Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fara wypiękniała

ANDRZEJ RAUS
Widok na wspaniałe prezbiterium krośnieńskiej fary.
Widok na wspaniałe prezbiterium krośnieńskiej fary. AUTOR
KROSNO. Mijają właśnie cztery lata od dnia, kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II podniósł krośnieńską farę do godności Bazyliki Mniejszej. Stało się to 20 stycznia 1998 roku, po pamiętnej, kolejnej pielgrzymce papieża do ojczyzny i pobycie na ziemi krośnieńskiej w czerwcu 1997 roku. Od tego czasu świątynia bardzo zmieniła swoje oblicze.

- Podobnie jak mój poprzednik ksiądz prałat Bronisław Jastrzębski, wraz z oddanymi parafianami staram się, by nasza świątynia, najcenniejszy zabytek w Krośnie, nic nie straciła ze swojej świetności, a wręcz odwrotnie ciągle piękniała - mówi obecny proboszcz ksiądz Jacenty Matuszewski.
W poprzednich latach dokończono wymianę dachu, który pokryto blachą miedzianą i jest już w całości zabezpieczony. Później przyszła kolej na renowację zabytkowej kaplicy św. Piotra i Pawła, datowanej na około 1645 rok, zwanej też kaplicą Porcjuszów, z uwagi na ich fundatorów. Niemałym nakładem sił i środków odnowiono kopułę i belkowanie, dekoracje stiukowe i malarskie, tzw. latarnię oraz ściany. Prace te wykonywała ekipa z Pracowni Konserwacji i Restauracji Zabytków Andrzeja Guzika z Krakowa.
Z kolei ekipa z pracowni konserwatorskiej Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, pod kierunkiem art. konserwatorów Edwarda Michalskiego i Zdzisława Gila, przeprowadziła renowację zabytkowych stalli.
Na te prace wydatkowano łącznie kwotą ponad 150 tys. złotych. - Nie byłyby one możliwe do zrealizowania bez wsparcia finansowewgo ze strony Wojewódzkiego Odziału Służby Ochrony Zabytków w Przemyślu i Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, a przede wszystkim materialnego i duchowego wsparcia ze strony parafian i mieszkańców krośnieńskiego grodu - mówi ksiądz proboszcz. - To do nich kieruję najserdeczniejsze podziękowania za to, że w tych trudnych czasach potrafili tak wspaniale wesprzeć prowadzone w kościele prace.
Nie sposób pominąć renowacji pięknych obrazów. Cztery z nich w ubiegłym roku były eksponowane na dużej wystawie w salach Zamku Królewskiego w Warszawie. Zanim pokazano je tam, zostały poddane gruntownej konserwacji w pracowni zamkowej, na koszt organizatorów. Były to obrazy: "Cztery rzeczy ostateczne", "Memento Mori" oraz dwa mniejszych rozmiarów - epitafium Zofii Skotnickiej i obraz przedstawiający dzieci Wojciecha Porcjusza.
- Przed nami konserwacja kolejnego obrazu, tym razem w kaplicy św. Piotra i Pawła oraz kompleksowa renowacja kaplicy Matki Boskiej Szkaplerznej. To, kiedy rozpoczniemy prace, zależy wyłącznie od zgromadzonych na ten cel funduszy - wyjaśnia księdz proboszcz, który jak tylko może stara się też udostępniać świątynię na wspaniałe koncerty. W ostatnich latach występowali tu światowej sławy artyści, m.in. Wiesław Ochman i Teresa Żylis - Gara, Zofia Towarnicka i Ewa Wolak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24