Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fakty i mity na temat szczepień

Ewa Kurzyńska
Dzięki szczepieniom udało się wyelimonować wiele groźnych dla życia chorób.
Dzięki szczepieniom udało się wyelimonować wiele groźnych dla życia chorób. Archiwum
Wokół tematu szczepień dzieci narosło wiele mitów, plotek i niedopowiedzeń. Co jest prawdą, a co nie? Wątpliwości, które nurtują rodziców próbowali rozwiać eksperci biorący udział w warsztatach z cyklu "Quo vadis medicina?"

Czy szczepionki mogą powodować autyzm? Mit!

Fakty: W 1998 r. dr Andrew Wakefield opublikował w prestiżowym piśmie naukowym "Lancet" artykuł, zawierający sugestie, jakoby szczepionka MMR (odra, świnka, różyczka) powodowała u dzieci autyzm. Ta informacja doprowadziła do krachu szczepień w Wielkiej Brytanii, gdzie nastąpił spadek szczepień na te choroby poniżej granicy bezpieczeństwa. Argumenty lekarza wielokrotnie obalano, jako nie mające żadnych podstaw naukowych i całkowicie nieprawdziwe.

Dziesiątki badań zaprzeczyły informacjom Wakefielda, a pismo przeprosiło za publikację. Niestety, "plotka" wciąż żyje własnym życiem, także w Polsce.

Szczepionki zawierają rtęć, która jest szczególnie groźna dla dzieci? Mit!

Fakty: To prawda, że niektóre szczepionki zawierają związek rtęci - tiomersal - używany jako substancja konserwująca. Jednakże nie jest on tożsamy z rtęcią. Jego toksyczność jest wielokrotnie niższa od rtęci, a dawka podana w szczepionce bardzo mała - liczona w mikrogramach. Zostaje on całkowicie wydalony z kałem.

Badania nie wykazały negatywnego wpływu tiomersalu na zdrowie dzieci. Warto wspomnieć, że rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia dotyczące żywności dopuszczają pewną zawartość rtęci np. w mleku - jest ona metalem występującym powszechnie w pożywieniu (także w mięsie) w minimalnych, obojętnych dawkach. Jednakże biorąc pod uwagę niepokój rodziców, wielu producentów opracowało technologię produkcji szczepionek nie zawierających tiomersalu. Szczepionki skojarzone np. 5- i 6- walentne są wolne od tiomersalu. Skład szczepionek jest jawny i można go zawsze sprawdzić w ulotce lub na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24