Falsyfikaty, które rozprowadzali podejrzani do złudzenia przypominały oryginalne. Przestępcy działali na terenie Polski oraz Republiki Włoskiej.
Policjanci Centralnego Biura Śledczego od kilku miesięcy zajmowali się rozpracowaniem zorganizowanej międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się fałszowaniem oraz puszczaniem w obieg na terenie Polski oraz Republiki Włoskiej banknotów euro.
W tej sprawie, do chwili obecnej dziesięciu osobom przedstawiono zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej, która podrabiała pieniądze i puszczała je w obieg. Podrabiano banknoty 100 i 50 euro.
Z ustaleń wynika, że członkowie wskazanej struktury przestępczej mogli zajmować się wskazanym procederem od 2005 roku. W toku prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie postępowania ustalono, że podrobione banknoty euro, które wyprodukowane zostały najprawdopodobniej na terenie Republiki Włoskiej do złudzenia przypominały oryginalne. W związku z powyższym, policjanci CBŚ nawiązali współpracę z Europolem oraz policją włoską.
Na czele rozbitej grupy stał obywatel polski, 37-letni mieszkaniec województwa dolnośląskiego, uprzednio kilkakrotnie karany. W skład wskazanej grupy przestępczej wchodzili głównie mieszkańcy województwa dolnośląskiego w wieku 23-60 lat. W wyniku podjętych czynności, policjanci CBŚ udaremnili puszczenie w obieg na terenie Polski 1257 sztuk podrobionych banknotów euro o nominałach 50 i 100.
Na poczet grożących podejrzanym kar grzywny oraz środka karnego w postaci przepadku osiągniętych z popełnienia przestępstwa korzyści majątkowych w toku śledztwa, tytułem zabezpieczenia majątkowego zajęto pieniądze polskie w łącznej kwocie około 95.000 złotych, a także samochód oraz nieruchomość gruntową wraz z budynkiem.
Wobec ośmiu podejrzanych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, natomiast wobec dwóch osób środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym. Za przestępstwo fałszerstwa pieniędzy grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo kara 25 lat pozbawienia wolności. Za puszczanie w obieg fałszywych pieniędzy kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Sprawa ma charakter rozwojowy.