunku wschodnim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24