Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Farma fotowoltaiczna na dawnym składowisku odpadów. Krośnieński Holding Komunalny inwestuje w energię odnawialną

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
MPGK - Krośnieński Holding Komunalny zagospodarował teren po starym składowisku odpadów. Na zrekultywowanej części kończy budowę farmy fotowoltaicznej. Wyprodukowana przez nią energia elektryczna trafi do położonego w pobliżu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów.

Instalacja powstała przy ul. Białobrzeskiej w Krośnie, na zrekultywowanej części składowiska odpadów. Tworzy ją 1460 sztuk paneli fotowoltaicznych, które ułożone w pięciu rzędach zajmują powierzchnię ok. 30 arów. Farma docelowo ma zasilać w energię elektryczną część mechaniczną Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów.

- Zmodernizowany Zakład Unieszkodliwiania Odpadów ma określone zapotrzebowanie na energię elektryczną i zasilanie go tzw. zieloną energią przyniesie nam wymierne korzyści, zarówno ekologiczne, jak i finansowe - podkreśla Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Moc instalacji wynosi 650 kW. Została dobrana tak, by w szczytowych momentach produkcji zapewnić znaczną część energii elektrycznej niezbędnej do pracy ZUO.

- Spółka chciała w sposób efektywny wykorzystać zrekultywowaną część składowiska. Pomysł na budowę instalacji fotowoltaicznej to nic innego, jak kontynuacja naszej strategii w kwestii wytwarzania energii elektrycznej na własne potrzeby - mówi prezes Fic.

Jest to kolejna inwestycja Spółki w zakresie budowy własnych źródeł energii.

Energię elektryczną na potrzeby Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego produkuje już 8 innych obiektów prądotwórczych, w tym m.in. 5 instalacji fotowoltaicznych, turbina wodna w Sieniawie, elektrownia biogazowa i elektrociepłownia na biomasę.

W ten sposób Spółka zapewnia już sobie ok. 95 proc. energii, z własnej produkcji, potrzebnej do funkcjonowania wszystkich jej zakładów. Całość produkowanej przez miejską spółkę komunalną energii to energia odnawialna.

Wykonawcą inwestycji przy ul. Białobrzeskiej jest firma Archigon z Tarnowa. Prace mają się zakończyć do końca kwietnia. Koszt przedsięwzięcia wynosi prawie 2,2 mln złotych brutto. Z tego 30 procent stanowi dotacja z NFOŚiGW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto